Przewodnik: Jak pobrać i zainstalować Windows 7 RC!

Przewodnik: Jak pobrać i zainstalować Windows 7 RC!

 Adam Stępień
Adam Stępień
00:00
05.05.2009
31 komentarz
133905 wyświetleń

Download Windows 7, czyli pobieramy "siódemkę"

Zaczynamy od (właściwego) pobrania dużego pliku ISO o rozmiarze ponad 2 GB z obrazem systemowym. Zanim to zrobimy, najlepiej zaopatrzyć się w dobry menedżer pobierania plików, ponieważ przy tak dużym pliku zerwanie połączenia może być równoznaczne z pobieraniem go od nowa (nie ma wznawiania np. w IE). Zatem pobieramy program Download Accelerator Plus. Podczas jego instalowania można odznaczyć opcje:

 • "Make SpeedBit Search my homepage and default search", która niepotrzebnie modyfikuje ustawienia naszej przeglądarki Internetowej;
 • "Chcę otrzymywać specjalne oferty i rekomendacje", jeżeli chcemy naszą skrzynkę mailową uwolnić od zbędnych reklam.

Po zainstalowaniu tego "wspomagacza", czas pobrać Windows 7. Logujemy się do Portalu. Następnie przechodzimy na stronę CentrumXP.pl z linkiem do pobrania*, klikamy Pobierz plik i klikamy Save w nowym oknie, które zaserwował nam Download Accelerator Plus. Przechodzimy do folderu, gdzie chcemy pobrać Windows 7 i klikamy Zapisz.

*Jeżeli ktoś zainteresowany jest wersją 64-bitową systemu dla architektury x64 komputera, powinien pobrać Windows 7 z następującego łącza.

Jeżeli cokolwiek naruszy pobieranie Windowsa, czy to niespodziewany restart czy chwilowy brak Internetu, w dowolnie późniejszym czasie możemy ponownie uruchomić Download Accelerator Plus (ikonka pojawia się na pulpicie) i wznowić download, klikając prawym przyciskiem myszy na pliku o nazwie 7000.0.081212-1400_client_en-us_Ultimate-GB1CULFRE_EN_DVD.iso i wybierając Wznów pobieranie. Jest to też o tyle istotne, że z uwagi na przeogromne zainteresowanie nowym Windowsem Microsoft może mieć problemy z zapewnieniem ciągłej dostępności linku, przez co będzie trzeba za jakiś czas wznawiać transfer.

Do kolejnego kroku możemy przejść, gdy osiągniemy 100% postępu dla pobieranego obrazu ISO, co może potrwać nawet wiele godzin.

Wypalamy płytę instalacyjną Windows 7

Skoro mamy już pobrany w całości obraz Windows 7, najwyższa pora nagrać go na płytę DVD.

 1. Pobieramy ImgBurn z działu Pliki CentrumXP.pl
 2. Instalujemy i uruchamiamy program
 3. Wybieramy opcję Write image file to disc
 4. Z menu File wybieramy Browse for a source file
 5. Wskazujemy plik 7100.0.090421-1700_x86fre_client_en-us_retail_ultimate-grc1culfrer_en_dvd.iso
 6. Rozpoczynamy nagrywanie obrazu na płytę DVD opcją Write u dołu programu.

Rozpoczynamy instalację Windows 7

Nagraną płytę DVD wkładamy do czytnika i uruchamiamy ponownie komputer. Jeżeli w BIOS-ie mamy ustawioną właściwą kolejność bootowania (Boot Sequence rozpoczynający się od napędu CD/DVD bądź czytnik CD/DVD ustawiony jako 1st Boot Device), komputer powinien wystartować z płyty DVD. Wcześniej może on prosić o naciśnięcie dowolnego klawisza w celu startu z płyty. W tym momencie dalszy proces instalacji nie powinien sprawiać większych problemów - postępujemy zgodnie z informacjami na ekranie. W przypadku, kiedy na dysku twardym na innej partycji mamy zainstalowany Windows XP lub Windows Vista np. na partycji C:/, a instalujemy Windows 7 na partycji D:/, to instalator tego ostatniego systemu zadba o to, żeby przy uruchamianiu komputera wyświetlało sie menu wyboru systemu operacyjnego uwzględniające oba systemy. Zatem o to, że zniknie nam dotychczasowy system, który używa normalnie do pracy, nie powinniśmy się martwić.

