Poznaj 10 powodów, by zaktualizować system do Windows 10

Poznaj 10 powodów, by zaktualizować system do Windows 10

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 7/30/2015, 12:00 AM

Liczba odsłon: 5674

W ramach prężnie działającej machiny marketingowej firmy Microsoft opracowana została seria krótkich materiałów wideo zatytułowana 10 powodów, by zaktualizować system do Windows 10. Na dziesięć dni przed premierą nowego systemu operacyjnego korporacji otrzymaliśmy pierwszy z tej 10-odcinkowej serii filmów reklamowych, poświęcony znajomym elementom interfejsu użytkownika Windows 10. Każdego dnia Microsoft publikował na swoim oficjalnym kanale Youtube kolejny film, dając nam za każdym razem kolejny powód do szybkiego porzucenia dotychczasowych wersji Windows na rzecz ich bezkonkurencyjnego następcy. My z kolei przybliżaliśmy Wam te filmy na naszym portalu, dodając gdzieniegdzie także coś od siebie.

Jako że dotyczące tej serii wpisy na portalu CentrumXP.pl są już dość mocno po nim rozsiane, dziś oddajemy w Wasze ręce artykuł zbierający ten serial w jedną spójną całość. Oto więc wszystkie 10 powodów, dla których zdaniem firmy Microsoft powinniśmy szybko dokonać darmowej aktualizacji do Windows 10:

1. Znajome doświadczenie użytkownika

Pierwsze nagranie z serii podkreśla, że Windows 10 to środowisko, w którym poczujemy się jak w domu. Nowy system ma łączyć "to, co najlepsze z Windows 7 i to, co najlepsze z Windows 8". Znanego nam menu Start nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. W Windows 10 będzie ono nieco odmienione dzięki zastosowaniu dynamicznych kafelków, znanych z Windows 8. "Rób swoje ulubione rzeczy, ponieważ twoje rzeczy podążają za tobą" - w tym komunikacie chodzi oczywiście o możliwość synchronizacji naszych danych i ustawień pomiędzy wszystkimi naszymi urządzeniami z Windows 10.

"Rób oczywiste rzeczy, takie jak aktualizacja do Windows 10 z pulpitem, który znasz i kochasz... tylko lepszym i za darmo. Rób wspaniałe rzeczy" - głosi przesłanie filmu. Microsoft chce, by Windows 10 był postrzegany jako udane połączenie najlepszych cech Windows 7 i Windows 8. Podkreślenie nowego menu Start jest również istotne i powinno trafić do użytkowników, którzy niechętnie korzystają z obligatoryjnego w Windows 8 ekranu Start.

2. Asystentka Cortana

Cortana pomaga nam przede wszystkim w wyszukiwaniu informacji i odpowiedzi na dręczące nas pytania, a komunikacja z nią odbywa się za pomocą wydawanych jej w języku naturalnym poleceń głosowych. W miarę korzystania z komputera i prowadzenia dalszych dyskusji z asystentką, Cortana poznaje i uczy się naszych zainteresowań i nawyków, dzięki czemu jej przyszłe sugestie i odpowiedzi dopasowywane będą pod kątem naszych osobistych oczekiwań oraz upodobań.

Cortana bez problemu powie nam, czy będziemy danego dnia potrzebować parasola, pomoże odnaleźć na dysku zagubiony przez nas plik z prezentacją PowerPoint, przypomni o urodzinach najbliższych nam osób, zapamięta dla nas dowolną notatkę, czy w końcu poprosi nas o wcześniejsze wyjście na zaplanowane spotkanie, byśmy się na nie przypadkiem nie spóźnili z powodu narastającego właśnie natężenia ruchu ulicznego.

Niestety Cortana na chwilę obecną nie jest dostępna w języku polskim, i nic nie wskazuje, by miało się to w najbliższym czasie zmienić. Jeśli jednak bardzo zależny nam na osobistej asystentce, możemy z powodzeniem zmodyfikować ustawienia regionu, języka wyświetlania i języka mówionego, i na tej podstawie uzyskać dostęp do Cortany w jednej z obsługiwanych obecnie wersji.

3. Przeglądarka Edge

Trzeci filmik serii w całości skupia się na przeglądarce Microsoft Edge, prezentując w przejrzysty sposób wszystkie usprawnienia, które oferuje nam ona zarówno w stosunku do swoich poprzedników, jak i też bezpośrednich konkurentów. Należy bowiem jasno podkreślić, że wybrane funkcje nowej przeglądarki Microsoftu, takie jak pisanie po stronach internetowych czy zintegrowana z nią osobista asystentka Cortana, nie są dostępne w rozwiązaniach pozostałych firm.

Tematem przewodnim tego filmiku nie są rzeczy nam znane (familiar things), lecz całkowicie nieoczekiwane (unexpected things). Bo trzeba przyznać, że niektóre z zawartych w Edge funkcji w porównaniu do przestarzałego dziś Internet Explorera faktycznie wydają się zaskakujące. Podkreślmy je więc raz jeszcze - Edge pozwala na sporządzanie notatek i zakreślanie wybranych fragmentów bezpośrednio na stronach internetowych, a następnie udostępnianie ich znajomym; dzięki wygodnemu trybowi czytania możemy skupić się wyłącznie na interesującej nas treści artykułów, a te z kolei, podobnie jak wszystkie inne witryny, możemy zapisywać do późniejszego przeczytania na dedykowanej ku temu liście; w czasie wyszukiwania informacji Edge, korzystając z silnika wyszukiwania Bing, podaje nam szybkie odpowiedzi dla wprowadzanych przez nas zapytań, zaś zintegrowana z przeglądarką Cortana daje nam dostęp do znacznie szerszej i bardziej spersonalizowanej bazy informacji.

4. Wielozadaniowość

Kolejnym powodem do aktualizacji obecnego systemu Windows do Windows 10 jest jego wielozadaniowość. Nie chodzi bynajmniej o możliwość uruchamiania wielu procesów jednocześnie (bo z tym systemy operacyjne radzą sobie od bardzo dawna), a o nowe narzędzia ułatwiające pracę z wieloma aplikacjami, a nawet pulpitami.

Jedną z takich funkcji jest Snap Assist, który pozwala w dość intuicyjny sposób podzielić ekran na kilka części i do każdej z nich przypiąć okno innego programu. Kolejną nowością w Windows 10 jest wsparcie dla wirtualnych pulpitów. Na każdym z nich możemy niezależnie uruchomić dowolną liczbę aplikacji, by za pomocą Widoku zadań przemieszczać się między nimi, a nawet przerzucać je na inne pulpity. Wgląd w najważniejsze procesy zapewni Centrum akcji. Kilkusekundowe urywki najważniejszych funkcjonalności zostały przedstawione w poniższym wideo.

Warto też zwrócić uwagę na nową aplikację Messaging - tu sprytnie przemyconą w 24 sekundzie nagrania. Jest to wbudowany w Windows 10 komunikator, obsługujący m.in. protokół Skype i pozwalający wysyłać wiadomości SMS z komputera PC. Messaging to uniwersalna aplikacja Windows. Oznacza to, że jego elementy mogą być wyświetlane przez natywne funkcjonalności Windows 10, jak choćby widoczne na nagraniu Centrum akcji. Microsoft nie zdradza zbyt wielu szczegółów odnośnie nowej aplikacji. Prawdopodobnie zostanie ona dołączona do systemu w jednej z nadchodzących aktualizacji.

5. Integracja z Xbox

Na niespełna sześć dni przed premierą nowego systemu Microsoft opublikował na swoim oficjalnym kanale YouTube czwarty z kolei filmik, tym razem poświęcony integracji systemu Windows 10 z konsolą Xbox. Materiał ten prezentujemy Wam poniżej:

Jak widać Microsoft zachwala swój system pod względem możliwości strumieniowania gier z konsoli Xbox One na stacjonarny komputer PC lub tablet, reklamując jednocześnie wbudowane w Windows 10 narzędzia do nagrywania przebiegu gry. Głównym motorem napędowym jest tu jednak zestaw bibliotek programistycznych DirectX 12, na którym bazować ma większość nadchodzących tytułów.

6. Bezpieczeństwo

W kolejnej odsłonie serii zatytułowanej 10 powodów, by zaktualizować system do Windows 10 Microsoft przekonuje nas, że przesiąść się na Windows 10 warto również i z powodu nowych funkcji bezpieczeństwa tego systemu. Już na pierwszym slajdzie firma reklamuje swój system jako najbardziej bezpieczny Windows w historii.

Bezpieczeństwo w Windows 10 to przede wszystkim zintegrowane narzędzie Windows Defender, chroniące nas przed wszelkiego rodzaju złośliwym i niebezpiecznym oprogramowaniem. Z kolei system jako całość chronić mają odpowiednie patche i aktualizacje bezpieczeństwa, które firma obiecuje wydawać od teraz tak szybko, jak to tylko możliwe, zabezpieczając nas przed nowymi zagrożeniami jeszcze przed rozpowszechnieniem się sieci.

Kolejny znany nam już, lecz oczywiście znacznie usprawniony element bezpieczeństwa w Windows 10 to wbudowany filtr SmartScreen. Filtr ten zabezpiecza nas przed szkodliwymi witrynami na wzór licznych rozszerzeń dla przeglądarek, dostępnych w popularnych pakietach antywirusowych.

Na koniec Microsoft dość skromnie wspomina o nowej funkcji Windows Hello, będącej szeroko rozbudowaną platformą uwierzytelniania użytkownika z wykorzystaniem wielu różnych metod i nowoczesnych urządzeń. Windows Hello pozwala uwierzytelnić użytkownika nie tylko przy użyciu jego hasła czy pinu, ale także na podstawie jego zeskanowanego odcisku palca, trójwymiarowego skanu twarzy, a nawet skanu tęczówki jego oka.

