Instalacja Windows 8 z nośnika USB

Instalacja Windows 8 z nośnika USB

Autor: Radosław Pietrowski

Opublikowano: 1/18/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 136221

Wyobraźmy sobie taką oto sytuację: jesteśmy posiadaczami netbooka, którym bardzo spodobało się nowe dziecko Microsoftu zwane Windows 8.1. Tak bardzo, że postanowiliśmy za wszelką cenę zamienić nasz stary system na netbooku na nowiusieńki Windows 8.1. Jedyny problem jest taki, że nasz netbook nie posiada napędu optycznego, który mógłby odczytać płytkę z systemem. Lub alternatywnie: po przeprowadzce zgubiliśmy gdzieś naszą płytę instalacyjną z systemem Windows, ale mamy w zasięgu wzroku zapisany jego numer seryjny. Co w takiej sytuacji zrobić? Można oddać naszego netbooka do informatyka - zaoszczędzimy czas, ale prawdopodobnie taka przyjemność będzie nas sporo kosztować. Można również poświęcić trochę czasu i samemu dokonać instalacji naszego systemu z pendrive’a. To wcale nie jest trudne! Aby to zrobić potrzebować będziemy:

  • plik .iso z systemem (jeśli system mamy na płytce DVD, to najpierw musimy wykonać jej obraz na komputerze z napędem optycznym)
  • pendrive’a z minimum 4GB wolnej przestrzeni (Uwaga! Zaleca się, aby pendrive był „czysty”, aby zapobiec uszkodzeniu znajdujących się na nim danych)
  • programu Windows 7 USB DVD Download Tool (do pobrania tutaj)
  • nieco wolnego czasu

Zaczynamy od przygotowania bootowalnego pendriva z systemem. W tym celu uruchamiamy program Windows 7 USB DVD Download Tool. Powinno pojawić nam się okno programu wyglądające dokładnie tak:

Klikamy na przycisk Browse. Otworzy nam się okno, w którym wskazujemy lokalizację pliku .iso z systemem i przechodzimy do drugiego kroku, wciskając przycisk Next.

Po kliknięciu powinno nam ukazać się takie oto okno:

W tym momencie możemy wybrać rodzaj nośnika, z którego program stworzy nasz dysk instalacyjny systemu. Do wyboru mamy dwie opcje: nośnik USB oraz płytę DVD. Klikając na przycisk Start over możemy wrócić do początku całej procedury. W tym artykule nie będziemy zajmować się tworzeniem płyty DVD z obrazem systemu. Klikamy na przycisk USB device, przechodząc do kroku trzeciego.

Teraz wybieramy nośnik USB, z którego program utworzy dysk instalacyjny systemu. Musimy w tym momencie pamiętać o dwóch, niezwykle ważnych rzeczach:

  1. Nasz nośnik USB (pendrive, MP3, dysk zewnętrzny) musi mieć odpowiednią pojemność, w przypadku systemu Windows 8, 4GB pojemności to absolutne minimum.
  2. Zalecamy zgrać WSZYSTKIE dane z nośnika na dysk twardy lub inny nośnik USB, ponieważ program na swoje potrzeby formatuje nośnik, kasując bezpowrotnie wszystkie dane na nośniku.

Z rozwijanej listy wybieramy odpowiedni nośnik (jeśli go tam nie ma, a został on podłączony do komputera, to należy wcisnąć niebieski przycisk ze strzałkami, program na nowo załaduje listę pamięci USB podłączonych do komputera). Po wybraniu nośnika upewniamy się, czy na pewno dokonaliśmy właściwego wyboru i wciskamy przycisk Begin copying aby przejść do ostatniego, czwartego kroku.

W tym momencie nasza rola w procesie przygotowywania dysku startowego dobiega końca. Program najpierw sformatuje wybrany nośnik, a następnie skopiuje na niego wszystkie potrzebne pliki i stworzy pliki konfiguracyjne umożliwiające autostart i bootowanie. W zależności od szybkości nośnika oraz konfiguracji sprzętu proces ten może trwać od 5 do 10 minut.

Teraz, gdy mamy już gotowy nośnik instalacyjny, możemy zainstalować system. Aby uruchomić komputer z przygotowanego wcześniej nośnika, mamy dwie opcje: albo możemy zmienić ustawienia bootowania w BIOSie, albo wybrać nośnik z listy. Zajmiemy się opcją pierwszą. Jako przykładem posłużymy się płytą główną MSI GF615M-P33 z BIOSem w wersji 2.10.

Najpierw musimy wejść do BIOSu. Niestety, większość producentów używa innych klawiszy. W naszym przypadku, aby wejść do BIOSu, musimy nacisnąć przycisk Delete, jednakże może być to również TAB czy któryś z klawiszy funkcyjnych. Informacja ta powinna znajdować się w specyfikacji technicznej dołączonej do sprzętu, stosowny komunikat znajdziemy również na ekranie na początku rozruchu komputera. Po wciśnięciu przycisku powinien ukazać się nam ekran, podobny do tego:

Wybieramy za pomocą strzałek „Advanced BIOS Features” i wciskamy enter.

Uwaga: u różnych producentów płyt głównych, ustawienia bootowania mogą pojawiać się w różnych miejscach, jednak najczęściej jest to albo oddzielna opcja (w nazwie z BOOT) lub znajduje się ona właśnie w zaawansowanych ustawieniach BIOSu.

Po wybraniu tej opcji powinien nam ukazać się ekran podobny do tego:

W tym momencie większość płyt głównych ma takie samo ustawienie – pod nazwą Boot sequence kryje się właśnie poszukiwana przez nas sekwencja bootowania, którą chcemy zmienić. Wciskamy enter i przechodzimy do takiego ekranu:

W tym miejscu mamy możliwość zmiany sekwencji bootowania. Znowu pojawia się ten sam problem – różni producenci stosują różne sposoby zmiany. W naszym przypadku, po najechaniu za pomocą kursorów na odpowiedni krok bootowania i wciśnięciu entera, pojawia nam się okienko ze wszystkimi dostępnymi opcjami. Inni producenci mogą stosować przesuwanie za pomocą kursorów czy też klawiszy + i - na klawiaturze numerycznej. Po ustawieniu sekwencji bootowania wychodzimy, stosując się do instrukcji u dołu ekranu. W naszym przypadku, aby wyjść z BIOSu wprowadzając zmienione ustawienia w życie, należy wcisnąć klawisz F10.

W drugim przypadku, możemy ręcznie wybrać nośnik, z którego płyta główna uruchomi komputer. Najczęściej, okno wyboru nośnika otworzyć możemy za pomocą klawisza F11 czy też F12, jednakże należy ponownie pamiętać, że producenci płyt głównych stosują także i w tym przypadku różne ustawienia. Jeśli mamy wątpliwości, należy sięgnąć do specyfikacji technicznej płyty głównej.

Gdy uda nam się uruchomić instalację systemu z nośnika USB, dalej wszystko powinno pójść bez problemów. Instalacja jest intuicyjna i nie wymaga zbyt wielkiej ingerencji użytkownika. Zachęcamy jednak do zapoznania się z naszym poradnikiem instalacji Windows 8

Wiemy już, jak przygotować nośnik instalacyjny USB z systemem operacyjnym. Wiemy także, jak uruchomić tak przygotowany nośnik. Takie umiejętności mogą przydać się każdemu użytkownikowi - wszak nie wiemy, jakie awarie mogą spotkać nasz ukochany sprzęt komputerowy.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia