SharePoint Server Subscription Edition będzie częściej aktualizowany

SharePoint Server Subscription Edition będzie częściej aktualizowany

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:40
15.09.2022
794 wyświetlenia

Flagowym doświadczeniem SharePointa jest SharePoint Online ze względu na jego integracje z usługami w chmurze i model aktualizacji. Nie można jednak zapominać o SharePoint Server, który nadal jest istotną częścią procesów w wielu firmach. W zeszłym roku Microsoft udostępnił klientom on-premise wersję Subscription Edition, a teraz przekazuje kilka ekscytujących wiadomości o tym produkcie.

SharePoint Server Subscription Edition to nowa generacja rodziny SharePoint w modelu on-premise. Wprowadza ona bardziej zręczne podejście do wprowadzania nowych doświadczeń funkcjonalnych. Zamiast czekać na kolejne duże wydanie SharePoint Server, nowe funkcje będą dostarczane do Subscription Edition w ramach regularnych aktualizacji. Dzięki temu użytkownicy wersji serwerowej mogą zyskać dostęp do nowych funkcji od razu, gdy zostaną wydane. Mają przy tym kontrolę nad ich udostępnianiem w swoim środowisku.

Aby zapewnić większą przewidywalność, Microsoft zapowiedział, że nowe doświadczenia dla SharePoint Server Subscription Edition będą pakowane w aktualizacje funkcjonalne (feature updates), tak aby mogły być wdrażane w przewidywalnym harmonogramie. Będą to comiesięczne, publiczne aktualizacje dostarczane obok typowych aktualizacji zabezpieczeń i jakościowych. Aktualizacje funkcjonalne będą ogłaszane dwa razy do roku, a ich nazwa będzie zbudowana podobnie jak nazwa aktualizacji Windows, czyli rok + jego połowa, np. 22H2. Taką też nazwę nosi aktualizacja z drugiej połowy 2022 roku, już dostępna jako część September 2022 Public Update.

Ponadto dla przyszłych aktualizacji będą dostępne 2 pierścienie: Standard release i Early release. Zazwyczaj funkcje będą dostępne najpierw we wczesnym wydaniu (choć nie wszystkie!), a później — w wydaniu standardowym.

Microsoft wyszczególnił też nowe funkcje w aktualizacji SharePoint Server Subscription Edition:

  • Antimalware Scan Interface (AMSI)
  • Nowoczesne listy i DocLibs
  • Rozszerzenia funkcji "Kopiuj" i "Przenieś"
  • Rozszerzenia formatowania kolumn
  • Edytowanie zbiorcze
  • Przycisk jako Web Part
  • Wybór domyślnego języka strony w nowoczesnym panelu tworzenia strony
  • Nowa implementacja RESTful ListData.svc

Microsoft przypomina, że przepływy pracy programu SharePoint 2010 będą obsługiwane w SharePoint Server Subscription Edition tylko do 14 lipca 2026 r., a polecane obecnie alternatywy to przepływy pracy programu SharePoint 2013 lub usługa Power Automate. Aby zapewnić możliwość dalszego korzystania z SharePoint 2013 w SharePoint Server, wkrótce zostanie udostępniona nowa aplikacja SharePoint Workflow Manager, która zastąpi Service Bus i Microsoft Workflow Manager.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/microsoft-sharepoint-blog/what-s-new-and-what-s-next-for-sharepoint-server/ba-p/3627729

Polecamy również w kategorii SharePoint