Przegląd nowości w Windows 8.1

Przegląd nowości w Windows 8.1

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 10/22/2013, 12:00 AM

Liczba odsłon: 28943

Rok – tyle czasu zajęło firmie Microsoft dopracowanie systemu Windows 8. Systemu, który przez jednych uważany jest za ciekawą rewolucję i wejście na drogę ku przyszłości systemów operacyjnych. Inni zaś oceniają Windows 8 negatywnie i zniechęceni do zaproponowanych przez korporację nowości wracają do poprzedniej wersji. Efektem rocznych prac Microsoftu jest bardzo duży zestaw aktualizacji dla tego systemu, którego finalna nazwa to Windows 8.1.

W wersji 8.1 Windows otrzymał prawie wszystko to, a przynajmniej większość tego, czego brakowało w jego podstawowej edycji. Aplikacje Modern UI zostały dopracowane i otrzymały nowe funkcje, przez co korzystanie z nich w końcu jest przyjemnością, a nie przykrą koniecznością. Poprawiono także wydajność i stabilność całego systemu. Ku uciesze wielu użytkowników przywrócono przycisk Start.

Pracując z Windows 8.1 odnosi się wrażenie, że wreszcie pracuje się z kompletnym systemem. Microsoft liczy, że ciężka praca, jaką wykonali firmowi projektanci, deweloperzy, i w końcu marketingowcy, zakończy się dużym sukcesem. Trzeba przyznać, że jest na to duża szansa.

Ekran startowy

Pierwszym elementem, który użytkownik widzi po zalogowaniu się do systemu jest ekran startowy, więc od niego należy zacząć przegląd Windows 8.1. Ekran startowy to jedna z tych rzeczy, które padły ofiarą największej krytyki ze strony społeczności Windows.


Ekran startowy Windows 8.1

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie dwóch nowych rozmiarów kafelków – większego i mniejszego. Zmiana na pierwszy rzut oka niewielka, ale po dłuższej chwili spędzonej nad ustawianiem kafelków można z pewnością stwierdzić, że jest to zmiana na plus. W zasięgu wzroku można umieścić znacznie więcej aplikacji, co oczywiście oszczędza czas i ułatwia pracę. Kafelki o najmniejszym rozmiarze są na tyle duże, że użytkownicy ekranów dotykowych nie będą mieli problemów z trafieniem w potrzebny element. Wykorzystanie największego rozmiaru również jest pomocne, gdyż w jednym oknie użytkownik otrzymuje komplet informacji prezentowanych przez aplikację. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie możliwości zmiany położenia większej ilości kafelków za jednym razem. To również funkcja, z której na pewno ucieszą się posiadacze ekranów dotykowych.


Ekran dostępnych w Windows 8.1 aplikacji - Modern UI i desktopowych

Kolejny nowy element był mocno reklamowany przez Microsoft. Chodzi o możliwość ustawienia tła ekranu startowego na taki, jaki jest ustawiony na pulpicie. Użytkownik nie jest już ograniczony do podstawowej palety kolorów i kilku narzuconych wzorów.

Personalizacja

Jedną z pierwszych rzeczy, które użytkownik robi w nowym systemie to poszukiwanie opcji personalizacji. Każdy chce pracować w środowisku dostosowanym do swoich potrzeb estetycznych, dlatego im więcej możliwości, tym lepiej. Tutaj można powiedzieć, że mało który system daje tyle opcji personalizacji co Windows 8.1.

Użytkownik może wykorzystać ponad sto kombinacji kolorów oraz kilkadziesiąt preinstalowanych wzorów ekranu startowego. Jak już zostało wspomniane w poprzednim punkcie, narzucone przez Microsoft wzory mogą zostać zastąpione przez grafikę, która ustawiona jest na pulpicie. Dzięki temu przejście z ekranu startowego do pulpitu i odwrotnie wydaje się być bardziej płynne i nie odnosi się wrażenia, że przechodzi się do zupełnie innego systemu. Oczywiście na ekranie startowym nie musi widnieć tapeta z pulpitu. Może to być inne zdjęcie, które użytkownik posiada w swojej bibliotece.


Panel personalizacji umożliwia zmianę kolorów i obrazu w tle ekranu startowego

W podstawowym Windows 8 kolory kafelków aplikacji korzystających z klasycznego interfejsu były ciemnoszare, co wyglądało nie najlepiej. Teraz takie kafelki mają kolor wykorzystywany przez logo programu, np. kafelek aplikacji Word ma kolor niebieski, Excela zielony, a PowerPointa pomarańczowy.

