Rejestr systemu

Rejestr systemu

Autor: Robert Żuber

Opublikowano: 3/31/2008, 12:00 AM

Liczba odsłon: 5788

Zacznijmy od zdefiniowania pojęcia systemowego rejestru. Jest to baza danych, w której Windows, przechowuje w ujednolicony sposób informacje o systemie operacyjnym oraz większości zainstalowanych aplikacji. Do systemowych danych, które znajdują swoje miejsce w rejestrze zaliczyć możemy informacje o poszczególnych usługach, zainstalowanych urządzeniach i obsługujących je sterownikach, konfiguracji sieci (protokołów), ustawieniach pulpitu i wielu innych. Praktycznie każda operacja wykonywana na komputerze znajduje swoje odzwierciedlenie w rejestrze. Każde zaznaczenie checkboxa czy wybranie opcji, z rozwijanego menu, w oknie konfiguracji systemowego komponentu (np. w opcjach folderów, czy schematach zasilania) przekłada się na zmodyfikowanie odpowiedniej wartości (bądź kilku wartości) w rejestrze systemowym. Aplikacje korzystające z instalatora modyfikują rejestr np. dodając swoje wpisy do autostartu, dokładając akcje do menu kontekstowego, czy zapisując ułożenie poszczególnych paneli. Strukturę rejestru porównać możemy z drzewem hierarchicznie ułożonych katalogów (a w nich poszczególnych plików), jak na twardym dysku. Występują klucze (katalogi) oraz wartości (pliki). Każdy klucz rejestru i wartość posiada swoją własną nazwę, podawaną dla polepszenia komunikacji i uschematyzowania układu. Pomimo tego jego struktura jest niezwykle skomplikowana.

Rejestr składa się z pięciu kluczy głównych/najwyższego poziomu zwanych poddrzewami. Są to:

  • HKEY_CLASSES_ROOT (HKCR), który jest wskaźnikiem/aliasem do HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Classes
  • HKEY_CURRENT_USER (HKCU), odnoszący się do HKEY_USERS\Identyfikator_zalogowanego_aktualnie_użytkownika
  • HKEY_LOCAL_MACHINE (HKLM), jeden z ważniejszych, jeżeli nie najważniejszy klucz główny, tu właśnie system trzyma globalne dane, np. o usługach uruchamianych na wszystkich kontach, sprzęcie i sterownikach oraz innych działających opcjach.
  • HKEY_USERS (HKU), w tym kluczu konfigurowane są ustawienia dotyczące aktualnie zalogowanego użytkownika
  • HKEY_CURRENT_CONFIG (HKCC), alias do podklucza z profilami sprzętowymi - HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Hardware Profiles

Wartości rejestru w zależności jakie dane mają reprezentować dzielą się na:

  • wartość ciągu (REG_SZ) - ciąg tekstowy
  • wartość binarna (REG_BINARY) - dane binarne widoczne w edytorze w postaci szesnastkowej
  • wartość DWORD - może oznaczać uaktywnienia określonej opcji (1 - prawda) lub jej wyłączenie (0 - fałsz), ale nie tylko, zapisywana w postaci binarnej może konfigurować np. wartość określonego parametru
  • QWORD, wartość ciągu rozwijalnego, wartość ciągu wielokrotnego

W zależności od tego jakie dane ma reprezentować wartość dobierany jest jej typ. Modyfikacja rejestru odbywać się może przy użyciu systemowego edytora. Wystarczy w oknie Uruchom wydać polecenie regedit. Pamiętać przy tym jednak trzeba o wcześniejszym zrobieniu kopii zapasowej rejestru i rozwadze przy samej modyfikacji.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia