Surface RT czy Pro? Który tablet wybrać?

Surface RT czy Pro? Który tablet wybrać?

 Krzysztof Kapustka
Krzysztof Kapustka
00:00
30.11.2012
9033 wyświetlenia

Microsoft na nowo wszedł na rynek sprzętu komputerowego wprowadzając tablet Surface. Urządzenie to dostępne jest w dwóch wariantach - pierwszy to wprowadzony już do sprzedaży Surface RT, drugi to wciąż oczekiwany Surface Pro, którego premiera planowana jest na styczeń. Czy warto czekać na nowy, droższy model, czy może wystarczy zakupić bieżący, tańszy Surface RT? Przed zakupem warto zwrócić uwagę na różnice występujące w obu produktach, bowiem mogą być one dosyć istotne. Poniżej prezentujemy różnice pomiędzy obydwoma modelami.

Surface RT

Surface RT

Surface RT działa pod kontrolą Windows RT. Jest to specjalnie przygotowana wersja systemu operacyjnego Windows do obsługi architektury ARM. Jako, że jest to osobna architektura obok x86 i x64, kompatybilność tego urządzenia z już istniejącymi rozwiązaniami jest praktycznie zerowa. Tablet Surface RT wraz ze sklepem Windows Store tworzą pewien układ zamknięty. Oznacza to, że Surface RT jest w stanie uruchamiać wyłącznie aplikacje pochodzące z tego sklepu. Dodatkowo, jedynymi programami działającymi poza nowym interfejsem graficznym są tutaj aplikacje zawarte w pakiecie Microsoft Office Home and Student 2013, który dostarczany jest wraz z urządzeniem. Tablet zawiera również takie aplikacje jak Windows Mail, SkyDrive, Internet Explorer 10, Bing, Xbox Music i Gry. Niestety, aby móc zainstalować dodatkowe programy, trzeba będzie udać się do sklepu Windows Store, co, w zależności od potrzebnego oprogramowania, może stanowić kolejny wydatek.

Charakterystyka urządzenia

Tablety Surface RT dostępne są w wersjach 32 GB i 64 GB. Przy czym ilość rzeczywistego miejsca dla użytkownika jest mniejsza o około 16 GB. Pozostała przestrzeń zajęta jest przez system i dane do jego odzyskiwania oraz preinstalowane aplikacje. Można oczywiście zwiększyć pojemność tabletu poprzez karty pamięci microSDXC. Urządzenie pracuje pod nadzorem czterordzeniowego układu NVIDIA Tegra 3, odpowiadającego również za grafikę. Posiada 2 GB pamięci RAM i 10,6-calowy, 5-punktowy ekran wielodotykowy ClearType HD o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Surface RT nie powinien więc sprawiać żadnych problemów z odtwarzaniem wideo w wysokiej rozdzielczości. Urządzenie komunikuje się w oparciu o Bluetooth 4.0 oraz Wi-Fi (standardowe 802.11a/b/g/n) i jest dostarczane z baterią, na której średni czas pracy wynosi około 8 godzin. Oprócz wspomnianego gniazda na karty microSDXC mamy również gniazdo USB w wersji 2.0, wyjście słuchawkowe (są również głośniki stereo), port wideo microHD oraz złącza magnetyczne na klawiaturę i zasilacz. Komunikację z bliskimi umożliwiają dwie kamery internetowe w rozdzielczości HD - po jednej na każdą ze stron tabletu. Jak na urządzenie mobilne przystało, Surface RT posiada także cztery główne sensory usprawniające jego pracę: czujnik jasności światła, kompas, żyroskop i akcelerometr. Całość zamknięta jest w obudowie wykonanej w technologii VaporMG, która czyni z tabletu urządzenie o wyjątkowej, niespotykanej wręcz odporności.

Z Surface RT, poza ekranem dotykowym, można się także komunikować za pomocą dołączanej magnetycznie klawiatury. Można ją zakupić zarówno z tabletem, jak i osobno. Klawiatury dostępne są w dwóch wersjach - dotykowej Touch Cover i klasycznej Type Cover. Obie służą za pokrowiec ochronny urządzenia.

Touch Cover
Touch Cover

Type Cover
Type Cover

Cena

Za wersję 32GB bez klawiatury trzeba zapłacić równowartość 499 dolarów (ok. 1600zł). Ta sama wersja z klawiaturą kosztuje o 100 dolarów więcej (1900 zł), a wersja 64GB, sprzedawana z klawiaturą Touch Cover, to wydatek na poziomie 699 dolarów (2200zł).

Surface Pro

Surface Pro

Tablet Surface Pro to tak naprawdę zupełnie inne urządzenie. Przede wszystkim tablet działa pod systemem Windows 8. Jest to więc znana wszystkim użytkownikom architektura, a co za tym idzie bardzo duża kompatybilność z rozwiązaniami stosowanymi na obecnych komputerach domowych czy biurowych, pracujących pod Windows. Większość programów dla komputerów stacjonarnych i laptopów będzie bez problemu działać na Surface Pro. Oczywiście aplikacje ze sklepu Windows Store obsługują również i ten model. W tej wersji dostępne są także tradycyjne funkcje systemu Windows 8, takie jak BitLocker, szyfrowany system plików RFS, dostęp zdalny jako host i klient Hyper-V, czy też uruchamianie systemu z obrazów VHD. Funkcje te nie są dostępne dla modelu Surface RT.

