Menu kategorii
 • System operacyjny dla robotów działa pod Windows 10

  System operacyjny dla robotów działa pod Windows 10

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  21:16
  28.09.2018
  561 wyświetlenie

  Roboty fascynowały nas od zawsze. Dzisiejsze zaawansowane roboty przejęły wiele naszych obowiązków w domu i pracy. Roboty w halach magazynowych zapewniają kupującym w Internecie dostawy już następnego dnia, a w wielu domach o czystość podłóg dbają roboty-odkurzacze. Korzyści z robotyzacji dostrzega już wiele branż. Postępy w tej dziedzinie wymagają jednak odpowiednich narzędzi deweloperskich. A takie są właśnie rozwijane dla Windows 10.

  Już jutro startuje ROSCon 2018 - konferencja poświęcona platformie ROS (Robot Operating System), służącej do tworzenia oprogramowania do sterowania robotami, która ma miejsce w Madrycie. Microsoft także tam gości i już dziś ogłasza, że eksperymentalne wydanie Robot Operating System [ROS1] będzie działać pod kontrolą Windows. ROS to zestaw bibliotek i narzędzi, które pomagają budować złożone roboty, używane w wielu najnowocześniejszych projektach na całym świecie. Dzięki temu wsparciu ekosystem ROS otrzyma łatwość zarządzania i bezpieczeństwo, gwarantowane przez Windows 10 IoT Enterprise.

  Windows od dekad jest zaufanym partnerem systemów robotycznych i przemysłowych. Dzięki ROS dla Windows deweloperzy będą mogli używać znanego zestawu narzędzi Visual Studio wraz z bogatymi funkcjami AI i chmury. Z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie intelligent edge do robotyki poprzez zaawansowane funkcje, takie jak akceleracja sprzętowa Windows Machine Learning, computer vision, Azure Cognitive Services, usługi w chmurze Azure IoT i inne technologie Microsoftu dla robotów domowych, edukacyjnych, handlowych i przemysłowych.
  - mówi Lou Amadio, Principal Software Engineer w Windows IoT

  Postępy w robotyzacji oznaczają, że od robotów oczekuje się, aby były bardziej świadome swojego otoczenia, łatwiejsze do zaprogramowania i bezpieczniejsze. Wiele rządów, producentów i instytucji akademickich inwestuje w tę nową gałąź przemysłu, nazywaną czasem Industry 4.0. Microsoft współpracuje na tym polu z Open Robotics oraz ROS Industrial Consortium.

  Microsoft zademonstruje na ROSCon 2018 robota ROBOTIS Turtlebot 3, działającego pod dyktando wydania ROS, znanego jako Melodic Morenia. Robot ten rozpoznaje i kieruje się ku najbliższej osobie. Sterowanie odbywa się poprzez Windows 10 IoT Enterprise, uruchomiony na Intel Coffee Lake NUC. Microsoft zaprezentuje też środowisko symulacji ROS, uruchamiane na platformie Azure. Będzie to demonstracja roju robotów, działających w wirtualnej symulacji, wraz z systemem orkiestracji i kontroli poprzez Azure IoT Hub.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2018/09/28/bringing-the-power-of-windows-10-to-the-robot-operating-system/

  Polecamy również w kategorii Internet Rzeczy