Menu kategorii
 • Unikanie wirusów

  Unikanie wirusów

   Paweł Wujczyk
  Paweł Wujczyk
  00:00
  09.07.2006
  10159 wyświetleń

  Wirus komputerowy jest to program, którego głównym celem jest rozmnażanie się oraz infekowanie coraz większej ilości systemów. Szkodniki te potrafią oczywiście wiele więcej niż tylko replikowanie swojego kodu. Niektóre zmieniają nam strony startowe, inne kasują dane, są również takie które potrafią fizycznie popsuć nasz komputer, na szczęście te spotyka się bardzo rzadko. Wirusy instalują się w systemie bez naszej wiedzy. Zdarza się, że instalując program niechcący wgrywamy szkodnika. Aktualnie n"iechciane programy" najczęściej rozpowszechniają się za pomocą Internetu. Jest to dla nich idealny środek transportu. Wirus przy pomocy światowej pajęczyny jest w stanie zarazić tysiące komputerów w kilkadziesiąt minut. Wykorzystuje do tego luki w programach a także naszą niewiedzę na temat ochrony własnego systemu. Setki szkodników rozpowszechniło się za pomocą poczty elektronicznej jako załącznik, który my, użytkownicy nieświadomie otworzyliśmy. Wirusy replikujące się przez Internet, wykorzystują adresy z komputera zarażonego aby zakazić wszystkie systemy, do których prowadzą dane e-mail'e. Dlatego też ludzie, którzy otwierają załączniki od znajomych osób są nieświadomi że instalują na swojej maszynie szkodnika. Całkowicie ochronić przed wirusami się nie da jednak można zabezpieczyć swój system, oraz zachowywać pewnie środki ostrożności aby zminimalizować ryzyko zarażenia:

  • Nie otwierajmy załączników (nawet od znajomych), których się nie spodziewaliśmy. Wirusy bowiem same rozsyłają listy do kontaktów znajdujących się w książce adresowej, dodając siebie i próbując zarazić odbiorcę listu.
  • Odczytujmy listy w postaci zwykłego tekstu, dzięki temu nie pozwolimy aby e-maile, w których zawarte są skrypty uruchomiły szkodliwy kod na naszym komputerze.

  • Również wysyłajmy wiadomości w postaci zwykłego tekstu.

  • Nie instalujmy programów z niepewnych źródeł. Wiele wirusów rozprzestrzenia się ukrytych w darmowych wygaszaczach ekranu. Dobrym nawykiem jest pobieranie aplikacji tylko z oficjalnych stron producentów programów.
  • Zainstalujmy firewall, który pozwoli zabezpieczyć przed zarażeniem wirusa poprzez wykorzystanie luk w różnych aplikacjach.
  • Zainstalujmy program antywirusowy, który pozwoli nam przeskanować nasz komputer w poszukiwaniu szkodników oraz usunie go.
  • Nie zapominajmy, że wirusy przenosić się mogą również za pomocą dyskietek i płyt CD.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Ochrona przed wirusami