Stare gry z Xboksa teraz do zagrania na Androidzie! To był tydzień z Microsoft 162

Stare gry z Xboksa teraz do zagrania na Androidzie! To był tydzień z Microsoft 162

 CentrumXP
CentrumXP
21:37
02.04.2021
2087 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zebraliśmy dla Was najciekawsze informacje z ostatnich dni ze świata Microsoft. Tym razem zaczynamy od dalszego usuwania pozostałości po Paint 3D w Windows 10. Następnie sprawdzamy świeże statystyki dotyczące October 2020 Update, nowość w Xbox Cloud Gaming dla użytkowników Androida i fanów retro, nową opcję powiadomień w Teams oraz świeże spojrzenie na nowe ikony w Windows 10. Na koniec, jako że powoli wchodzimy w klimat wielkanocny, chcieliśmy pokazać Wam pewien ciekawy easter egg. Zapraszamy do lektury!

Paint 3D usunięty z menu kontekstowego

Paint 3D znalazł się niedawno pośród aplikacji, które nie będą już zawarte w czystych instalacjach Windows 10. Niegdyś mocno hajpowana przez Microsoft apka, która była jednym ze sztandarowych składników Creators Update, dziś pozostaje raczej zapomnianym produktem, który jednak nadal jest widoczny w systemie. Aby nie zaśmiecać menu kontekstowego zbędnymi opcjami, Microsoft usunął z niego skrót do edytowania obrazu w Paint 3D.

Paint 3D

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy pliku obrazu w Eksploratorze jedną z pierwszych opcji było "Edytuj za pomocą aplikacji Paint 3D". Odchodzi ona w przeszłość za sprawą kompilacji 21332 — tej samej, w której Microsoft na częściową (lub całkowitą) emeryturę odesłał Paint 3D, 3D Viewer oraz Math Input Panel.

20H2 już prawie na co trzecim PC z Windows 10

Jak w każdym miesiącu AdDuplex przekazuje statystyki udziałów odrębnych wersji Windows 10. Dzięki temu najnowszemu mamy ogólny zarys sytuacji z końcówki marca — blisko pięć miesięcy po premierze Ocbober 2020 Update (20H2). Wersja ta znowu zyskała kilka punktów procentowych udziału, choć nadal trochę jej jeszcze brakuje do najpopularniejszej aktualnie wersji Dziesiątki, czyli wiosennej aktualizacji 2020 roku. Raport obejmuje stan z dnia 26 marca.

AdDuplex - Windows 10

Udział wersji 20H2 rośnie ustawicznie i obecnie znajduje się ona już prawie na co trzecim PC z Windows 10. Według danych AdDuplex wynosi on dokładnie 29,9% (zmiana z 20% w lutym, czyli +9,9 pkt. proc.), jednak nadal pozostaje w tyle za 20H1, którego udział wyniósł teraz 42,1% (zmiana z 41,8% w lutym). October 2020 Update wszedł w tym miesiącu na miejsce drugie, spychając z niego November 2019 Update (18,4%, spadek z 26,8%). Tak czy inaczej kolejny miesiąc z rzędu wersja 20H2 zaliczyła wzrost — tym razem w okolicach już nie 3, ale prawie 10 punktów procentowych.

Zagrasz już w stare gry z Xboksa na Androidzie

Xbox Cloud Gaming (Project xCloud) zaliczył właśnie znaczący kamień milowy, otwierając się na tytuły wydane na Xbox 360 i oryginalnego Xboksa. Innymi słowy program wstecznej zgodności, znany z Xbox One i Xbox Series X/S, objął teraz granie w chmurze. Program powstał w 2015 roku i rozrósł się do kilku setek wspieranych tytułów kompatybilnych wstecznie. W przypadku Androida biblioteka tych gier nie jest aż tak rozległa (przynajmniej na razie!), jednak trafiło do niej kilka prawdziwych perełek.

Xbox Cloud Gaming

Microsoft poinformował o dostępności gier z pierwszego Xboksa, takich jak Elder Scrolls III: Morrowind, a także z Xbox 360, w tym Banjo-Kazooie, Fable II czy Fallout: New Vegas. Dobór tytułów jest nieprzypadkowy! W zeszłym miesiącu do programu Xbox Game Pass weszło aż 20 gier Bethesdy, co było jednym z pierwszych działań Microsoftu tuż po oficjalnym przejęciu tego studia. Teraz w część tych gier można zagrać również na telefonie i tablecie, niezależnie od jego mocy obliczeniowej. Na dzień dzisiejszy lista gier kompatybilnych wstecznie dla Xbox Cloud Gaming (Beta) obejmuje:

 • Banjo-Kazooie
 • Banjo-Tooie
 • Double Dragon Neon
 • Fable II
 • Fallout: New Vegas
 • Gears of War 2
 • Gears of War 3
 • Gears of War: Judgment
 • Jetpac Refuelled (dodane sterowanie dotykowe)
 • Kameo
 • Perfect Dark
 • Perfect Dark Zero
 • The Elder Scrolls III: Morrowind
 • The Elder Scrolls IV: Oblivion
 • Viva Piñata (dodane sterowanie dotykowe)
 • Viva Piñata: TIP (dodane sterowanie dotykowe)

Natywne powiadomienia Windows teraz ogólnodostępne w Teams

Microsoft Teams od samego początku może wyświetlać tylko powiadomienia z aplikacji, utrzymane w jej stylu i dające się personalizować w wewnętrznych ustawieniach. Oznacza to, że powiadomienia te nie trafiają do Centrum akcji i nie są obsługiwane przez system Windows 10. Zaczęło się to zmieniać pod sam koniec zeszłego roku, a teraz, po ponad trzech miesiącach testów natywne powiadomienia są już udostępniane użytkownikom.

Teams - jak włączyć powiadomienia Windows

Wsparcie dla natywnych powiadomień systemowych początkowo było dostępne w ramach programu Teams Insider, w Public Preview Channel. Zmiana sprowadza się do wyboru stylu powiadomień desktopowych: albo fioletowych powiadomień Teams, albo powiadomień w stylu Windows 10. Ten drugi rodzaj zapewnia dodatkowe korzyści, takie jak integracja z Centrum akcji i systemowymi ustawieniami powiadomień. Jeśli przykładowo włączymy tryb skupienia, powiadomienia od Teams zaczną za nim podążać, a gdy je przegapimy, będziemy mogli nadrobić zaległości w Centrum akcji. Nie wszyscy w desktopowym kliencie Teams zobaczą od razu te ustawienia. Nowość jest wdrażana stopniowo i może minąć trochę czasu, nim pojawi się w aplikacji.

Nowe spojrzenie na zmianę stylu ikon w Windows 10

Panos Panay, szef działu Windows + Devices dokładnie zaprezentował najważniejszą chyba zmianę w ikonach folderów, a mianowicie zmianę ich pozycji z pionowej na poziomą. Do tej pory ikona składała się ze stojącego w pionie, szeroko otwartego folderu, wewnątrz którego wyświetlały się miniatury plików. To dość wysoki poziom skeumorfizmu, czyli wiernego odwzorowania rzeczywistych przedmiotów — w tym wypadku folderu czy też katalogu. Nowe warianty lekko od tego odchodzą, opierając się na bardziej abstrakcyjnych symbolach.

W nowej odsłonie foldery są zamknięte, a dodatkowy symbol (jak w przypadku folderu Obrazy) umieszczany jest niejako na ich okładce. Towarzyszy temu jeszcze jeden zabieg, a mianowicie zmiana koloru. Tym sposobem Obrazy są niebieskawe, Wideo — fioletowe, Pobrane — turkusowe, Muzyka — pomarańczowo-różowa etc. Możliwe, że takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić cenne milisekundy potrzebne do rozpoznania tego odpowiedniego folderu w gąszczu innych. Część folderów zachowała jednak klasyczny, żółty kolor. Nowa kolorystyka i wzornictwo przywodzi na myśl estetykę już od lat obecną w ekosystemach macOS i Linux. Microsoft w końcu także uległ temu trendowi i zaadaptował go u siebie, nie odchodząc przy tym od zasad Fluent Design i Sun Valley.

Z naszego artykułu dowiecie się również, czego jeszcze tym nowym ikonom brakuje oraz jak je pobrać, jeśli nie korzystamy aktualnie z wydań w Dev Channel.

Na to nigdy nie jest za późno! Easter egg odnaleziony po latach w Windows 95

Jako że powoli zbliżamy się do Wielkanocy, nie może zabraknąć wielkanocnych jajek! Co ciekawe, w tym tygodniu znaleziono je w Windows 95. Deweloperzy pracujący nad systemem operacyjnym i oprogramowaniem mieli z czego być dumni. Okazuje się, że zostawili oni po sobie ślad w jednej z aplikacji... Ślad odkryty po przeszło 25 latach!

Entuzjaści systemu Windows, do których należy inżynier wsteczny i leakster Albacore, przeczesywali Windows 95 w poszukiwaniu nieodkrytych jeszcze smaczków. Zaskakujące, że po tylu latach w tak wyeksploatowanym wszerz i wzdłuż systemie udało się znaleźć jeszcze coś nowego. Odkryty właśnie easter egg mieści się w aplikacji Internet Mail.

Trick polega na tym, że gdy otworzymy okno "Informacje" w Internet Mail, wybierzemy jeden z plików i wpiszemy MORTIMER, zacznie przewijać się lista nazwisk twórców programu. Nie jest to może zbyt spektakularny easter egg, tym niemniej Albacore słusznie przekonuje, że nigdy nie jest zbyt późno, by szukać tego typu "wielkanocnych jajek". Warto dodać, że odkrycie zostało umieszczone na liście easter eggów w Windows 95 na Wikipedii.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze nowości i zapowiedzi z ostatnich 7 dni. Korzystając z okazji, chcielibyśmy Wam życzyć udanych i pełnych radości świąt wielkanocnych! Mamy nadzieję, że uda się Wam wypocząć i miło spędzić czas z bliskimi — czy to osobiście, czy łącząc się online. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP