Smartfon i chmura zamiast konsoli. Project xCloud wkracza do Polski! To był tydzień z Microsoft 129

Smartfon i chmura zamiast konsoli. Project xCloud wkracza do Polski! To był tydzień z Microsoft 129

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 8/7/2020, 2:30 PM

Liczba odsłon: 3472

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft prezentujemy Wam podsumowanie nowości, zmian i gorących zapowiedzi z ostatnich dni. Zaczynamy od rewolucyjnego na swój sposób programu xCloud, czyli grania w chmurze na urządzeniach z Androidem, który swoją premierę w Polsce będzie miał już w przyszłym miesiącu. Przyjrzymy się samej usłudze, jak też dedykowanym kontrolerom, które do świata mobilnego wprowadzą doświadczenie grania na konsoli. Będzie też o nowej funkcjonalności w aplikacji Twój telefon, która zapewnia teraz bezpośredni dostęp do aplikacji Androida na PC. Na koniec kwestia przejęcia TikToka przez Microsoft i ekologiczne starania giganta. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Project xCloud trafi do Polski. Premiera 15 września

W zeszłym miesiącu zostało oficjalnie potwierdzone, że Project xCloud stanie się częścią Xbox Game Pass Ultimate, przy czym cena abonamentu nie wzrośnie. Dzięki usłudze grania w chmurze będziemy mogli zagrać w ponad 100 tytułów Xbox Game Pass na telefonach i tabletach. W tym tygodniu nadeszła kolejna zapowiedź, tym razem dotycząca daty premiery i dostępności usługi.

Od czasu wprowadzenia w 2017 roku Xbox Game Pass przyzwyczaił już graczy do wolności odkrywania i grania w gry ze stale aktualizowanej biblioteki. Obecnie z usługi korzysta ponad 10 milionów użytkowników, co już samo w sobie wiele mówi o jej sukcesie. Game Pass debiutował na konsolach, by później objąć też komputery PC. Następnym wielkim krokiem jest włączenie do tego urządzeń mobilnych — od razu z dostępem do serwerów xCloud.

Granie w chmurze (Cloud gaming) w Xbox Game Pass Ultimate będzie dostępne na urządzeniach z Androidem w dniu premiery — 15 września — na 22 rynkach, wliczając w to Polskę.

Oryginalne kontrolery do grania w chmurze na Androidzie

Tytuły dostępne w ramach cloud gamingu to pełnoprawne gry wydawane na Xbox One i komputery z Windows, nie zaś typowe gry mobilne ze słabszą grafiką, okrojonym gameplayem i uproszczonym sterowaniem. Są to te same gry, w które zagrywać się można na potężnych konsolach i pecetach. Z tego względu sterowanie musi być odpowiednio zorganizowane. I tutaj przychodzą dwie opcje: specjalne kontrolery lub wirtualna nakładka na ekranie dotykowym.

Microsoft wraz z partnerami zapowiedzieli w tym tygodniu aż trzy różne kontrolery: Kontroler PowerA MOGA XP5-X Plus Bluetooth®, Razer Kishi for Android (Xbox) oraz SN30 Pro Bluetooth Controller for Android. Ceny wahają się od 214 zł do 400 zł. Sposobów na granie za ich pomocą jest wiele. W przypadku smartfonów można umieścić urządzenie nad kontrolerem lub w środku (coś jak w Nintendo Switch), a w przypadku tabletów — korzystać z kontrolera bezprzewodowo.

Dedykowane kontrolery to z pewnością wygodna i świetna sprawa, ale co w przypadku, gdy jesteśmy gdzieś poza domem, nie chcemy ich nosić ze sobą lub po prostu wolimy obyć się bez nich? Tu sprawa jest prosta — sterowanie odbywa się również na samym ekranie. Microsoft pozwala deweloperom skorzystać z gotowych wirtualnych układów sterowania dla swoich gier lub stworzyć własne, wgrać je do xCloud w chmurze i udostępnić dla graczy. Układ domyślny naśladuje pada do Xboksa, jednak robi to trochę bałaganu na ekranie i nie wszystko jest potrzebne do danej gry. Od dewelopera będzie zależało, jak będzie wyglądać ta wirtualna klawiszologia.

Bezpośredni dostęp do aplikacji Androida na PC

Do aplikacji Twój telefon zawitała nowa, ekscytująca funkcjonalność. Pozwala ona teraz uzyskać dostęp do aplikacji mobilnych na komputerze z Windows 10. Nie ma potrzeby instalowania, logowania się ani konfigurowania tych aplikacji!

Aplikacje Androida na komputerze z Windows

Ponadto możemy przypinać ulubione aplikacje mobilne do paska zadań i menu Start. Gdy klikniemy aplikację, otworzy się ona w oddzielnym oknie (poza głównym oknem aplikacji Twój telefon), co umożliwia nam wielozadaniowość. W tym roku zostanie wprowadzona możliwość otwierania wielu aplikacji jednocześnie. Aplikacje z Androida możemy oczywiście obsługiwać na dużym ekranie za pomocą klawiatury, myszy, pióra lub dotyku (jeśli są dostępne, a aplikacja ich nie blokuje) wraz z innymi aplikacjami PC.

Oprócz tego Microsoft i Samsung zaprezentowali nowe funkcjonalności zmierzające na smartfony Galaxy i komputery z Windows 10. Oprócz wspomnianych aplikacji dostępna będzie synchronizacja notatek między aplikacjami Samsung Notes, OneNote i Outlook; synchronizacja przypomnień z Samsung Reminders z aplikacjami Microsoft To Do, Outlook i Microsoft Teams na PC; Outlook jako domyślna aplikacja e-mail na smartwatchach Galaxy; integracja z OneDrive i funkcjonalnością Play My Emails.

Nowe menu Start dostępne w Windows 10 May 2020 Update

Pod koniec czerwca Microsoft pokazał nowe menu Start z tłem ikon dopasowanym do motywu oraz brakiem tła za elementami na liście wszystkich aplikacji. Oficjalnie ten nowy wygląd jest dostępny tylko dla Insiderów w kanałach Dev i Beta, jednakże za sprawą niedawnej aktualizacji zbiorczej można go też włączyć w Windows 10 2004 (May 2020 Update).

Menu Start

Obecnie w wydaniu Public Release nie istnieje jeszcze opcja interfejsu pozwalająca przełączyć wygląd menu Start na nowy, jednak można to zrobić, stosując pewien trick. Wystarczy utworzyć w notatniku plik z rozszerzeniem .reg i go włączyć, by wprowadzić zmiany w rejestrze. Szczegółową instrukcję znajdziecie tutaj.

Microsoft chce przejąć TikToka

Popularna, ale i kontrowersyjna aplikacja TikTok zyskała złą sławę, gdy administracja prezydenta Trumpa oskarżyła ją o szpiegowanie na rzecz Chin. W Stanach Zjednoczonych trwają działania mające na celu zablokowanie TikToka, WeChat i innych chińskich aplikacji lub wykupienie ich od chińskich wydawców, by dane z nich pozostawały na amerykańskich serwerach.

TikTok

Microsoft ujawnił szczegóły swojego planu. Rozmowy z firmą macierzystą TikTok, ByteDance, już trwają. Do finału — pozytywnego lub negatywnego — ma dojść 15 września. Przejęcie miałoby skutkować kontrolowaniem przez Microsoft operacji TikToka na terenie USA, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Póki co Chiny nie wydają się zadowolone z ultimatum postawionego przez Donalda Trumpa i Biały Dom, jednak ostatecznie mogą przyjąć propozycję (wykupienie lokalnych operacji ponoć ma opiewać na 5 mld dolarów). Warto przypomnieć, że Chiny również znane są z banowania amerykańskich usług, urządzeń i aplikacji.

Microsoft stanie się firmą zero-waste do 2030 r.

Na koniec świetna wiadomość nie tylko dla miłośników ekologii, ale tak naprawdę również dla wszystkich mieszkańców tej planety. Microsoft ogłosił, że wszystkie bezpośrednie operacje, produkty i opakowania Microsoftu będą zero-waste do 2030 roku. Aby osiągnąć ten cel, firma zredukuje "niemal tyle odpadów", ile generuje, oraz będzie recyklingować i ponownie używać odpadów z operacji i produktów. Przykładowo produkcja wszystkich urządzeń Surface i opakowań odbywać się będzie z użyciem materiałów nadających się do recyklingu. Oprócz tego przetwarzanych będzie 90% odpadów z kampusów i centrów danych oraz przynajmniej 75% z konstrukcji i wyburzeń.

Przypomnijmy, że na początku roku Microsoft zobowiązał się, że do 2030 roku stanie się węglowo negatywny, a do 2050 roku usunie ze środowiska cały węgiel, który firma wyemitowała zarówno bezpośrednio, jak i poprzez pobór energii, od czasu założenia w 1975 roku. W międzyczasie gigant w coraz większym stopniu przechodzi na odnawialne źródła energii.

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia