TikTok i WeChat zbanowane w amerykańskich sklepach Google Play i App Store

TikTok i WeChat zbanowane w amerykańskich sklepach Google Play i App Store

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:08
18.09.2020
1886 wyświetleń

Kontrowersyjne rozporządzenie wykonawcze prezydenta USA, Donalda Trumpa, wchodzi w życie już za dwa dni. W niedzielę aplikacje WeChat i TikTok zostaną zbanowane zarówno w Google Play Store, jak też iOS App Store. W efekcie nie będzie można ich już pobrać. Jest to pokłosie ciągnącej się od kilku miesięcy sprawy, w której administracja Stanów oskarża te aplikacje o szpiegowanie na rzecz Chin.

Na początku sierpnia prezydent Trump podpisał dwa rozporządzenia, które banują właściciela TikTok, ByteDance, oraz właściciela WeChat, Tencent, w USA. Obie firmy miały 45 dni na odsprzedanie swoich amerykańskich operacji firmom lokalnym (później ten czas został wydłużony). Biały Dom udostępnił szczegółowe wyjaśnienia tych decyzji. Początkowo za faworyta uznawano Microsoft, jednak w zeszłym tygodniu okazało się, że TikTok odrzucił jego propozycję, a prawdopodobnie głównym nabywcą zostało Oracle. Do tej pory nie zostało to publicznie ogłoszone, a co za tym idzie — ultimatum postawione przez prezydenta Trumpa uzyskało moc wykonawczą.

Nie jest jasne, dlaczego ByteDance ani też nabywca amerykańskich operacji TikToka nie ogłosili, jaki był finał transakcji. Jako że zainteresowane strony zwlekają, a deadline wyznaczono na 20 września, od tego dnia dystrybucja aplikacji zostanie zakazana. Rząd chiński według wcześniejszych raportów wolał zamknąć TikToka w USA, niż go sprzedać Amerykanom, zatem nie byłoby zaskoczeniem, gdyby okazało się, że umowa z Oracle nie doszła do pomyślnego finału.

TikTok - jak używać aplikacji

Wprawdzie ciągle wspominamy o TikToku, ale należy podkreślić, że ban obejmie również WeChat, aplikację czatu należącą do Tencent, potężnej chińskiej firmy, która ma udziały w zachodnich studiach gamingowych, m.in. Epic Games.

Podczas gdy niektórzy kwestionują oskarżenia, że TikTok szpieguje amerykańskich obywateli, część specjalistów broni zdecydowanego stanowiska rządu. James Lewis, ekspert od cyberbezpieczeństwa z Center for Strategic and International Studies, skomentował:

To najbardziej intensywna kampania szpiegowska przeciwko USA od czasów administracji Reagana. Jesteśmy zaangażowani w intensywną rywalizację wywiadowczą — wojnę szpiegów — z Chinami.

Co dalej? Donald Trump wydał kolejne rozporządzenie, nakazujące ByteDance'owi "pozbyć się swoich interesów" na platformie społecznościowej w USA do 12 listopada. Jeżeli do tego czasu umowa z Oracle nabierze mocy prawnej, aplikacja będzie mogła powrócić do sklepów Google Play i Apple App Store.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/tiktok-and-wechat-will-be-banned-from-us-app-stores-on-sunday

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo