Przyspieszenie uruchamiania Windows 8

Przyspieszenie uruchamiania Windows 8

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/11/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 47436

Dlaczego komputer uruchamia się długo?

Powodów może być wiele, choć w rzeczywistości dominują dwa - za słaby komputer lub zaśmiecona pamięć RAM. W tym poradniku pokażemy krok po kroku, jak przyspieszyć uruchamianie naszego komputera, sprawdzić jego wydajność sprzętową i oczyścić pamięć ze zbędnych procesów.

Wymagania sprzętowe

Nasz komputer może nie sprostać wymaganiom systemu Windows 8.1. Według producenta jest to odpowiednio procesor o taktowaniu 1 GHz (z obsługą PAE, NX i SSE2), 1 GB pamięci RAM dla systemu 32-bitowego lub 2 GB dla 64-bitowego, 16 GB wolnej przestrzeni dyskowej (32 bity) lub 20 GB (64-bity) oraz karta graficzna zgodna z Microsoft DirectX 9 ze sterownikiem WDDM. Współcześnie powyższe wymagania zostaną spełnione nawet w przypadku dość niskobudżetowych zestawów komputerowych, aczkolwiek dla pewności możemy sprawdzić parametry naszego komputera.

Właściwości sprzętu

Otwieramy klasyczny Panel Sterowania. Klikamy w ikonkę panelu, następnie pojawi się okienko, w którym wybieramy System i zabezpieczenia i dalej Wyświetl ilość pamięci RAM i szybkość procesora. Porównujemy osiągi naszego sprzętu z wymaganiami minimalnymi systemu, podanymi powyżej. Jeżeli parametry naszego PC są niższe, możemy rozważyć jego modernizację. Tu powinniśmy zwrócić uwagę na posiadany typ pamięci RAM i ilość wolnych slotów w płycie głównej. Podobnie, jeśli chodzi o procesor - zwróćmy uwagę na rodzaj gniazda i ogólne porównanie cenowe podzespołów. Rzecz w tym, że czasami rozbudowa sprzętu o określonej konfiguracji staje się nieopłacalna.

Dysk twardy

Równie ważny jest dysk twardy. Spośród klasycznych dysków talerzowych, większość montowanych w laptopach pracuje z niższymi prędkościami 5400 obrotów na minutę. Ma to spory wpływ na prędkość ładowania danych do pamięci RAM. Również dyski komputerów stacjonarnych, mimo pracy w trybie 7200 obrotów na minutę, mogą znacząco różnić się osiągami. Warto wybierać te modele, które osiągają wysokie wartości transferu danych. Dobrym pomysłem jest także pozostawienie mniejszego, ale szybkiego dysku na instalację systemu operacyjnego i niezbędnych programów, a na potrzeby magazynowania danych, czy też programy, które nie są wymagające, przeznaczenie wolniejszego dysku o większej pojemności.

Optymalnym, ale jednocześnie wciąż jeszcze kosztownym rozwiązaniem, jest zaopatrzenie się w dysk SSD. Wydajny dysk SSD o pojemności 120 GB zakupimy już w przedziale cenowym 300-400 zł. Za tą cenę nie dostajemy może zbyt wiele miejsca, ale wyraźnie wzrośnie za to szybkość przesyłu danych. Będzie to mieć wpływ nie tylko na komfort pracy, czy szybkość kopiowania danych, ale także na skrócenie czasu uruchamiania komputera nawet o 30 sekund.

Zbędne aplikacje w autostarcie

Jeżeli jednak posiadamy w miarę wydajne podzespoły, a system wciąż uruchamia się długo, może to być skutkiem zbyt wielu procesów w autostarcie. Aby to sprawdzić, uruchamiamy Menedżera zadań. Z poziomu pulpitu klikamy prawym przyciskiem myszy w wolne miejsce paska Start i wybieramy Menedżer Zadań (możemy też użyć kombinacji klawiszy Ctrl+Alt +Delete), a następnie przechodzimy do karty Uruchamianie. Jeśli Menedżer zadadń uruchomił się w trybie podstawowym, klikamy na dole okna Więcej szczegółów.

Menedżer zadań

Bezpośrednio do zakładki dojdziemy również na skróty z poziomu ekranu Start lub przez pasek boczny. Tu wpisujemy po prostu autostart, a system wyświetli opcję Sprawdź, które procesy są uruchamiane automatycznie podczas uruchamiania systemu Windows. Klikamy tę opcję i zostajemy przeniesieni do wspomnianej listy procesów.

