Sierpniowy Patch Tuesday już za nami. To był tydzień z Microsoft 230

Sierpniowy Patch Tuesday już za nami. To był tydzień z Microsoft 230

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:56
12.08.2022
869 wyświetleń

Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft! Dzisiaj zajmiemy się tematami sierpniowego Patch Tuesday, bezpieczniejszego Microsoft Edge, instalacji Windows 11 na komputerach Mac, dostępu do usług M365 w starszych Office'ach, paska aplikacji w Outlook i otwarcia źródeł Emoji 3D. Miłej lektury!

Sierpniowy Patch Tuesday już za nami

Za nami drugi wtorek miesiąca. Microsoft zdążył przygotować tradycyjne aktualizacje zabezpieczeń swoich wspieranych systemów — Windows 11, 10, 8.1 i Server — jak również tych wspieranych na innych zasadach (Windows 7). My jak zawsze zajęliśmy się listami zmian w tych dwóch najnowszych systemach, czyli Dziesiątce i Jedenastce. Oprócz łatek bezpieczeństwa w aktualizacjach dodano trochę ogólnych poprawek. Listy zmian możecie sprawdzić w artykułach:

Jeśli chodzi o pozostałe aktualizacje Windows z tego tygodnia, to otrzymał je również Windows 11 Insider Preview w kanałach Beta (Build 22621.575 i 22622.575) oraz Dev (Build 25179). Ta ostatnia kompilacja została też wydana jako obraz ISO.

Bardziej bezpieczny Microsoft Edge 104

W tym miesiącu Microsoft Edge Stable przeszedł na wersję 104. Jedna z ważniejszych nowości dotyczy podejścia do bezpieczeństwa. Ustawienie "Zwiększ bezpieczeństwo w sieć web" w Ustawieniach > Prywatność, wyszukiwanie i usługi ma teraz domyślnie włączony tryb "Podstawowe". Jest to zalecana opcja, która dodaje ograniczenia bezpieczeństwa do mniej odwiedzanych witryn i blokuje zagrożenia bezpieczeństwa. Opcjonalnie można wybrać tryby "Zrównoważone" lub "Ścisłe".

Zwiększ bezpieczeństwo w sieć web w Edge

Inna nowość dotyczy importowania danych z Chrome podczas pierwszego uruchomienia. Funkcja ta pozwala wprowadzić dane z Chrome w trakcie pierwszej konfiguracji Edge (First Run Experience).

Instalowanie Windows 11 na Macu jednym kliknięciem

Windows 11, mimo oficjalnego braku wsparcia na komputerach Mac, można na nich uruchamiać dzięki oprogramowaniu do wirtualizacji Parallels Desktop 18. Teraz jest to jeszcze łatwiejsze!

Parallels Desktop 18

W tej wersji dodano możliwości instalowania Windows 11 jednym kliknięciem, grania na Windows z użyciem kontrolera Xbox lub DualShock, parowania urządzeń do streamingu, uruchamiania aplikacji x86 z wyższą wydajnością i osiągania lepszych rezultatów na M1 Ultra.

Office 2016 i 2019 nie utracą tak szybko dostępu do usług Microsoft 365

W ostatnim czasie użytkowników Office 2016 i Office 2019 przebiegł dreszcz, gdy Microsoft w kilku miejscach w dokumentacji zasugerował, że dostęp do usług w chmurze Microsoft 365 zakończy się dla nich w październiku 2023 roku. To dość alarmujące, biorąc pod uwagę, że obie wersje Office'a mają zapewnione przedłużone wsparcie do 14 października 2025 roku.

Microsoft 365

Firma ostatecznie wyjaśniła, że starsze, nadal wspierane wersje Microsoft Office nie utracą dostępu do usług Microsoft 365 przynajmniej do końca swojego cyklu życia, jednak nie będą już aktualizowane do obsługi nowych funkcji tych usług (zaś te usługi nie będą przejmowały się ograniczeniami tych starszych wersji aplikacji). Nie oznacza to koniecznie, że takie funkcje pojawią się do 2025 roku albo że zaczną sprawiać znaczące problemy. To jedynie możliwość, na którą użytkownicy wieczystego Office'a 2019 i 2016 muszą być niestety gotowi.

Pasek aplikacji w Outlook zmienia domyślne położenie

Lokalizacja paska aplikacji wewnątrz Outlooka zmienia się z dołu na lewą stronę okna. Użytkownicy klienta poczty w Current Channel mogą przełączyć się na ten nowy widok od marca tego roku. Wkrótce stanie się to domyślnym doświadczeniem dla aplikacji Poczta, Kalendarz, Osoby czy Zadania, począwszy od wersji 2007 w Current Channel.

Outlooka

Wcześniej aplikacje wewnątrz Outlooka znajdowały się w lewym dolnym rogu, umieszczone w poziomym rzędzie obok siebie. Nowy układ jest pionowy. To panel aplikacji przy lewej krawędzi okna. Dzięki tej zmianie poszczególne aplikacje bardziej się wyróżniają na tle innych elementów Outlooka. Układ ten jest ponadto bardziej zgodny z aplikacją Office i innymi aplikacjami.

Emoji 3D od Microsoftu teraz jako Open Source

Microsoft otworzył źródła ponad 1500 swoich emoji 3D, udostępniając je za darmo twórcom, którzy mogą je remiksować i budować nowe emoji i inne rzeczy w oparciu o nie. Prawie cała biblioteka 1538 emoji giganta stała się dostępna na platformach GitHub i Figma. Microsoft ma nadzieję, że zachęci to osoby do większej kreatywności i inkluzywności w obszarze emoji.

Emoji 3D - Microsoft

Twórcy będą mogli nie tylko remiksować emoji i tworzyć nowe, ale też używać istniejącego contentu do tworzenia nowych rzeczy, takich jak naklejki czy innego typu grafiki. Udostępnioną zawartość można sprawdzić na platformach Figma i GitHub.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP