Poznajmy nowe oblicze Eksploratora plików. To był tydzień z Microsoft 161

Poznajmy nowe oblicze Eksploratora plików. To był tydzień z Microsoft 161

 CentrumXP
CentrumXP
17:00
26.03.2021
2421 wyświetlenie

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zebraliśmy dla Was najciekawsze informacje z ostatnich dni ze świata Microsoft. Tym razem zaczynamy od Eksploratora plików, w którym Windows Insiderzy mogą już ujrzeć całkiem nowe ikony wielu często używanych folderów. Następnie sprawdzimy, dlaczego od procesu explorer.exe odłączył się pasek zadań, który ma teraz własną bibliotekę. Mamy też dla Was podsumowanie ostatnich zmian w Microsoft Edge (trochę ich było w tym tygodniu!) oraz w świecie Xbox Live. Na koniec info o nadchodzących polskich eventach informatycznych, które z przyjemnością objęliśmy patronatem. Zapraszamy do lektury!

Nowe ikony w Eksploratorze plików

Microsoft zaczął aktualizować ikony Windows 10 w zeszłym roku, poczynając od wbudowanych aplikacji. Od tamtego czasu zmiany objęły już pewną część elementów, wliczając w to Zabezpieczenia Windows, Narrator czy Notatnik. Teraz projektanci powzięli kolejny krok, aktualizując wiele fundamentalnych ikon systemowych, które przewijają się w Eksploratorze plików.

Nowe ikony w Windows 10

Zmiany zawarte w kompilacji 21343 (Dev Channel) niestety pociągają za sobą to, że wszystkie niestandardowe foldery przypięte do Szybkiego dostępu znikną. Można przypiąć je ponownie po aktualizacji lub wstrzymać aktualizację do czasu rozwiązania tego drobnego problemu. Tymczasem sprawdzamy, które ikony się zmieniły i na czym właściwie ta zmiana polega.

Nowe ikony w Windows 10

Jak wyjaśnia Microsoft, aby uzyskać większą spójność z pozostałymi produktami, zmienił się nie tylko wygląd ikon, ale też ich orientacja (jak w przypadku folderów). Dzięki tym zmianom foldery na najwyższym poziomie użytkownika, takie jak Pulpit, Dokumenty, Pobrane, Obrazy czy Dyski, dają się teraz łatwiej rozróżnić. Wystarczy jedno spojrzenie! I... tak, ikona Kosza też została odświeżona.

Nowe ikony w Windows 10

Jak nietrudno sobie wyobrazić, Windows 10 ma jeszcze sporo elemetów, których ikony aż proszą się o redesign w tym stylu, który należałoby określić mianem Fluent Design w szczególnej odsłonie Sun Valley. Microsoft zapowiedział, że z czasem aktualizowane będą kolejne ikony.

Pasek zadań przestaje być częścią Explorer.exe

W kompilacjach testowych Windows 10 odkryto, że Microsoft planuje przenieść kod paska zadań z explorer.exe do jego własnej biblioteki, Taskbar.dll. Na chwilę obecną Eksplorator nadal zawiera kod paska zadań, ale możliwe jest jego przełączenie na implementację DLL. Wiążą się z tym pewne dziwne bugi, takie jak na poły niedziałający interfejs pola wyszukiwarki.

Pasek zadań

przeniesienie elementów Explorera do osobnej biblioteki nie musi być równoznaczne z otrzymaniem przez nich oddzielnego procesu. Hipoteza o oddzieleniu procesów w celu podniesienia niezawodności w razie awarii któregoś ze składników może więc okazać się nietrafna. Chodzi raczej o to, że zmiany tego typu pomagają w wewnętrznej organizacji kodu i możliwości szybkiej iteracji. Samo w sobie nie daje korzyści w postaci większej stabilności.

Na chwilę obecną Explorer nadal hostuje kod DLL paska zadań, więc przy restarcie tego pierwszego restartowany jest również ten drugi. Nie wydaje się również, aby Taskbar.dll miał zwiastować modularną strukturę systemu Windows, choć z drugiej strony to nie wyklucza takich planów Microsoftu.

Przegląd nowości w Microsoft Edge z tego tygodnia

Prace nad rozwojem przeglądarki Edge w wersji Chromium w ogóle nie zwalniają tempa i w tym tygodniu mieliśmy dla Was kilka ciekawych doniesień z tym związanych. Poniżej ich krótkie podsumowanie:

Xbox Live pod nową nazwą "Xbox network" i z darmową grą wieloosobową

Nowy branding "Xbox network" zaczął wyświetlać się testerom wersji beta na tablicy Xbox. Klipy z gier nie wgrywają się już do "Xbox Live", ale właśnie do "Xbox network". Microsoft potwierdził oficjalnie zmianę nazwy.

"Xbox network" odnosi się do leżącej u podstaw usługi online Xbox, która została zaktualizowana w Umowie o świadczenie usług. Aktualizacja z "Xbox Live" do "Xbox network" jest zamierzona, aby rozróżnić tę bazową usługę od członkostwa w Xbox Live Gold.
— rzecznik prasowy Microsoft

Microsoft używał oryginalnej nazwy Xbox Live do określenia technologii online od samego jej początku, czyli od 18 lat. Ostatnie zmiany mają jednak za zadanie wprowadzić bardziej opisowy język niż ten używany dotychczas. "Xbox Live" to nazwa marki, która może być dla części graczy myląca, jako że oznacza jednocześnie technologię sieci społecznościowej, jak i płatnej subskrypcji (po dodaniu "Gold"), a przecież to dwie różne rzeczy...

Xbox Live Free-to-play

Przypomnijmy również, że Xbox Insiderzy w kręgach Alpha Skip Ahead oraz Alpha mogą już grać bezpłatnie w tytuły free-to-play w trybie multiplayer, wyszukiwać grupy i czatować z zespołem na Xboksie. Nie jest już do tego konieczne płatne członkostwo Xbox Live Gold. Microsoft poinformował również, że zmiany te są testowane przed ich ogólną dostępnością. Oznacza to, że niebawem wszyscy właściciele konsol Xbox będą mogli korzystać z tego benefitu!

Discord zostanie wykupiony przez Microsoft? To już niemal pewne!

W tym tygodniu informowaliśmy o rozmowach Discorda przynajmniej z kilkoma potencjalnymi kupcami platformy, spośród których najbardziej obiecująco zapowiadał się Microsoft. Proponowana cena 10 miliardów dolarów wskazuje, że są to poważni gracze. Dla Microsoftu taka inwestycja mogłaby okazać się niezwykle korzystna, jeśli zintegrowałby Discorda (+100 mln aktywnych użytkowników miesięcznie) z Xbox Game Pass (+18 milionów). The Wall Street Journal w najnowszym raporcie twierdzi, że rozmowy z Microsoftem weszły na kolejny etap i możliwe, że do zawarcia umowy dojdzie już w kwietniu.

Microsoft Corp. jest już daleko posunięty w rozmowach dotyczących przejęcia platformy komunikacyjnej Discord Inc. za przynajmniej 10 miliardów dolarów, jak twierdzą osoby zaznajomione ze sprawą. Gigant oprogramowania pragnie pogłębić swoją ofertę konsumencką. Microsoft i Discord prowadzą rozmowy i mogą domknąć umowę w przyszłym miesiącu, zakładając, że negocjacje nie zakończą się porażką.
— Cara Lombardo i Maureen Farrell, The Wall Street Journal

Discord zyskał początkową popularność głównie dzięki graczom, a w ostatnim czasie, w wyniku pandemii, stał się popularną platformą komunikacji głosowej, wideo i tekstowej dla wszelkiego rodzaju grup użytkowników. Dla ludzi pozostających w domach jest stanowi on liczącą się konkurencję wobec takich platform, jak Facebook, WhatsApp czy Signal.

Zapraszamy na dwie świetne konferencje!

Pandemia doskwiera praktycznie wszystkim, a szczególnie osobom, które z wytęsknieniem czekają na konferencje, imprezy i inne tego typu eventy technologiczne. Na szczęście ciągle się one odbywają, choć w formie innej niż do tej pory. Tym razem mamy zaszczyt objąć patronatem medialnym dwa świetne eventy, które odbędą się w najbliższych miesiącach. Są to:

  • Click 2021 (online): IV edycja największej multitechnologicznej konferencji IT po raz pierwszy odbędzie się w formie wydarzenia online. Skierowana jest przede wszystkim do profesjonalistów branży IT, którzy chcą odnaleźć się w świecie najnowszych technologii i biznesu. Wydarzenie zaplanowano na 15 kwietnia 2021 roku.
  • Lubelskie Dni Informatyki 2021: LDI to konferencja złożona z dużej ilości warsztatów i prezentacji. Ważnym elementem są również targi pracy, gdzie każdy z gości ma możliwość zapoznania się i porozmawiania z przedstawicielami firm przodujących na lubelskim rynku IT. Wydarzenie odbędzie się 29 maja 2021 roku.

Uczestnictwo w obu imprezach jest bezpłatne, a rejestracja na nie jest już otwarta. Więcej informacji znajdziecie w linkowanych tekstach. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału!

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze nowości i zapowiedzi z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP