Service Pack 2 dla Windows Vista - testujemy betę

Service Pack 2 dla Windows Vista - testujemy betę

 Mateusz Miciński
Mateusz Miciński
00:00
14.02.2009
12 komentarze
18004 wyświetlenia

W drugiej połowie ubiegłego 2008 roku do rąk wszystkich zainteresowanych Microsoft oddał testową wersję Beta drugiego dodatku Service Pack dla Windows Vista. Od tamtego czasu wydano odświeżoną wersję oznaczoną jako SP2 RC Escrow, choć trzeba koniecznie zaznaczyć, że nie należy sugerować się wplecionym tu skrótem RC, gdyż do wersji Release Candidate jeszcze daleko. RC Escrow to jedynie pretendent do wersji RC, a dopisek Escrow oznacza, że kod został już "zamrożony". Zatem jeżeli wersja ta przejdzie pomyślnie testy, bez większych wpadek, otrzyma w końcu status wersji kandydującej do wydania finalnego. Zapraszamy do przetestowanej przez nas wersji RC Escrow SP2 dla Visty.

Instalacja SP2 RC Escrow

Dodatek dostępny jest dla testerów, biorących udział w technicznych programie Beta za pośrednictwem witryny Microsoft Connect, w trzech postaciach:

 • za pośrednictwem usługi Windows Update,
 • w postaci autonomicznego instalatora,
 • w postaci obrazu płyty instalacyjnej Windows Vista.

Wymagania:

 • zainstalowany dodatek SP1,
 • odinstalowane wszystkie wcześniejsze wersje testowe SP2,
 • odinstalowane pakiety językowe niezgodne z dodatkiem.

Microsoft zdecydował się jak na razie na udostępnienie dodatku w pięciu wersjach językowych (angielski, francuski, niemiecki, hiszpański oraz japoński), w których niestety brakuje polskiego. Jeżeli zatem zechcemy zainstalować SP2, musimy posiadać jedną z powyższych wersji językowych, a najlepiej wersję Ultimate, do której możemy doinstalować dowolny pakiet językowy.

Po pobraniu odpowiedniego pliku, rozpoczęliśmy instalację w angielskiej wersji Windows Vista Ultimate z polskim pakietem językowym. Jak się jednak okazało, dodatek będzie można zainstalować dopiero po odinstalowaniu dodatkowych języków. Tak też uczyniliśmy, aby umożliwić sobie instalację SP2.

Test wydajności

Po uruchomieniu się systemu z zainstalowanym dodatkiem SP2, pozwoliliśmy sobie wykonać test szybkości uruchamiania, zamykania oraz kopiowania plików w systemie. Osiągnięte dane zestawiliśmy w poniższej tabelce z czasami z systemu Windows Vista SP1 oraz Windows 7 Beta 1. Łatwo zauważyć, że we wszystkich testach wygrywa nadchodząca Siódemka, a przegrywa system z najnowszym dodatkiem. Cóż, miejmy nadzieję, że finalna wersja paczki serwisowej wypadnie w podobnych testach znacznie lepiej.

Ciekawostką natomiast jest przestrzeń dyskowa zajęta przez dodatek. Po instalacji SP2 na naszym testowym komputerze, z dysku twardego "zniknęło" ponad 2,5 gigabajta. To nie magia oczywiście, to celowe rozwiązanie Microsoftu. Otóż dodatek podczas instalacji przeprowadza porządki w plikach systemowych, usuwającym tym samym nie potrzebne już dane z wersji RTM oraz SP1.

TEST Windows Vista SP1 Windows Vista SP2 Windows 7 Beta 1
Instalacja dodatku
nd.
26 minut
nd.
Start
29 sekund
33 sekundy
26 sekund
Zamykanie
12 sekund
24 sekundy
8 sekund
Zajęte miejsce
nd.
- 2,6GB
nd.
Kopiowanie 520MB
33 sekundy
40 sekund
29 sekund
Kopiowanie przez Wi-Fi 120MB
54 sekundy
58 sekund
53 sekundy

Warto spróbować czy nie warto?

Z pewnych względów na pewno warto, ponieważ Service Pack 2 integruje z systemem wszystkie dotychczas wydane aktualizacje. Ponadto instaluje łaty, które mają na celu zwiększyć ogólną kondycję systemu, w tym poprawić bezpieczeństwo, wydajność, stabilność oraz kompatybilność. Co do wydajności, podczas testów nie dostrzegliśmy znacznego przyspieszenia systemu w porównaniu z Windows Vista SP1.

Poza tym wraz z Service Pack 2 system Windows Vista wzbogacany jest o następujące elementy:

 • czwarta odsłona silnika indeksującego pliki - Windows Search 4.0,
 • możliwość nagrywania danych na nośnikach Blu-ray,
 • wsparcie dla technologii Bluetooth 2.1,
 • wsparcie dla 64-bitowych procesorów firmy VIA Technologies,
 • nowe wersje sterowników dla najpopularniejszych modeli komponentów,
 • wsparcie dla systemu plików exFAT,
 • zwiększona kompatybilność z aplikacjami firm trzecich,
 • usprawniona konfiguracja sieci bezprzewodowych za pomocą nowego narzędzia Windows Connect Now,
 • funkcja usprawniająca zgodność wsteczną z kluczami licencjonowania usług terminalowych,
 • zmiany w instalatorze dodatku:
  • wykrywanie niekompatybilnego z dodatkiem sprzętu oraz oprogramowania,
  • narzędzie Service Pack Clean-Up (compcln.exe) usuwające zbędne pliki pochodzące z wersji RTM oraz SP1.

Poza szybszym wyszukiwaniem plików przez systemową wyszukiwarkę oraz zachowaną pełną kompatybilnością z dotychczas zainstalowanymi programami, zaobserwowaliśmy także pewne niedociągnięcia, które miejmy nadzieję zostaną zażegnane wraz z wersją finalną. Kreator transferu plików Bluetooth niestety po zainstalowaniu SP2 odmówił posłuszeństwa, poza błędnym wyświetlaniem jego zawartości, nie umożliwiał także przesyłania danych pomiędzy urządzeniami zewnętrznymi.

Oczekujemy więcej od finalnej wersji

Miejmy nadzieję, że wersja finalna, której premiera została zapowiedziana na drugi kwartał bieżącego roku, poza nowościami i aktualizacjami, wpłynie pozytywnie na ogólną kondycję systemu. Warto jeszcze nadmienić, iż Microsoft nie zamierza głośno reklamować Service Pack 2 oraz nakłaniać do jego instalacji. Związane jest to z faktem, że gigant z Redmond bardziej skupia się na nadchodzącym Windows 7.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Instalacja

Komentarze

 • Kamil Szmit 22:05 15.02.2009

  "Dodatek dostępny jest dla testerów, biorących udział w technicznych programie Beta za pośrednictwem witryny Microsoft Connect" Który te dokładnie połączenie Microsoft Connect? Czy ktoś mógłby mi wskazać link?

 • Mystenes 08:14 16.02.2009

  <p>porównywanie SP1 do SP2 i Windows 7, to rzeczywiście obiektywna analiza... do tego porównania dodajcie jeszcze SP0... to będzie pokaz jak niedopracowanym produktem była Vista gdy ją wypuszczano na rynek, a Wy się nią wciąz zachwycacie.</p>

 • betatester microsoft connect 14:14 16.02.2009

  po tym Service Packu jest jeszcze gorzej: proszę popatrzeć na test wydajności. po co reanimują viste jak jest trup i mają wypuścić Wndows 7.

 • Łukasz Bielicki 14:23 16.02.2009

  <p>Czyli wista to taki system jak windows 2000</p>

 • Łukasz Bielicki 14:25 16.02.2009

  <p>czyli niepotrzebnie wydałem kase na viste?? mogłem poczekać z kupnem :(</p>

 • Łukasz Bielicki 14:31 16.02.2009

  <p>ile będzie kosztować najnowszy system windows </p>

 • Duke 10:29 17.02.2009

  <p>Uzyjcie mozgownicy komentatorzy prosze Was mocno. To jest malo miarodajny test na maszynie na ktorej zal sciska ze ktos instaluje Viste bo juz lepiej jakby dal tam XP. System nie dosc ze pozal sie Boze 32bit to jeszcze 1GB ram - smiech na sali laptopy teraz nie maja takiego konfiga.</p>

 • kg 21:06 19.02.2009

  <p>Kopiowanie na moim PC z Vistą Ultimate x64 bez SP1 pliku 700MB 20s, te dane z tabeli nic nie mówią każdy sprzęt inaczej reaguje na tego typu dodatki, które tylko spowalniają nasz system, co widać powyżej A ogólnie to komu potrzebne jest na dzień dzisiejszy nagrywanie płyt blu ray przy tak wysokim koszcie samego nośnika, który jak narazie  może służyć  do magazynowania danych. Taniej będzie kupić zewnętrzny dysk na USB niż nagrywrkę blu ray.</p>

 • mlody777 17:38 06.03.2009

  <p>system po instalacji SP2 RC - Vista Ultimate x32 . Tragedia strasznie sie muli w porównaniu z SP1 . Jedną ciekawosktę zauważyłem po instalacji Bety 2 SP posypał mi sie Live live Essentials. Zaistalowałem RC i to samo. wiec chyba jednak nawet do własnych produktów jest nie odpowiedni.</p>

 • Upierdliwy 20:21 01.07.2009

  Jestem ciekawy co jeszcze wymyślą aby skłonić ludzi do kupienia tego badziewia czyli Visty. Już nawet pisali że armia USA ma zakupić ten system. Tylko po co skoro jest nowszy system ( Win 7 ) i lepszy. Mam do was pytanie, jak kupuję Windowsa w sklepie to nie ma żadnej ulotki z umową licencyjną, dopiero podczas instalacji pojawia się ta umowa i jeżeli nie zgadzam się z nią to systemu nie zainstaluję. I w takim przypadku jak będę chciał oddać ten produkt w sklepie to zwrócą pieniądze

 • Kamil Szmit 20:35 01.07.2009

  Jak odinstalować "the prelease version" Service Pack 2? Pojawia mi się komunikat "Uninstall the prelease version, and then restart the installation". Wcześniej instalowałem SP2 w wersji Beta i Realase Candidate, ale nie mogę znaleźć pozycji w "Programs and Features".

 • Mateusz Miciński 23:06 01.07.2009

  <p>@Kamil Szmit: Panel sterowania, Odinstaluj program, Wyświetl zainstalowane aktualizacje. Odszukujesz odpowiedniej aktualizacji, klikasz Odinstaluj i heja [img]../tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif[/img]</p>

Skomentuj

Autor