Menedżer zadań - Autostart

W tej liście interesuje nas szczególnie kolumna Wpływ na uruchamianie. Jeżeli dany proces bądź aplikacja został oflagowany jako Wysoki lub ewentualnie Średni, możemy rozważyć jego usunięcie z autostartu. W tym celu klikamy w niego, a następnie w przycisk Wyłącz w prawym, dolnym rogu okna. Tu powinniśmy się zastanowić, które z procesów są dla nas ważne, a które jedynie zaśmiecają pamięć naszego komputera. Z reguły jednak wyłączenie istotnych procesów systemowych jest niemożliwe - przynajmniej nie w ten sposób - dlatego nie musimy się obawiać i możemy wyłączyć niepotrzebne procesy. Jeśli nazwa procesu nic nam nie mówi, możemy zlokalizować go na dysku, klikając go prawym przyciskiem myszki i wybierając Otwórz lokalizację pliku. Alternatywnie system Windows umożliwia również użycie wyszukiwarki internetowej do powiązania nazwy procesu z aplikacją (z menu kontekstowego wybieramy wtedy Wyszukaj w trybie online.

Procesy działające w tle

Nazwa nie powinna być myląca. Do tej kategorii zaliczamy wszystkie aplikacje i usługi, będące aktualnie uruchomione. By sprawdzić, ile procentowo zasobów procesora i pamięci RAM zajmuje dany proces, w oknie Menedżera zadań klikamy w pierwszą zakładkę - Procesy.

Menedżer zadań - Procesy

Jeżeli dana aplikacja posiada znaczący udział w zasobach procesora lub pamięci, możemy ją wyłączyć z panelu Uruchamianie. By przejść do szczegółowych danych na temat aplikacji lub procesu, klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Przejdź do szczegółów. Z tego samego menu kontekstowego możemy również zatrzymać dany proces.

Nieraz zdarza się, że posiadany przez nas pakiet bezpieczeństwa czy też program antywirusowy jest "zasobożerny". Jeżeli mocno spowalnia on start systemu lub ogólną jego pracę, powinniśmy zmienić go na lżejszy. W tym zakresie polecamy lekturę naszego zestawienia dziesięciu najlepszych pakietów chroniących Windows 8. Opisując poszczególne pakiety, naszej uwadze nie umknęła kwestia obciążenia procesora i pamięci RAM.

Szybkie uruchamianie

Windows 8 jako pierwszy w swojej rodzinie udostępnia opcję zwaną Szybkim uruchamianiem. W tym trybie system zachowuje się podczas zamykania jakby był wprowadzany w stan hibernacji. Fragment najważniejszych informacji odpowiedzialnych za działanie systemu jest zapisywany do specjalnego pliku, przez co przy kolejnym uruchomieniu komputer nie musi ładowac wszystkich danych wszystkiego od nowa, a jedynie odczytuje zapisane wcześniej informacje. Jednak może się zdarzyć, że opcja ta zostanie zdezaktywowana, bądź też w wyniku konfliktu ze specyficznym oprogramowaniem, może działać niewłaściwie. Aby sprawdzić, czy jest ona aktywna, lub też ją zdezaktywować, wpiszmy w wyszukiwarce systemowej frazę Opcje zasilania i wybierzmy wyświetloną pozycję. Następnie w menu po lewej klikamy odnośnik Wybierz działanie przycisków zasilania.

Opcje zasilania

W nowym oknie klikamy na samej górze w odnośnik Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne, a następnie przesuwamy się na dół okna. Aktywowane zostaną dodatkowe opcje, a wśród nich także Włącz szybkie uruchamianie (zalecane). Upewniamy się, że kwadrat zaznaczenia obok tej opcji jest aktywny i wybieramy przycisk Zapisz zmiany. Możemy również odznaczyć tą opcję i sprawdzić, ile czasu będzie się ładować system Windows w pełnym trybie uruchamiania. Szybkie uruchamianie pozwala zaoszczędzić nawet powyżej minuty na czasie uruchamiania systemu Windows 8.

Wydajność sprzętowa

Stan zużycia zasobów CPU (procesora) i pamięci RAM możemy prześledzić na czytelnym wykresie w Menadżerze Zadań. Uruchamiamy jego drugą zakładkę - Wydajność. Generalnie dobrze jest tu posiadać nieco zapasu zasobów pamięci i procesora. Wykresy te stanowią niejako uzupełnienie punktu Wymagania sprzętowe.

Menedżer zadań - Wydajność

Porządek na dysku

Im dłużej posiadamy komputer, tym wolniej pracuje system Windows. Takie opinie, wyrażane przez wielu użytkowników odnoszą się najczęściej do sytuacji, w których system Windows nie był należycie konserwowany. Nie musimy co roku formatować dysku i ponownie instalować Windowsa - wystarczy regularnie wykonywać czynności optymalizujące jego pracę. Wśród nich będzie m.in. defragmentacja dysku twardego, czy też usuwanie zbędnych plików z dysku. O sposobach konserwacji systemu dowiecie się już wkrótce z poradników w naszym serwisie.

Windows 8 uruchamiany w 4 sekundy?

Tak, to możliwe! Zapraszamy do lektury artykułu, w którym krok po kroku przedstawiamy proces przygotowania i instalacji Windows 8 na komputerze wyposażonym w UEFI - Instalacja Windows 8 z wykorzystaniem UEFI.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia