Ustawienia myszy i urządzeń wskazujących

Ustawienia myszy i urządzeń wskazujących

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/17/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 70104

Duża część markowych myszek dysponuje własnym oprogramowaniem, umożliwiającym ich pełną konfigurację. Producent pozwala w nim ustawić charakterystyczne dla danego modelu przyciski specjalne, czy też monitorować stan baterii w urządzeniach bezprzewodowych. Jednak część użytkowników nie lubi płacić dużych kwot za tego typu sprzęt i wybiera tańsze i prostsze rozwiązania. W takim wypadku nie ma co liczyć na dodatkowe oprogramowanie od producenta, ale przecież to żaden problem. System Windows 8 zachowuje funkcjonalność swoich poprzedników w zakresie konfiguracji tego typu sprzętu. By skonfigurować mysz lub inne urządzenie wskazujące (na przykład touchpad w laptopie), klikamy prawym przyciskiem myszy na pulpicie, wybieramy opcję Personalizuj, następnie w nowym oknie z menu po lewej klikamy pozycję Zmień wskaźniki myszy.

Alternatywnym sposobem jest uruchomienie opcji konfiguracyjnych z poziomu Panelu Sterowania. Dostaniemy się do niego najprościej będąc na klasycznym pulpicie i klikając prawym przyciskiem myszki ikonę ekranu Start (jeszcze prościej - skrótem klawiaturowym Logo Windows + X. Domyślny widok nie grzeszy szczegółowością, więc warto go zmienić. Do tego posłuży nam lista Widok według: u góry okna. Niezależnie od wybranego trybu (Duże ikonyMałe ikony), uzyskamy dostęp do szczegółowej listy opcji, wśród których znajdziemy też Mysz. Co znajdziemy w opcjach konfiguracyjnych?

Mysz - panel pierwszy

Przyciski

Zakładka ta pozwala na skonfigurowanie opcji, dotyczących przycisków myszy. Osoby leworęczne mogą zamienić przycisk lewy z prawym, zaznaczając pole Przełącz przycisk podstawowy i pomocniczy. To samo możemy też zmienić z poziomu nowego interfejsu (wystarczy na ekranie Start wpisać frazę mysz i wybrać z menu wyszukiwania Zmień ustawienia myszy). I w zasadzie tylko to, bo poza dwoma innymi opcjami, interfejs Modern nie oferuje nam prawie żadnych możliwości dopasowania zachowania myszki do swoich potrzeb.

Aby dostosować szybkość dwukrotnego kliknięcia, przesuwamy wskaźnik na wyświetlonym pasku. Dzięki temu możemy dostosować czas reakcji systemu na podwójne kliknięcie. Jest to przydatne zwłaszcza osobom, które preferują wolniejsze klikanie lub często zmieniają nazwy folderów i plików poprzez podwójne kliknięcie. Warto poeksperymentować z tą funkcją.

Trzeci segment panelu Przyciski umożliwia zablokowanie kliknięcia. Aby korzystać z funkcji przeciągnij i upuść, nie musimy już przytrzymywać naciśniętego lewego przycisku myszy. Wystarczy kliknąć raz dany element i po przeciągnięciu kliknąć znowu. Aby aktywować tę funkcję, zaznaczamy pole Włącz funkcję Blokada Kliknięcia. Po zaznaczeniu uaktywnia się przycisk Ustawienia. Klikając w niego, wyświetli nam się suwak, przy pomocy którego możemy zdecydować, jak długo będzie konieczne przytrzymanie wciśniętego przycisku przed zablokowaniem go.

Mysz - BlokadaKliknięcia

Wskaźniki

Druga zakładka okna Właściwości: Mysz pozwala na ustalenie kompozycji wizualnej kursora myszy. Z menu Schemat możemy wybrać jedną z dwunastu gotowych kompozycji. Znajdują się tam wskaźniki zarówno standardowe, jak i powiększone lub o wysokim kontraście. Każdy wskaźnik możemy ustawić indywidualnie. Klikamy dwukrotnie wybrany kursor z listy Dostosuj, a następnie wskazujemy lokalizację wybranego przez nas wskaźnika na dysku. Możemy użyć któregoś z systemowych kursorów, własnych, bądź pobranych z Internetu. Pliki takie noszą rozszerzenie .ani (kursory animowane) lub .cur (zwykłe wskaźniki). Możemy także włączyć lub wyłączyć cień pod kursorem, zaznaczając lub odznaczając pozycję Włącz cień wskaźnika. Jeżeli wybraliśmy spersonalizowany schemat, warto go zapisać, klikając przycisk Zapisz jako....

Mysz - Wskaźniki

Opcje wskaźnika

Trzecia zakładka to kolejne trzy funkcje do skonfigurowania. Panel Ruch pozwala dostosować szybkość poruszania wskaźnika na ekranie względem przesuwania myszy. Aby dostosować prędkość, przesuwamy wskaźnik na suwaku Wybierz szybkość wskaźnika. Jest to kolejna opcja, której warto poświęcić więcej czasu - szczególnie w przypadku, gdy posiadamy duży ekran o wysokiej rozdzielczości. Opcja Zwiększ precyzję wskaźnika zaznaczona jest domyślnie - odpowiada ona za akcelerację kursora. Faktem jest, że lubi ona sprawiać sporo problemów. Różne modele myszek różnych producentów lepiej, lub gorzej radzą sobie z tą opcją pozostawioną jako włączoną. Szczególnie gracze niemal murem stoją za tezą, że o wiele wygodniej obsługuje się mysz bez zwiększania precyzji w systemie. Warto sprawdzić, jak dane urządzenie będzie się zachowywało zależnie od wybranej opcji.

Mysz - Opcje Wskaźnika

Aby automatycznie przenieść wskaźnik myszy na domyślny przycisk w oknie dialogowym, zaznaczamy kwadracik w drugim panelu zakładki - Przyciąganie do. Jeśli pracujemy z programami, które często wyświetlają rożne komunikaty i zapytania, zaoszczędzi nam to jeżdżenia kursorem po całym ekranie. Ale uwaga - jeśli jesteśmy z gatunku tych użytkowników komputerów, którzy podświadomie najpierw klikają a potem zastanawiają się, co w zasadzie klinkęli, to lepiej zostawić tą opcję wyłączoną.

Ostatni panel zawiera trzy opcje. Pozycja pierwsza pozwala zostawić ślad za poruszanym kursorem. Przydatność tej funkcji jest bardzo mała, niemniej osoby, które mają problem z dostrzeganiem przemieszczającego się kursora, mogą sobie tym nieco ułatwić pracę. Po włączeniu tej opcji możemy dodatkowo zmienić intensywność efektu.

Aby ukryć migający kursor podczas pracy z tekstem np. w programie Word czy Notatnik, zaznaczamy opcję Ukryj wskaźnik podczas pisania. Domyślnie pozycja jest odznaczona. Większość z nas przyzwyczaiła się chyba do widoku mrugającej, pionowej kreski, wędrującej za ostatnią literą pisanego tekstu.

Wreszcie ostatnia pozycja w zakładce Opcje wskaźnika. Jest to przydatna funkcja dla osób ze słabszym wzrokiem lub posiadaczy kilku scalonych monitorów o wysokiej rozdzielczości. Aby za pomocą naciśnięcia jednego przycisku na klawiaturze dowiedzieć się błyskawicznie, gdzie znajduje się aktualnie wskaźnik myszy, zaznaczamy pozycję Pokaż lokalizację wskaźnika po naciśnięciu klawisza CTRL. Oczywiście całą operację - jak zwykle - zatwierdzamy przyciskiem Zastosuj. Z drugiej strony korzystanie z programów, w których często używamy skrótów klawiaturowych, może spowodować, że zacznie nas irytować ciagłe miganie wskaźnika.

Kółko

Tu z kolei możemy dostosować reakcję systemu na poruszanie pokrętłem myszy. Jeżeli chcemy dostosować prędkość przewijania strony z tekstem, witryny w przeglądarce lub jakiegokolwiek innego dokumentu, możemy wybrać jedną z opcji: O tyle lini naraz: powoduje przesunięcie wyświetlania o wybraną liczbę wierszy, zaś O jeden ekran przewija obraz analogicznie do przycisku Page Down na klawiaturze.

Mysz - Kółko

Aby dostosować przewijanie w poziomie, również wpisujemy liczbę na klawiaturze lub klikamy na strzałki. W przypadku opcji Pochylenie kółka powoduje przewinięcie o tyle znaków naraz: - sytuacja wygląda tak samo jak w przypadku "przewijania" w pionie. Opcja jednak ma realne zastosowanie jedynie, gdy posiadamy mysz ze wsparciem dla poziomego przewijania.

Sprzęt

Mysz - Kółko

Wreszcie ostatnia zakładka w ustawieniach myszy. Ten segment przydatny jest praktycznie tylko w specyficznych sytuacjach. Jeżeli posiadamy nietypowy model myszy, podłączamy kilka urządzeń wskazujących jednocześnie lub chcemy sprawdzić bądź skonfigurować sterowniki, wszystko znajdziemy w tej zakładce. Klikając Właściwości, przejdziemy do szczegółów naszej myszy. Możemy tu także odinstalować jej sterownik bądź zaktualizować już istniejący. W przypadku, gdy posiadamy standardową mysz PS/2 lub USB, jest ona automatycznie rozpoznawana przez Windows 8 i nie ma potrzeby instalowania dodatkowych sterowników. W przypadku, gdy posiadamy więcej niż jedną, podłączoną mysz, możemy wyłączyć wybrany model.