Pomyliłeś adres? Microsoft Edge ostrzega teraz przed stronami phishingowymi

Pomyliłeś adres? Microsoft Edge ostrzega teraz przed stronami phishingowymi

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
12:44
25.02.2020
791 wyświetlenie

Google Chrome ma od roku funkcję ostrzegającą przed wejściem na strony o adresach łudząco podobnych (Lookalike URLs) do adresów popularnych stron. W komunikacie znajduje się pytanie, czy nie chcieliśmy wejść na tę właściwą stronę, oraz ostrzeżenie, że atakujący często kopiują strony, dodając małe, trudno zauważalne zmiany w adresach. Teraz podobną funkcjonalność wprowadza Microsoft do nowego Edge.

Funkcjonalność trafiła najpierw do Chrome w wersji 75, a teraz do wydań Edge Canary i Dev w wersji 82. Nie jest ona jeszcze dostępna w polskiej wersji językowej, a jej nazwa w Ustawieniach > Prywatność i usługi to Suggest similar sites when a website can’t be found. Jak to powinno działać? Gdy wejdziemy na stronę po błędnym wpisaniu adresu URL, a strona nie istnieje, jest inna niż ta zapisana w naszej historii lub podobna do istniejącej, popularnej witryny, wówczas Edge wyświetli sugestię, że może ona być fałszywa lub podejrzana i wykorzystywana przez atakujących do wykradania prywatnych informacji. Przykład takiego komunikatu można zobaczyć, wpisując na pasku adresu edge://interstitials/lookalike.

O dostępności tej nowej funkcji poinformował Eric Lawrence z zespołu Edge. Jako że jest to funkcjonalność Microsoftu, a nie Google, do identyfikacji i poprawiania adresów posłuży silnik Bing. Cóż, jesteśmy ciekawi, jak sprawdzi się to w praktyce. W końcu często słyszy się o atakach phishingowych wykorzystujących podrobione strony płatności, do których odsyłają np. fałszywe maile o fakturach do zapłacenia albo SMS-y o koniecznej dopłacie do przesyłki.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/edges-lookalike-url-feature-will-save-you-from-phishing-attacks/

Polecamy również w kategorii Edge