7. Uwierzytelnianie Windows Hello

O funkcji Windows Hello pisaliśmy już przy okazji poprzedniej części tej serii, traktującej o nowościach i usprawnieniach na poziomie bezpieczeństwa w Windows 10. W swoim nowym filmie Microsoft stara się przedstawić Windows Hello jako funkcję wprowadzającą do interakcji z komputerem pewien element naturalności i inteligencji. By zalogować się w systemie, nie musimy już dłużej pamiętać żadnych ciągów znaków czy pinów numerycznych, gdyż od teraz to my jesteśmy hasłem. Bez względu na to, czy logujemy się za pomocą swojego odcisku palca czy w ramach analizy unikalnych cech naszej twarzy, wystarczy po prostu usiąść przed komputerem i dać się zeskanować. System błyskawicznie rozpozna z kim ma do czynienia i odpowiednio zareaguje na użytkownika.

8. Wbudowane aplikacje uniwersalne

Prócz standardowych nowoczesnych aplikacji Windows, takich jak Kalendarz, Poczta czy Pogoda, wraz z nowym systemem operacyjnym otrzymujemy także niezwykle atrakcyjną pod względem wizualnym i funkcjonalnym aplikację Zdjęcia; będącą następcą programu Muzyka aplikację muzyczną Groove z funkcją strumieniowania utworów i obsługą stacji radiowych; przydatne i wygodne w nawigacji Mapy stanowiące połączenie map Bing i HERE oraz zintegrowany ze Sklepem przewodnik i odtwarzacz multimedialny Filmy i telewizja.

Warto tu zwrócić uwagę na uniwersalność tych aplikacji. Z wszystkich programów będziemy mogli korzystać na dowolnym urządzeniu z Windows 10, a że dedykowana mu wersja programu świadoma będzie pozostałych komputerów z tą aplikacją, wykonywaną przykładowo na tablecie czynność będziemy mogli kontynuować na komputerze PC dokładnie od miejsca, w którym zakończyliśmy ją na urządzeniu mobilnym.

Wszystkie aplikacje bazują na wspólnym interfejsie użytkownika, zaś dzięki możliwości synchronizacji z usługą przechowywania danych OneDrive będziemy mogli pracować z nimi praktycznie z dowolnego miejsca, bez względu na to, czy korzystamy z komputera, tabletu czy telefonu.

9. Tryb Continuum

Funkcja Continnum umożliwia zachowanie ciągłości pracy na urządzeniach typu 2-w-1 w momencie zamiany takiego komputera z mobilnego w stacjonarny lub odwrotnie, poprzez dopięcie lub odpięcie od niego dedykowanej mu klawiatury. Dzięki funkcji Continuum interfejs systemu Windows 10 płynnie przechodził będzie pomiędzy trybem obsługi dotykowej za pomocą pióra lub palca a tradycyjnym trybem obsługi urządzenia, realizowanym z wykorzystaniem klawiatury i myszy. Wszystko to w ramach pojedynczego kliknięcia stosownego przycisku, który będzie nam prezentowany po wykryciu zmiany stanu urządzenia.

Po zamianie naszego komputera w tablet lub tabletu w komputer stacjonarny powyższej reakcji powinniśmy się spodziewać nie tylko po samym systemie, ale też po uruchomionych na nim aplikacjach uniwersalnych. Te bowiem również dostosowywać się będą do bieżącego sposobu obsługi urządzenia poprzez odpowiednie skalowanie prezentowanej zawartości.

Funkcjonalność trybu Continuum najlepiej określił chyba sam Microsoft, mówiąc: Dotykaj kiedy chcesz, pisz kiedy musisz.

10. Sklep Windows

Dziesiątym i ostatnim już w ramach niniejszej serii powodem, dla którego powinniśmy bez wahania zaktualizować nasze systemy do Windows 10 jest nowy, ujednolicony Sklep Windows.

Sklep Windows gromadzi w sobie wszystkie darmowe i płatne aplikacje uniwersalne na platformę Windows 10, oferując jednocześnie dostęp do gier, filmów, serialów telewizyjnych oraz muzyki. Pozyskując treści bezpośrednio ze Sklepu mamy pewność, że zakupione tam aplikacje są w pełni zgodne z systemem Windows 10, a co najważniejsze, są w pełni bezpieczne i w żaden sposób nie naruszają naszej prywatności.

W przypadku platformy Windows 8 mieliśmy do dyspozycji dwa osobne sklepy - jeden dla Windows 8, drugi dla Windows Phone 8. Nowy Sklep Windows stanowi połączenie obu swoich poprzedników, co umożliwia nam poszukiwanie konkretnej aplikacji bez względu na urządzenie, na którym będziemy ją wykorzystywać. Po pobraniu dowolnej spośród dziesiątek tysięcy darmowych i płatnych aplikacji uniwersalnych można ją z powodzeniem zainstalować na komputerze, smartfonie czy tablecie, a w trakcie korzystania z niej wygodnie przełączać się między tymi urządzeniami.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia