Power BI - czym jest i jakie korzyści oferuje?

Power BI - czym jest i jakie korzyści oferuje?

Autor: Marta Kisielińska

Opublikowano: 11/29/2021, 3:00 PM

Liczba odsłon: 4232

Power BI to jedna z aplikacji, która w kontekście zaawansowanej analizy biznesowej wymieniane jest wielokrotnie. Ogromne możliwości personalizacji, wizualizacji danych oraz pełna automatyzacja sprawiają, że trudno o bardziej przejrzyste i potężne narzędzie pozwalające na pełną integrację z wieloma programami. Jakie jeszcze korzyści oferuje?

Power BI - czym tak naprawdę jest?

O Power BI słyszał niemal każdy, kto interesuje się analityką biznesową i wizualizacją danych. W gruncie rzeczy definicja samej aplikacji jest prosta i zrozumiała. Sam producent Power BI określa jako narzędzie służące do opracowywania surowych danych z wielu źródeł danych i wizualizowania ich w celu podejmowania lepszych decyzji biznesowych. Bogactwo opcji wizualizacyjnych, interaktywnych paneli oraz intuicyjność narzędzia sprawia, że jest to idealne środowisko do tego, aby dostępne dane dawały lepsze odpowiedzi na pytania biznesowe.

Co więcej, W raporcie The Forrester Wave: Augmented BI Platforms, Q3 2021, Microsoft Power BI został uznany za lidera (ze względu na integrację z Microsoft 365 i Azure pozwalającą na zaspokojenie potrzeb użytkowników biznesowych, badaczy danych i specjalistów w dziedzinie nauki o danych oraz zaspokajanie potrzeb biznesowych w zakresie funkcji analizy biznesowej i raportowania korporacyjnego).

Power BI jako aplikacja na smartfonie

Power BI - realne korzyści

Doskonale widać więc, że Power BI to potężne narzędzie, które ma naprawdę wiele zalet, a jego wykorzystanie może mieć ogromny wpływ na szybsze i sprawniejsze interpretowanie wyników, a co za tym idzie – podejmowanie konkretnych decyzji. Ale czy tylko? Ogólna definicja – choć przybliża nam działanie aplikacji - nie wskazuje jednak konkretnych korzyści używania Power BI. Tych należy się bowiem dopatrywać w konkretnych kategoriach. Dobrym tego przykładem jest np. wydajność narzędzia, a konkretnie:

  • Silnik Power Pivot, który jest współdzielony z Excelem jest wysoce wydajną kolumnową bazą danych, która dzięki podejściu tabelarycznemu zapewnia wysoki współczynnik kompresji i jednocześnie dba o najwyższą możliwą wydajność aby znacznie skrócić proces przetwarzania danych. Często zdarza się, że wejściowy zbiór danych mający rozmiar 1GB jest kompresowany do 50 - 100 MB.
  • Podejście to jest niezwykle efektywne na większych zbiorach danych; Excel zwalnia wraz z powiększaniem się zbioru danych, podczas gdy Power BI jest zoptymalizowany do pracy nawet na ponad 100 milionach rekordów bez większego wysiłku.

Widok wykresów analizy biznesowej

Wiele zalet stosowania narzędzia można wymienić również w kontekście przedstawiania danych i ich wizualizacji. Na przykład:

  • Domyślnie Power BI oferuje wiele wbudowanych, gotowych do użycia wizualizacji danych takich jak: wykresy kolumnowe, liniowe, kołowe, tabele, macierze, wykresy słupkowe oraz kaskadowe – w każdej wizualizacji znajduje się zestaw opcji aby można było spersonalizować je jeszcze bardziej.
  • Gdy wbudowane wykresy okazują się niewystarczające możemy skorzystać z bezpłatnych niestandardowych wizualizacji udostępnionych przez programistów w społeczności Power BI. Wiele z tych niestandardowych wykresów posiada oficjalną aprobatę programistów Microsoft.

Opcje wizualizacji danych w Power BI

Oprócz tego istotna jest też funkcjonalność, a przede wszystkim:

  • Dla użytkowników Excela znajomy jest język DAX (Data Analysis Expressions), który również znajduje się wewnątrz Power BI, a dzięki któremu można głębiej eksplorować dane oraz łatwiej operować na zbiorze danych.
  • Wbudowane narzędzie Power Query, które również znane jest z programu Excel, umożliwia pozyskiwanie, przekształcanie oraz łączenie danych wewnątrz Power BI.
  • Bezproblemowa integracja z programem Excel; jeśli chcemy obejrzeć nasze dane w Excel wystarczy użyć przycisku „Analizuj w Excelu”. Również w drugą stronę integracja jest bardzo przyjemna – wewnątrz Excela możemy użyć opcji „Pobierz dane” -> „Z usługi Power BI”.

Źródła danych Power BI

Proste wizualizacje, które pomagają rozwiązać skomplikowane problemy

Czy Power BI można zatem nazwać wszechstronnym narzędziem, które w prosty sposób można wykorzystać do opierania na nim swoich decyzji biznesowych? Z całą pewnością tak. Platforma ta oferuje szeroki wachlarz możliwości integracji danych z różnych źródeł, dba również o ich jakość oraz wydajność samego raportu. Największą cechą Power BI jest prostota, dlatego wiele rozwiązań czerpie z dobrze znanego Excela - dzięki mechanizmom Power Pivot oraz DAX użytkownicy tego narzędzia nie mają problemu z poruszaniem się po Power BI. Warta uwagi jest również dobrze działająca integracja z Excelem w obu kierunkach - jeśli nie chcesz przeglądać danych w Power BI możesz zrobić to w dobrze znanym Excelu za pomocą tylko jednego przycisku. To proste, wygodne i szybkie.

Dzięki ponad 70 wbudowanym w Power BI konektorom gromadzenie danych z różnych źródeł jest niezwykle łatwe. Integracja z różnymi źródłami zapewnia większą integralność danych oraz łatwość w aktualizacji raport. Równie dużą zaletą Power BI jest system drag-and-drop; pozwala on stworzyć prosty raport na danych pochodzących z wielu źródeł bez znajomości zaawansowanych funkcji Power BI i kodowania. Nic więc dziwnego, że narzędzie to jest jednym z najczęściej wykorzystywanych spośród wielu innych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Power BI? Sprawdź pozostałe materiały:

Power BI w Twojej firmie? Dowiedz się więcej: https://powerbi.onexconsulting.pl/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia