Qualcomm prezentuje Snapdragon 8cx Gen 2 5G dla nowej generacji ARM PC

Qualcomm prezentuje Snapdragon 8cx Gen 2 5G dla nowej generacji ARM PC

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:09
03.09.2020
2112 wyświetlenia

Minęło już prawie 21 miesięcy, odkąd Qualcomm zaprezentował swoją platformę Snapdragon 8cx na Snapdragon Technology Summit w 2018 roku. Na zeszłorocznym Snapdragon Summit firma skupiła się na dodaniu nowych ofert w niższych cenach — chodzi konkretnie o układy Snapdragon 7c i 8c. Teraz lider wśród producentów ARM prezentuje nowy układ mający konkurować z procesorami Intel i5 dziesiątej generacji.

Qualcomm zaprezentował dziś nowy układ Snapdragon 8cx Gen 2 5G. Podczas gdy pierwsza generacja miała konkurować z Core i5 U-series ósmej generacji, nowy wariant celuje w poziom Core i5 (Ice Lake) dziesiątej generacji i obiecuje podniesienie wydajności o 18% i o 39% na wat. W porównaniu z hybrydowym rozwiązaniem Intela, zwanym Lakefield, ogólna poprawa wynosi 51% i 58% na wat.

Sama architektura Snapdragon 8cx nie uległa zmianie, więc system 5G Modem-RF, Snapdragon X55, który będzie wymagany, nie jest zintegrowany. Tak jak w przypadku Snapdragona 865, producenci OEM będą musieli kupić pakiet z chipsetem i modemem. Ale w przeciwieństwie do wszystkich komputerów PC 5G z procesorami Intel (z których wszystkie mają modemy Qualcomm), które widzieliśmy do tej pory, komputery z chipsetami Snapdragon obsługują zarówno sub6, jak i mmWave 5G. Rozwiązanie takie widziano już w Lenovo Flex 5G i zobaczymy je ponownie za sprawą zapowiedzianego dzisiaj Acer Spin 7.

Snapdragon 8cx Gen 2 5G nadal posiada te same funkcje, co jego poprzednik, w tym zdolność obsługi dwóch wyświetlaczy 4K, co według producenta można zrobić za pomocą jednego kabla przez stację dokującą, bez wsparcia dla Thunderbolt. Oczywiście jest też silnik AI Qualcomm, który napędza bardziej inteligentne aplikacje. SoC będzie dostępny w produktach ARM PC z Windows 10 jeszcze w tym roku. Acer już zapowiedział model Spin 7, zaś HP twierdzi, że też coś ma, ale zaprezentuje to później.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.qualcomm.com/products/snapdragon-8cx-gen-2-5g-compute-platform

Polecamy również w kategorii Mobilne technologie