Klucz produktu

Klucz produktu wygenerujemy na stronie produktowej Windows 7 lub Microsoft TechNet. Przewijamy stronę na sam dół, z listy rozwijalnej wybieramy English (1) i klikamy strzałkę dalej (2).

Teraz powinien się pojawić formularz rejestracyjny. W razie problemów z jego wyświetleniem, wystarczy odświeżyć stronę i poczekać. W kolejnych polach odpowiednio:

 • wpisujemy Imię;
 • wpisujemy Nazwisko;
 • wpisujemy adres e-mail taki, jak adres logowania Windows Live ID;
 • Wybieramy Poland;
 • Wybieramy TechEntusiast/Consumer (chyba, że inne określenie lepiej nas opisuje);
 • Wybieramy system, z którego korzystamy (np. Windows Vista).

Na koniec klikamy Continue. Na kolejnej stronie zobaczymy nasz klucz produktu, który podajemy podczas instalacji Windows 7.

Co musisz wiedzieć o Windows 7 RC?

Przede wszystkim udostępniona przez Microsoft wersja RC jest wersją ewaluacyjną oprogramowania, przeznaczoną do testowania przez ograniczony okres czasu. Kompilacja 7100 wygasa 1 czerwca 2010, co oznacza, że do tego czasu musisz nacieszyć się testowaniem nowych okienek, bowiem później system może przestać działać. Mało tego, począwszy od marca 2010 (za niecały rok) system zacznie się restartować co dwie godziny, oczywiście po wcześniejszym uprzedzeniu o tym.

A może wirtualny komputer z Windows 7?

To prawda, że pobrany obraz ISO można zainstalować na wirtualnej maszynie programu VirtualPC (analogicznie jak dla bety pierwszej), jednak ze względu na kilka niedogodności, jakie normalnie w takich przypadkach występują, redakcja CentrumXP.pl nie zaleca testowania Windows 7 w zwirtualizowanym środowisku. Mowa tu m.in. o obniżonej wydajności i sprawności działania systemu, emulacja karty graficznej, a co za tym idzie brak efektów Aero. Oczywiście można podobne problemy rozwiązać, korzystając z różnych niestandardowych rozwiązań, ale zachodzi pytanie: czy nie lepiej po prostu zainstalować Windows 7 na osobnej partycji dysku fizycznego?!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Przetestuj system

Komentarze

 • piotr_51 16:20 05.05.2009

  Dlaczego chcecie wszystkim wciskać DAP-a, jeżeli Microsoft do ściągania instaluje swój Download Manager.???

 • Adam Stępień 18:40 05.05.2009

  <p>@piotr_51 - nie wszyscy korzystają z IE.</p>

 • dodek 20:22 05.05.2009

  <p>a ja na oficjalnej stronie Microsoftu czytałem,że prawdopodobna jest,a moze i w 100% na pewno utrata danych ze wszytskich dyskow.Np jezeli installujemy na C: to dane z D: takze sie usuwaja.czemu o tym nie wspomniano w tym artykule ? czy ja sie poprostu myle ?</p>

 • Adam Stępień 21:04 05.05.2009

  <p>@dodek - mylisz się. "Be sure to back up your data and please don"t test the RC on your primary home or business PC", co w wolnym tłumaczeniu znaczy, że wersja RC nie powinna być instalowana w normalnym środowisku produktowym i przed zainstalowaniem należy wykonać kopie zapasową plików na wszelki wypadek. To normalne zalecenie dla wydań nieostatecznych oprogramowania, stosowane nie tylko w MS-ie. </p>

 • dodek 22:45 05.05.2009

  <p>[b]@Adam Stępień - aha thx.ale kopie zapasowa czyli zgrac np na plytki??bo nie widzi mi sie nagrywac 80Gb filmow na plyty,gdzie polowy nie obejrzalem.i 2 pytanie,moze zdarzyc sie zepliki sie nie usuna tylko pozostana tak jak po reinstallce xpka??<br />[/b]</p>

 • herman 09:55 06.05.2009

  <p>Vista bede uzywał do konca 2012 r. potem bedzie juz inny niz 7.</p>

 • Adam Stępień 10:41 06.05.2009

  @dodek - to nie Windows Home Server, żeby skasowało Ci dane. Zbackupuj najważniejsze informacji. A zresztą, prawdziwi mężczyźni backupu nie robią ;-).

 • @herman 14:34 06.05.2009

  <p>Następcą windows 7 będzie windows 8 który będzie w 2014 r.</p>

 • JA 17:07 06.05.2009

  <p>Windows 7 7100 RC mi się blokuje po włażeniu płyty z obrzem iso.[img]../tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif[/img]</p> <p>Pomocy!!!!!!!!!!</p> <p> </p>

 • katiush82 12:27 07.05.2009

  <p>mam pytanko. czy wam sie tez otwierała strona microsoftu po kliknieciu linka pobierz plik do windowsa 7??</p> <p> </p>

 • dodek 19:26 07.05.2009

  <p><span>witam mam takie pytanie.zainstallowalem windows 7  wersje 64bitowa i nie moge zainstallowac praktycznie zadnego oprogramowania(np.neostrady,sterow do grafy,sterow do audio i innych),w niektorych(np w neostradzie) wyskakuje komunikat o braku kompatybilnosci z windows 7,a jak daje kompatybilnosc z windows xp/vista to takze nic sie nie dzieje.wiecie moze o co biega ??</span></p>

 • @JA 10:25 09.05.2009

  Obraz ISO trzeba nagrać na płytę np. (darmowym) programem CDBurnerXP, zaznaczamy "nagraj obraz iso" i wskazujemy katalog z obrazem i resztę zrobi program. Pilk ISO będzie rozpakowany na płytę. Samym obrazem nie da się zainstalować.

 • dodek 10:55 09.05.2009

  <p>ja mam wersje 64bitowa i nie moge poinstallowac sterow do grafy,audio i neostrady oraz innych.jak wlaczam kompa to w biosie jest napisane : no keyboard detected,chociaz klawiata w winie normalnie hula :|,takze chce zainstallowac neo to jest napisane : member not found lub wyskakuje blad.audio sie normalnie installuje ale nie ma i tak dzwieku.a w panelu sterowania jest napisane SoundMAX (32bit),wiec moze te stery pod 64bitowa nie dzialaja.a ze sterami od grafy jest tak,ze jak installuje przeznaczone pod Viste to jest blad i sie kolory i rozdzielczosc wali,a jak pod xpka to nie wykrywa ich.wie ktos jak mozna rozw te problemy??</p>

 • piotr_51 11:00 09.05.2009

  @JA - Obraz ISO trzeba nagrać na płytę np. (darmowym) programem CDBurnerXP, zaznaczamy "nagraj obraz iso" i wskazujemy katalog z obrazem i resztę zrobi program. Pilk ISO będzie rozpakowany na płytę. Samym obrazem nie da się zainstalować.

 • piotr_51 11:03 09.05.2009

  Do moderatora. Proszę o usunięcie komentarza o treści: "@JA 9 maja 2009, 10:25 (komentarz czeka na akceptacje moderatora) Obraz ISO trzeba nagrać na płytę np. (darmowym) programem CDBurnerXP, zaznaczamy "nagraj obraz iso" i wskazujemy katalog z obrazem i resztę zrobi program. Pilk ISO będzie rozpakowany na płytę. Samym obrazem nie da się zainstalować. " ponieważ wyszło tak że napisałem komentaż za kogoś. Przepraszam i dziękuję

 • Marek 17:40 09.05.2009

  Witam Chciałbym dowiedzieć się jak będzie wyglądała sprawa z upgradem do finalnej Win7 w języku polskim z RC1 w jęz. angielskim. Czy też nie bedzie możliwy upgrade tylko czysta instalacja??

 • Kamil 05:48 10.05.2009

  Czemu to jest takie chamskie i moge to pobrać tylko przy pomocy IE i cienkich menadżerów pobrań jak FlashGet, a przy pomocy takiego DownloadThemAll Firefoxa już nie mogę...

 • Kamilos 18:57 10.05.2009

  A czy płytkę można wypalić UltraIso?

 • Mielech 08:08 11.05.2009

  <p>Witam,</p> <p>Ja mam tylko pytanie, właśnie zacząłem ściągać RC, czy da się zupgradować wersje beta 7000 do RC 7100, czy raczej musiałbym przeinstalowac system?</p> <p> </p> <p>PS. Dla tych, co mają problemy z download managerami, u mnie, pod firefoxem uruchomił się manager JAVA.</p>

 • marcino 21:03 17.05.2009

  <p>@Kamilos</p> <p>Tak możesz nagrać jakimkolwiek programem do  wypalania płyt który posaida opcję "nagraj obraz płyty" n.Nero lub jak podałeś UltraISO</p>

 • dano 18:35 05.06.2009

  <p>problem z generacją klucza</p>

 • BioComp 05:52 21.06.2009

  <p>Nie można wykonać żądania<br /><br />Podczas tworzenia konta wystąpiły problemy techniczne z usługą Windows Live ID. Aby rozpocząć korzystanie z usługi Windows Live dziś, uzyskaj pomoc teraz, kliknij tutaj, wybierz opcję Windows Live ID i skopiuj kod poniżej, a następnie wklej go do formularza.<br /><br />Wszystko na ten temat. Próbowalem setki razy i ani razu nie udało mi sie zarejestrować...</p>

 • flyingcat 20:26 21.06.2009

  <p>No jednak Microsoft jest bezczelny. Mało, że tylko przez IE, że trzeba doinstalować inne dziwactwa to jeszcze zarejestrować się w Live a to można zrobić mając tylko pocztę na hotmailu. Super reklama dla Win7. Biorę za darmo SUSE 11 a jak mi się spodoba to kupię Enterprise za 190zł. Macie dupki wyjątkowe zdolności do zniechęcania ludzi. [img]../tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif[/img]</p>

 • win 10:14 23.06.2009

  <p>cza zobaczyc co to będzie ; )</p>

 • Dodo 10:07 11.07.2009

  <p>ja tez mam ten problem co BioComp.Pomocy!!??</p>

 • marcinekogimek 11:51 20.07.2009

  jak usunąć system bo mam zainstalowaną wersje windows 7 32 bity a che 64 bity

 • jaro 12:44 21.08.2009

  a jak sie zaistaluje windows 7 to wszystkie pliki przepadną???

 • logochron87 14:56 22.08.2009

  <p>niewiem co  widzicie w tej 7  jest tak samo beznadziejna  jak vista tylko ze odchudzona  poniejak i zawiera wieksza baze sterowników co jest niepotszebane  bo  system ma wtedy duże obciazenie pszy ładowaniu. nic niema wniej nowego ,mówiono ze bendzie lepiej chodzic szybciej a na laptopach ma mniej energi pobierac --bzdura jeśli chodzi o laptopy  to porazka  bo efekt tn sam co na viscie  nie chodzi szybciej i nie złuzywa mniej mocy jak muwiono ,na stacionarnych jest mała ruznica  bardzo mała. dlamnie to ten sam szajs co vista. załolze sie ze po premoeze bendzie  robiony sp. rozumiem  MS  ze jest w beznadziejniej  sytuacji bo nie wyprodukował systemu tak dobregi i mało awaryjnego do czasów windows 98se i dotego teraz ta vista  i to na chcam wcisnienta na rynek .7 jest zbyt szybko i na jedno kopyto kopnienta  by być dobrym sys to vista odchudzona . ŚMIESZNYM BYĆ JEST ZE IM NOWOCZEŚNIEJSZA TECHNOLOGIA TO M$ PIEPSZY SPRAWE MOZE  NOWA WERSIA  SYS TEMU  O NAZWIE KODOWEJ 8 BENDZIE  LEPSZA M$ ZAPOWIADA ZE BENDZIE WOGULE W INYM SPOSOBEN NAPISANA CO TO ZNACZY  NIBY WISTA MIAŁA BYŚ OD  POCTAW NOWA BEZ KOPIOWANEGO JĄDRA SYS  ICO? HEHHE  DLAMNIE TO WINDOWS  OK JEST  MOZE DLATEGO Z NIEMA INNEGO SYS  CO BY DAWAŁ TAKIE MOZLIWOŚĆI   I BYŁ TKA ŁATWY W OBSŁUDZE  </p>

 • KaKa 18:02 19.09.2009

  logochron87, toż to bełkot. Chciałeś coś nam przekazać; mam wrażenie że Ci nie wyszło. Jesteś naprany albo na chaju więc najpierw się prześpij.

 • nienowhilster 19:54 26.09.2009

  Zawsze jak próbuje pobrać tą 7 (build 7100) to nie mogę sie zalogować!

 • michxaxl 16:13 17.07.2010

  czy to jest wersja testowa??

Skomentuj

Autor