Transfer plików w Windows Vista

Transfer plików w Windows Vista

Autor: Marcin Pacyna

Opublikowano: 9/29/2008, 12:00 AM

Liczba odsłon: 10454

Na początek idea ogólna i przeznaczenie Windows Easy Transfer. Jest to aplikacja służącą do transferu danych z jednego komputera na drugi. Przy ściśle ustalonych warunkach o których dowiemy się w dalszej części artykułu. Przenoszeniu mogą podlegać ustawienia systemu i aplikacji, konta oraz dane użytkowników. Trzeba pamiętać, że program przeniesie wszystko co mu każemy jeśli oczywiście jest to możliwe tzn. spełnia powyższe warunki. Jeżeli folder, który wybraliśmy do transferu posiada zainfekowane pliki wirusami, szpiegami itd. to również zostanie to skopiowane, aplikacja sama w sobie nie weryfikuje treści przenoszonych, dlatego przed operacją radzimy gruntowanie przeskanować źródło danych na wypadek obecności złośliwego oprogramowania. Po tych paru słowach suchego wprowadzenia przejdźmy do praktycznej analizy programu.

Zapoznajmy się z aplikacją

Po pierwsze musimy posiadać dwa komputer nowy tj. ten na który chcemy importować ustawienia i dane oraz stary czyli ten z którego pobierzemy ustawienia. W zależności od metody transferu będziemy musieli uruchomić Windows Easy Transfer na starym komputerze lub nie, co wyjaśnimy dalej.

Na początek uruchomimy aplikacje na Windows Vista. Znajdziemy ją używając ścieżki Start następnie Accessories, System Tools i Windows Easy Transfer. Uruchomimy teraz aplikację i zapoznamy się z jej interfejsem.

Uwaga ! Jeśli mieliśmy Windows XP, a następnie go aktualizowaliśmy do Windows Visty wszystkie pliki i ustawienia zostały przeniesione do Visty automatycznie podczas procesu aktualizacji. Nie musimy w takim przypadku używać Windows Easy Transfer. Należy również pamiętać, że transfer plików i ustawień możemy dokonać w następujących konfiguracjach. Z komputera z systemem Windows XP do komputera z Windows Vista lub Windows Vista na Windows Vista. Jeżeli na starym komputerze mamy Windows 2000 to możemy wyłącznie przekopiować pliki natomiast ustawienia aplikacji i systemu niestety nie. Na koniec prosta zasada Windows Easy Transfer uruchamiamy na maszynie na którą chcemy pobrać ustawienia i plik, nie odwrotnie.

Wracając do tematu mamy obrazowo przedstawione na ilustracji wszystkie typy danych możliwych do transferu. Przechodzimy dalej wybierając Next. Jeśli mamy uruchomione jakieś aplikacje komputer poinformuje o tym i rozkaże je zamknąć, by móc przejść do dalszej części. Przy zamykaniu programów pomocą służy przycisk w prawym dolnym rogu ekranu. Nie martwmy się utratą danych przy nie zapisanych projektach zostaniemy zapytani czy zapisać przed zamknięciem. Wybieramy Close All i przechodzimy do kolejnego okna.

Zanim przejdziemy dalej usystematyzujemy wiedze. Rozważając Windows Easy Transfer w całym artykule posługiwać będziemy się nazwami nowy i stary komputer. Możemy przyjąć analogię że stary komputer z którego pobieramy informację to serwer, a nowy który pobiera informacje to klient. I tak transfer danych może być przeprowadzony na dwa sposoby online i offline. Jako online rozumiemy połączenie, w którym dwa komputery muszą się "widzieć", czyli przy pomocy połączenia bezpośredniego Easy Transfer Cable lub połączenia przy pomocy sieci. Podążając dalej na obu pecetach musi być uruchomiony Windows Easy Transfer. Jeśli oba komputery wyposażone są w system operacyjny Vista to nie ma problemu z uruchomieniem aplikacji, posługujemy się ścieżką dostępu z początku paragrafu. W przypadku gdy jeden z komputerów ma zainstalowany Windows XP to należy użyć płyty instalacyjnej systemu Windows Vista, aby uruchomić Windows Easy Transfer na tym komputerze. W przypadku gdy łączymy się przez sieć musimy pobrać z komputera serwera 8-znakowy kod, który następnie wprowadzamy z pozycji klienta do nawiązania połączenia. Reasumując łącząc się za pomocą kabla lub sieci musimy mieć uruchomiony Windows Easy Transfer na dwóch komputerach, żeby nawiązać połączenie. Poza tym w przypadku połączenia sieciowego musimy podać kod weryfikujący połączenie. Po nawiązaniu połączenia wybieramy na serwerze pliki i ustawienia do eksportu i wysyłamy do  klienta. Wszystko co napisaliśmy tyczyło się połączenia online, ale co wtedy gry takie połączenie jest z różnych względów niemożliwe. Z pomocą przychodzi wspomniana wcześniej wersja offline, czyli zgrywanie ustawień i danych na jedno z możliwych nośników: DVD , dysk zewnętrzny czy pamięć flash. Dane te zabezpieczamy hasłem dla bezpieczeństwa. Tak spreparowany nośnik z danymi odpalamy na komputerze kliencie.

Przyszedł czas by wiedze spożytkować w praktyce. My jako, że używamy Windows Easy Transfer po raz pierwszy wybierzemy opcję Start a new transfer

Następnie gdy oba komputery mamy połączone kablem sprawa jest prosta wybieramy Yes , I have an easy transfer cabel, łączymy się z serwerem i kopiujemy dane. Jeśli nie mamy takiego kabla to pozostaje No, show me more options do wyboru i to właśnie zrobimy.

Kolejnym krokiem jest wybranie czy Windows Easy Transfer jest uruchomiony na starym komputerze oraz czy serwer zaopatrzony jest w system Windows Vista. My wybierzemy Yes, I installed it, co oznacza że na starym komputerze jest uruchomiony Windows Easy Transfer i systemem operacyjnym jest np. Windows XP.

Kolejnym etapem jest poinformowanie system czy mamy połączenie z siecią czy nie. Jeśli mamy to podajemy 8-znakowy kod i łączymy się z serwerem. Przy braku połączenia musimy skorzystać z np. DVD które zawierają dane to transmisji. DVD oczywiście musimy je wcześniej spreparować na serwerze. W następnym paragrafie pokarze jak stworzyć DVD z danymi do transmisji. Jeśli wybierzemy pierwszą opcję Yes, I'll transfer files and setting over the network oznacza że połączymy się poprzez sieć. Tak oto wygląda proces transferu danych pomiędzy komputerami.

Tworzymy DVD z  danymi do transmisji

Ten paragraf jest przeznaczony dla tych wszystkich którzy nie mogą nawiązać połączenia sieciowego. Jedyną metodą żeby przywrócić swoje środowisko pracy ze starego komputera na nowym systemie jest użycie nośnika, który umożliwi przeniesienie danych z jednego komputera na drugi. Najlepszym przykładem jest płyta(y) DVD. Jako że przenosimy ustawienia z serwera na klienta. Wybierzemy My old computer i przejdźmy dalej.

Na tym etapie pozostaje wybrać w jakie medium transmisji wybieramy, a że ustaliliśmy to na początku to bez wahania wybieramy Use a CD, DVD, or other removable media.

Dla uściślenia wybieramy CD or DVD.

Po długiej podróży jesteśmy w domu. Ustawiamy napęd na którym będziemy wypalać płyty, jeśli posiadamy tylko jeden, komputer znajdzie go i ustawi jako domyślny. Dla bezpieczeństwa proszeni jesteśmy o hasło. Skorzystajmy z tej propozycji, aby nikt nie powołany nie miał dostępu do nagrywanej płyty DVD. Po wybraniu napędu i podania hasła z potwierdzeniem klikamy Next.

To co jeszcze pozostało to wybór danych do transferu. Mamy trzy propozycje: eksportować wszystkie dostępne konta ze starego komputera lub tylko własne. Ostatnią możliwością jest wybór przez użytkownika lokacji które mają być skopiowane na płytę. Wybieramy Advanced options.

W tym etapie jest podejmiemy decyzje które składniki przetransferujemy. Zauważmy że system domyślnie chce przekopiować wszystko co się da, co nie zawsze jest dobrym wyborem. Dlatego proponuję wybrać tylko niezbędne składniki. Na naszym testowym komputerze rozmiar danych to ponad 57 GB czyli  lekko licząc 12 płyt DVD o pojemności 4,7 GB. Kliknięcie Next spowoduje uruchomienie procesu nagrywania płyty, jeśli wcześniej nie włożyliśmy DVD do napędu to na tym etapie zostaniemy o to poproszeni. Na tym kończymy preparowanie nośnika. Po nagraniu płyta jest gotowa do wykorzystania na nowym komputerze.

Podsumowanie

Windows Easy Transfer jest bardzo pomocnym narzędziem przy przesiadce z Windows XP na Windows Vista. Interfejs jest przyjazny i zrozumiały. Polecamy zawsze wybierać Advenced options przy ustawianiu danych do transferu, ponieważ możemy prócz danych aplikacji i ustawień systemowych przejrzeć i dodać własne lokalizacje.