Posiadacze konsol Xbox One zagrają w nextgenowe tytuły dzięki chmurze

Posiadacze konsol Xbox One zagrają w nextgenowe tytuły dzięki chmurze

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:21
16.06.2021
2098 wyświetleń

Dostęp do konsol Xbox Series X i Series S nadal jest utrudniony niezależnie od lokalizacji geograficznej. Problemy z zaopatrzeniem, dotykające właściwie całą branżę big tech, mają dopiero ustąpić. Nim jednak dostawy wrócą do normy, użytkownicy starszej konsoli Xbox One będą mogli grać w gry nowej generacji, wydane już na Series X/S. Jak to w ogóle możliwe?

W tradycyjnym myśleniu producent, który wypuszcza na rynek nową konsolę, robi wszystko, by sprzedać jej jak najwięcej, łącznie z oferowaniem gier tylko na tę konsolę. Tyle że nie żyjemy już w tych tradycyjnych czasach, a tym producentem jest Microsoft. Zamiast wymuszać na graczach przesiadkę na nowszy sprzęt, gigant po prostu umożliwi posiadaczom Xboksa One granie w nowe tytuły poprzez Xbox Cloud Gaming. Zespół Xbox ogłosił w zeszłym tygodniu, że wprowadzi Xbox Cloud Gaming na konsole, aby gracze mogli wypróbować gry ze sklepu przed ich pobraniem. Po drodze też potwierdził, iż prawie zakończył modernizację swoich serwerów xCloud, robiąc upgrade do Xbox Series X.

Jesteśmy podekscytowani, widząc deweloperów realizujących ich wizje w sposoby, na które pozwala im jedynie sprzęt następnej generacji. Nie możemy się już doczekać, by dla milionów ludzi, którzy grają dziś na konsolach Xbox One, wprowadzić wiele z tych next-genowych gier, takich jak Microsoft Flight Simulator — na Wasze konsole poprzez Xbox Cloud Gaming, tak jak robimy to z urządzeniami mobilnymi, tabletami i przeglądarkami.
— Will Tuttle, Xbox Wire Editor in Chief

Jeśli w najbliższej przyszłości nowe gry będą ukazywać się w Game Passie w opcji chmurowej, to Xbox One może zachować żywotność, nawet gdy twórcy gier w końcu przestaną wspierać systemy poprzedniej generacji. Wiadomo na pewno, że wszystkie gry wydawane przez Xbox Game Studios będą dostępne w Xbox Game Pass w dniu premiery. Co z pozostałymi produkcjami — to już pewnie będzie różnie.

Ciekawostką jest również pierwsza w historii Xboksa kompatybilność w przód. Do tej pory występowała jedynie zgodność wsteczna, czyli obsługa starszych gier na nowszej konsoli Xbox One, a później też na Xbox Series X/S. Zgodność w przód oznacza, że na starszym sprzęcie będzie można uruchamiać gry nowszej generacji. "Uruchamiać" to może za dużo powiedziane, jako że gry będą uruchamiane na serwerze, a konsola będzie tylko punktem końcowym odbierającym streaming i przekazującym sygnały z kontrolera, niemniej jednak doświadczenie gracza będzie takie samo, a nawet lepsze (np. z uwagi na brak potrzeby instalacji i błyskawiczne ładowanie).


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://news.xbox.com/en-us/2021/06/13/xbox-and-bethesda-games-showcase-recap/

Polecamy również w kategorii Xbox One