Menu kategorii
 • SQL Server 2019 już dostępny jako public preview

  SQL Server 2019 już dostępny jako public preview

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  16:49
  24.09.2018
  3062 wyświetlenia

  W zeszły piątek pisaliśmy o wyciekłych materiałach na temat SQL Server 2019. Z daty wycieku wynikało, że materiał został przygotowany na konferencję Microsoft Ignite 2018. Tak też się stało. Microsoft już oficjalnie mówi o nowym wydaniu systemu zarządzania bazą danych. Co więcej, udostępnia już go do pobrania w wersji rozwojowej! Czym dokładnie charakteryzuje się edycja 2019?

  Praktycznie wszystkie informacje z udostępnionego wcześniej wideo okazały się prawdziwe. SQL Server 2019 rzeczywiście stawia na pracę z big data i obsługuje duże klastry danych ze skalowalną mocą obliczeniową i pamięcią we współpracy z Apache Spark i HDFS. Kolejny duży wyznacznik tej edycji stanowi sztuczna inteligencja. SQL Server 2019 prezentowany jest jako kompletna platforma AI do trenowania i zarządzania modelami dzięki SQL Server ML Services lub Spark ML, używając do tego notesów Azure Data Studio. Następnym ważnym punktem jest eliminacja potrzeby przenoszenia danych. Wirtualizacja danych umożliwia stosowanie zapytań dla relacyjnych i nierelacyjnych danych bez potrzeby przenoszenia lub replikacji. SQL Server 2019 współpracuje ponadto z narzędziami SQL Server BI oraz Power BI Report Server, co umożliwia wizualną eksplorację danych. Istnieje też możliwość analizy danych operacyjnych w czasie rzeczywistym z użyciem HTAP.

  Automatyczne dostosowywanie się SQL Server to m.in. użycie inteligentnego przetwarzania zapytań, które poprawia ich skalowanie, a także automatycznego poprawiania planu, które rozwiązuje problemy z wydajnością. Jeśli chodzi o dostępność, może ona być zawsze włączona (Always On) dla grup kontenerów używających Kubernetes. SQL Server 2019 zapewnia ponadto wiele warstw zabezpieczeń, w tym Always Encrypted. Microsoft pisze wreszcie o specjalnych narzędziach do sprawdzania zgodności z GDPR (RODO) i innych zgodności, a także o elastycznym wsparciu dla Windowsa, Linuksa, kontenerów i kodu Java.

  Jak już wspomnieliśmy na początku, SQL Server 2019 wszedł w fazę public preview. Wersję rozwojową można pobrać ze strony Microsoft.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/sql-server/sql-server-2019

  Polecamy również w kategorii Windows Server 2016