Rośnie udział Windows Mixed Reality na SteamVR

Rośnie udział Windows Mixed Reality na SteamVR

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:03
03.09.2018
704 wyświetlenia

Jesienią zeszłego roku SteamVR uzyskał zgodność z Windows Mixed Reality, dzięki czemu na zestawach wirtualnej rzeczywistości od partnerów Microsoftu można uruchamiać gry z biblioteki Steam. Jako że platforma co miesiąc publikuje dane statystyczne, możemy dowiedzieć się wielu szczegółów o trendach sprzętowych wśród graczy - także tego, jakich używają gogli VR.

Steam przeprowadza comiesięczną ankietę, aby zebrać dane dotyczące sprzętu oraz oprogramowania używanego przez naszych klientów. Uczestnictwo w ankiecie jest opcjonalne i anonimowe. Zgromadzone informacje są dla nas niezwykle przydatne podczas podejmowania decyzji o inwestycjach technologicznych oraz poszerzania oferty produktów - twierdzi Steam. Dla nas wyniki ankiety są przede wszystkim cennym źródłem informacji o trendach wśród graczy. Szczególnie ciekawe były tu zawsze statystyki, dotyczące systemów operacyjnych, gdzie Windows 10 osiągnął wysoki udział dużo szybciej niż w bardziej ogólnych zestawieniach. Dziś jednak interesuje nas nie tyle Windows, co Windows Mixed Reality. Jak radzą sobie zestawy spod tego szyldu?

Windows Mixed Reality

Wyniki ankiety pokazują, że całkiem nieźle. Pierwsze oznaki życia WMR na Steamie zostały odnotowane w październiku 2017 r. i były to oznaki ledwie zauważalne. Udział platformy stale jednak rośnie i w sierpniu wyniósł on 7,18% (w lipcu 6,4%). Oczywiście to nadal niewiele w porównaniu do Oculus Rift i HTC Vive, ale trzeba zważyć na to, że są to platformy o wiele dłużej istniejące i współpracujące ze SteamVR. Windows Mixed Reality jako nie tak dawny debiutant i tańsza alternatywa dla istniejących platform powoli wcina się klinem w tę dość hermetyczną niszę.

Wygląda na to, że gogle ze stajni WMR będą coraz mocniej zaznaczać swoją obecność na rynku. Powstają już nawet zestawy drugiej generacji (jak ten od Acer), co pokazuje, że producenci są nadal zainteresowani platformą zorientowaną na Windows 10 i nieco bardziej masowego klienta.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://store.steampowered.com/hwsurvey/

Polecamy również w kategorii Technologie VR, AR, MR