Panel personalizacji został umieszczony w zakładce Ustawienia w panelu po prawej stronie ekranu. Zmiana na duży plus, ponieważ efekt widać od razu i nie trzeba przemieszczać się między oknami.

Pulpit

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest… przywrócone Menu Start. O element ten, który towarzyszy użytkownikom systemów Windows od wielu lat toczono w ciągu ostatniego roku prawdziwą wojnę. Microsoft tylko częściowo przystał na prośby użytkowników i przycisk przywrócił, ale można zadać sobie pytanie co z tego, skoro i tak przenosi on nas do ekranu startowego. Czy firma postąpiła słusznie? Moim zdaniem tak, bo udowodniła, że nie chce cofać się do starych schematów, a sam uważam, że ekran startowy jest bardziej użyteczny niż klasyczne Menu Start.

Jednak Microsoft poszedł na rękę także tym użytkownikom, którzy z jakichś powodów nie chcą mieć z ekranem startowym nic wspólnego. Firma wprowadziła opcję, która umożliwia bezpośrednie logowanie do pulpitu. Przycisk Start można również ustawić tak, aby od razu pojawiała się pełna lista aplikacji, pomijając ekran startowy. Tutaj istnieje dodatkowa możliwość konfiguracji i podziału listy na odpowiednie kategorie. Ustawienia można zmienić we Właściwościach paska zadań i nawigacji, klikając prawym przyciskiem myszy Pasek zadań na pulpicie.

Kilka nowych elementów otrzymało też menu kontekstowe przycisku Start. Z poziomu tej rozwijalnej listy można teraz zamknąć lub zrestartować system. Ta nowość nie jest wielką rewolucją, ale przyspieszy i ułatwi ten proces, szczególnie nowym użytkownikom.

Systemowa wyszukiwarka

Trzeba przyznać, że ten element naprawdę został dopracowany. Narzędzie wyszukiwania przeszukuje nie tylko pliki znajdujące się na dysku. Dzięki połączeniu narzędzia z wyszukiwarką Bing użytkownik widzi teraz także źródła internetowe. Tę opcję trzeba jednak wcześniej włączyć w ustawieniach wyszukiwania. Poza tym dane szukane są również w aplikacjach Modern UI oraz ustawieniach komputera.


Panel wyszukiwania

Własną wyszukiwarkę otrzymała też każda z aplikacji z interfejsem Modern. Ta opcja przyda się szczególnie w aplikacji Mapy, gdzie łatwiej będzie można znaleźć poszukiwane instytucje czy restauracje.


Wyniki wyszukiwania dla 'Wrocław' w aplikacji Mapy

Aplikacje Modern UI i narzędzia

Programy z nowym interfejsem to jedna z rewolucji, które przyniósł ze sobą Windows 8. Rok temu można było traktować je jako gadżet, bo trzeba przyznać, że ich funkcjonalność pozostawiała wiele do życzenia. Zadowolonym można było być tak naprawdę jedynie z aplikacji Pogoda, która faktycznie spełniała swoje najważniejsze zadanie. Programy z interfejsem Modern były na bieżąco aktualizowane i po kilku miesiącach nadawały się już do codziennego użytku, co ucieszyło szczególnie właścicieli tabletu Surface RT. Oczywiście Microsoft zdawał sobie sprawę, że aplikacje te wciąż wymagają wiele pracy i firmowi programiści dali z siebie wszystko, aby je usprawnić.

Najwięcej zmian doczekała się aplikacja Poczta. Chodzi tu głównie o zmiany związane z działaniem na ekranie dotykowym, ale jest też kilka opcji, które przydadzą się osobom pracującym z myszą i klawiaturą. Aplikacja w końcu zezwala na organizację folderów oraz ich przesuwanie. Dotyk działa tutaj bardzo sprawnie, bo nie trzeba już trzymać palca na folderze przez kilka sekund w celu uruchomienia funkcji przesuwania. Wystarczy po prostu dotknąć i przesunąć. Poczta umożliwia organizację poczty na kilka sposobów. Oczywiście jest folder Skrzynka odbiorcza, do którego trafia większość wiadomości, ale program umożliwia tworzenie osobnych kategorii dla wiadomości ulubionych, oflagowanych, informacji wysyłanych z list subskrypcji i portali społecznościowych.

Microsoft ciężko pracował również nad aplikacją Muzyka. Powiedzmy sobie szczerze, że w Windows 8 ten program był beznadziejny. Teraz został zaktualizowany w taki sposób, że po pewnym czasie (potrzebnym na przyzwyczajenie się) można go używać na co dzień zamiast klasycznego desktopowego odtwarzacza. Oprócz poprawek w działaniu programu zmiany dotyczą też interfejsu, który jest przyjemniejszy dla oka.

Bardzo ciekawym elementem jest także aplikacja Bing Zdrowie i kondycja. Narzędzie jest naprawdę zaawansowane - pozwala użytkownikowi planowanie diety, treningów czy monitorowanie stanu zdrowia. Program posiada też dużą bazę danych chorób, dzięki czemu można znaleźć o nich najistotniejsze informacje oraz poznać sposoby ich leczenia.

Windows 8.1 wprowadza też kilka nowych programów i narzędzi. Należą do nich Alarmy, Kalkulator z konwerterem jednostek czy Rejestrator dźwięków w interfejsie Modern UI. Niby nic szczególnego, ale takie programy powinny być dostępne już we wcześniejszej wersji systemu. Ciekawą opcją jest wyświetlanie ustawionych alarmów na ekranie blokowania.

Co więcej można powiedzieć o Modern UI w Windows 8.1? Na pewno te aplikacje w końcu są funkcjonalne i korzystanie z nich sprawia przyjemność. Nawet jeżeli użytkownik nie będzie używał ich na co dzień, to są oderwaniem od schematu. Modern UI w Windows 8 był eksperymentem, który w nowej wersji systemu można uznać za zakończony sukcesem. Microsoft na pewno nie odpuści i nadal będzie usprawniał swoje programy, dlatego należy się spodziewać, że za kilka miesięcy będą one oferować jeszcze więcej.

Wielozadaniowość i wyświetlanie

To kolejne elementy, które uległy znacznej poprawie. Wielozadaniowość umożliwia pracę na dwóch lub więcej aplikacjach Modern UI w tym samym czasie. W przypadku dwóch takich programów, mogą być one wyświetlone na obu połówkach ekranu. Wcześniej jedna była bardzo mała, a druga z kolei zbyt duża. Użytkownicy posiadający większe monitory i większą rozdzielczość mogą pracować z jeszcze większą liczbą programów na raz.


Dwie równolegle otwarte aplikacje Modern UI - Mapy i Podróże

Dla większych ekranów zmieniono działanie wysuwanego panelu bocznego. Jeśli zostanie on otwarty przez najazd kursorem na prawy górny róg ekranu, to jego elementy zostaną ustawione na górnej części. Odwrotnie będzie w przypadku uruchomienia panelu z prawego dolnego rogu. To też kosmetyczna zmiana, ale zawsze można przez to zaoszczędzić trochę czasu. Pamiętajmy, że użytkownicy Windows 8 narzekali na zbyt dużą ilość ruchów myszką do wykonania.

Czy warto aktualizować system do nowej wersji?

Jeśli chodzi o system Windows 8, to odpowiedź na to pytanie jest w zasadzie oczywista. Co jednak w przypadku użytkowników systemu Windows 7, czy nawet Windows XP? Również i w tym wypadku naprawdę warto. Windows 8.1 to system, którym rok temu powinien być Windows 8. Stabilność, wydajność, jakość, nowoczesność – tak w czterech słowach mogę opisać ten system. Nie mogę powiedzieć, że jest idealny, ale przecież nic takie nie jest. Windows 8.1 działa dobrze i to jest najważniejsze.

Oczywiście na pewno znajdą się tacy, którym Windows 8.1 nie przypadnie do gustu. Bo oszukany przycisk Menu Start, bo znowu ekran startowy, bo znowu kolorowe kafelki i cukierkowy interfejs. Cóż, Microsoft poszedł na kilka kompromisów, ale nie można być zaskoczonym, że nie zrezygnowano z drogi, którą obrano podczas projektowania Windows 8. Jeżeli ktoś nie chce używać ekranu startowego, to Windows 8.1 go do tego nie zmusza i tak samo jest w przypadku kafelków.

Podsumowanie

Windows 8.1 to kompletny i porządny system operacyjny. Użytkownicy Windows 8 nie powinni się nawet zastanawiać i od razu przejść do aktualizacji. Posiadacze innych wersji Windows na poważnie powinni zainteresować się tym, co oferuje Windows 8.1 i rozważyć zmianę systemu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia