Surface Pro 9 na ARM z 5G?

Surface Pro 9 na ARM z 5G?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:07
19.09.2022
444 wyświetlenia

Spodziewamy się, że jak co roku Microsoft poprowadzi sprzętowy event Surface w okolicach października. Tegoroczny line-up jest oczywiście tajemnicą, ale nie wszystko da się utrzymać w sekrecie. Dzięki wnioskom do FCC możemy poznać specyfikację nadchodzących urządzeń, w tym prawdopodobnie Surface Pro 9.

Microsoft zgłosił w sumie 21 urządzeń Federalnej Komisji Łączności (wniosek C3K1997). Choć wiele szczegółów pozostaje utajnionych przez 180 dni, to na setkach stron znalazły się ciekawe informacje, w tym dotyczące najprawdopodobniej Surface Pro 9 z 5G. Według opisu urządzenie jest testowane w "trybie tabletu" i posiada następujące parametry: "850/1900 GSM/GPRS/EDGE, 850/1900 WCDMA/HSPA, Multi-band LTE, Multi-band 5G NR, 802.11b/g/n/ax WLAN, 802.11a/n/ac/ax UNII (5GHz), Bluetooth (1x, EDR, LE)". Żadne z testów nie dotyczą promieniowania w pobliżu głowy ani korzystania z urządzenia jako telefonu i zamiast tego skupiają się jedynie na transmisji danych.

Ciekawą wzmianką jest ta odnosząca się do algorytmu Smart Transmit firmy Qualcomm, który dokonuje "uśredniania czasu w czasie rzeczywistym w celu kontrolowania i zarządzania mocą transmisji oraz zapewnienia, że uśredniona w czasie ekspozycja na fale radiowe jest przez cały czas zgodna z wymogami FCC". Ta funkcja jest używana podczas jednoczesnej transmisji 4G LTE i 5G. Większość laptopów (jeśli nie wszystkie) z procesorami Intela i 5G korzysta z modemów tego producenta (lub Fibocom), takich jak Intel 5G Solution 5000. Modem 5G od Qualcomm jest więc sporym wydarzeniem.

Surface Pro 9

Jako że tegoroczne plotki mówią o wchłonięciu Surface Pro X do głównej linii Surface Pro, jest bardzo możliwe, że Surface Pro 9 będzie dostępny również w wariancie ARM (oprócz wersji z procesorami Intel 12. generacji, możliwe, że P-series). Wariant ten może opierać się na Snapdragonie 8cx Gen 3, firmowanym jako Microsoft SQ3 (następca procesora SQ2). Byłoby to pierwsze urządzenie Microsoftu z 5G, które nie jest telefonem.

Inne oczekiwania względem 9. generacji tabletu obejmują zaokrąglenie rogów, cieńszy profil i możliwe przeniesienie portów USB Type-C na lewą stronę. Układ odzwierciedlałby ten z Surface Pro X, z tym że Pro 9 oparty na ARM zapewne będzie mieć wentylację u góry, podobnie jak modele oparte na Intelu (ale prawdopodobnie bez wiatraka).

Według pogłosek, o których mówi Zac Bowden z Windows Central, na swoim evencie Microsoft może pokazać jeszcze Surface Laptop 5 i Surface Studio 3. Ponadto w tym roku Surface obchodzi 10 urodziny, więc mogą być szykowane jeszcze inne niespodzianki.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.windowscentral.com/hardware/tablets/new-microsoft-device-sails-through-fcc-likely-new-surface-pro-9-on-arm-with-5g

Polecamy również w kategorii Surface Pro