Charakterystyka urządzenia

Surface Pro będzie dostępny w wersjach 64 GB i 128 GB. Tutaj także część przestrzeni będzie zajęta przez dostarczane oprogramowanie, ale biorąc pod uwagę slot na karty microSDXC i ogólną pamięć urządzenia, nie powinno to stanowić żadnego problemu. Na uwagę zasługuje tu wprowadzenie obsługi USB 3.0, co w porównaniu do zastosowanej w Surface RT wersji 2.0 znacznie zwiększy przepustowość danych pomiędzy tabletem, a zewnętrznymi urządzeniami obsługującymi tę technologię. W przeciwieństwie do Surface RT, Surface Pro oparty jest na architekturze x86/x64 i działa pod kontrolą procesora Intel trzeciej generacji - Core i5 z układem graficznym Intel HD4000. Pamięć urządzenia zwiększono w tej wersji do 4 GB. Rozmiar i technologia ekranu pozostaje taka sama, przy czym wyświetlacz, którego rozdzielczość to 1920 x 1080 pikseli, rozpoznaje aż 10 punktów dotykowych. Szacuje się, że bateria dostarczana w wersji Pro będzie w stanie zasilić urządzenie przez około 6 godzin. Ostatnią nowością w tej wersji jest obsługa rysika, który dołączany jest do każdego zestawu.

Cena

Wersja 64 GB będzie kosztować 899 dolarów (około 2900 zł), natomiast wersja 128 GB to koszt w wysokości 999 dolarów (około 3200 zł). Obie ceny nie uwzględniają klawiatury-pokrowca, więc trzeba ją będzie nabyć oddzielnie.

Którą wersję Surface wybrać?

Na pierwszy rzut oka oba urządzenia spełniają taką samą rolę, a cała różnica pomiędzy nimi sprowadza się jedynie do większej wydajności w modelu Surface Pro. Jednak przed wyborem tabletu trzeba sobie zadać pytanie, w jaki sposób urządzenie będzie wykorzystywane. Czy ma to być jedynie dodatkowe urządzenie, które nie będzie wcielane w istniejący system, czy może ma ono współgrać z już istniejącymi rozwiązaniami. W tym drugim przypadku jedynym słusznym rozwiązaniem będzie zakup wersji Pro, która umożliwi łatwe przenoszenie i uruchamianie aplikacji wykorzystywanych na innych komputerach. Wersja ta z powodzeniem może zastąpić niejeden laptop. Kupując tablet Surface RT, niektóre programy trzeba będzie dokupić, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Natomiast, jeśli zachodzi potrzeba posiadania jedynie dodatkowego urządzenia do odtwarzania wideo, przeglądania internetu czy komunikowania się z przyjaciółmi i rodziną, Surface RT wydaje się być słusznym rozwiązaniem w rozsądnej cenie.

Na koniec prezentujemy szczegółowe specyfikacje obu urządzeń:

Model Surface RT Surface Pro
System operacyjny Windows RT (dla układów ARM) Windows 8 Pro
Procesor 4-rdzeniowy procesor nVidia Tegra 3 T30, w architekturze ARM Intel Core i5 (Ivy Bridge), Intel HD Graphics 4000
Wyświetlacz 10,6", Clear Type HD, 1366 x 768 pikseli z 5-punktami dotyku 10,6", Clear Type Full HD (1080p), 1920x1080 FullHD
Interfejs Dotykowy, QWERTY (z podłączoną  klawiaturą), obsługa rysika Dotykowy, QWERTY (z podłączoną klawiaturą), dołączony rysik
Pamięć wewnętrzna (flash) 32GB/64GB 64GB/128GB
WiFi 802.11 a/b/g/n 802.11 a/b/g/n
Bluetootch 4.0 4.0
Kamera 2 x 720p HD (przód/tył) 2 x 720p HD (przód/tył)
Dźwięk 2 x mikrofon, wyjście stereo mikrofon, wyjście stereo
Łącza USB 2.0, wyjście Micro HD Video, 2x2 anteny w technologii MIMO (większa przepustowość sieci) USB 3.0, wyjście Mini DisplayPort Video, 2x2 anteny w technologii MIMO (zwiększa przepustowość sieci)
Czujniki Jasności światła, akcelerometr, żyroskop, kompas Jasności światła, akcelerometr, żyroskop, kompas
Akumulator 31,5 W-h 42, W-h
Zasilacz 24 W 48 W (5W zasilania dla portu USB)
Wymiary: 270 x 170 x 9.4 mm 270 x 170 x 13,5mm
Waga 676g 903g
Cena ok. 1600zł - 32 GB RAM, bez klawiatury
ok. 1900zł - 32 GB RAM, Black Touch Cover
ok. 2200zł - 64 GB, Black Touch Cover
- 64 GB (bez klawiatury)
ok. 2900zł

- 128 GB (bez klawiatury)
ok. 3200zł


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Urządzenia