Project Nucleus, czyli inteligentna synchronizacja w aplikacjach webowych Microsoftu

Project Nucleus, czyli inteligentna synchronizacja w aplikacjach webowych Microsoftu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/24/2020, 4:41 PM

Liczba odsłon: 3187

Na wydarzeniu online Ignite 2020 w tym tygodniu padło kilka ciekawych zapowiedzi związanych z Azure, Teams i innymi aplikacjami Microsoft 365, w tym niedawno wydaną Microsoft Lists. Jego nowy tryb offline wydawałby się jedną z wielu podobnych funkcji, gdyby nie fakt, że opiera się na specjalnej, inteligentnej technologii synchronizacji Microsoftu, rozwijanej pod nazwą Project Nucleus.

Project Nucleus zaliczy swoją pierwszą implementację w Microsoft Lists w najbliższych miesiącach, a później ma szansę trafić do innych aplikacji M365, zapewniając im szybszy i lepszy sposób synchronizacji zawartości między chmurą a aplikacjami webowymi. Zobaczmy, co o tej technologii synchronizacji mówi Microsoft.

Project Nucleus będzie napędzał następną generację naszych aplikacji webowych i portali. Będzie używał inteligentnej synchronizacji z bazą danych, aby utrzymać w pamięci podręcznej po stronie klienta zawartość, której używa aplikacja, aby zapewnić skok wydajności. Project Nucleus pozwoli wam realizować typowe zadania, takie jak sortowanie kolumn i grupowanie, w niesamowitych prędkościach na listach dowolnych rozmiarów, niezależnie od waszej prędkości Internetu. Wszystkie zmiany są synchronizowane z lokalną pamięcią podręczną, dlatego Project Nucleus pozwoli wam pracować nawet w trybie offline! Wszystkie dokonane zmiany zostaną przesłane, gdy ponownie połączycie się z Internetem.
— Jeff Teper, CVP Microsoft Teams

Prace nad projektem zaczęły się w zeszłym roku, gdy Teper i jego zespół szukali nowego rozwiązania do poprawy wydajności i niezawodności aplikacji webowych przetwarzających duże ilości danych. Microsoft ma już pewne doświadczenie w technologiach synchronizacji z chmurą, by wymienić tylko rozwiązania stosowane w SharePoint i OneDrive. Project Nucleus wykorzysta też nowe możliwości offline oferowane przez progresywne aplikacje webowe (PWA).

Project Nucleus

Nim jednak możliwości spod szyldu Project Nucleus trafią do popularnych i powszechnie używanych aplikacji Office 365/Microsoft 365 (wygląda na to, że Teams jest następny w kolejce), najpierw zostaną przetestowane we wspomnianej aplikacji Lists, która swoją drogą jest dostępna zarówno w Teams, jak i we wczesnej becie na iOS.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia