Polski czytnik RSS dla Windows Vista

Polski czytnik RSS dla Windows Vista

 Mateusz Miciński
Mateusz Miciński
00:00
20.01.2009
5 komentarzy
9284 wyświetlenia

Dodatek Nagłówki paska bocznego Sidebar, wbudowanego w system Microsoft Windows Vista, domyślnie wyświetla anglojęzyczne wiadomości, pochodzące ze źródeł Microsoftu. Jednakże w prosty sposób można dokonać zmiany na polskie - ulubione kanały RSS, na przykład pochodzące z portalu CentrumXP.pl.

Konfiguracja Internet Explorer

Wspomniany gadżet bocznego paska korzysta z kanałów zasubskrybowanych w przeglądarce internetowej. Dlatego też w pierwszej kolejności musimy usunąć, a następnie dodać nowe kanały do katalogu Źródła w Internet Explorerze.

 1. Uruchamiamy przeglądarkę internetową, najlepiej klikając ikonę umieszczoną na pasku zadań.
 2. Rozwijamy panel Centrum ulubionych, w tym celu używamy skrótu Alt + B.
 3. Przechodzimy do katalogu Źródła.
 4. Jeśli nie chcemy korzystać z informacji z serwisu Microsoftu, usuńmy pozycje znajdujące się na wyświetlonej liście subskrybowanych kanałów. W tym celu klikamy na wybrane prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy Usuń.

 5. Dodajmy teraz kanały z interesującymi informacjami. Zamykamy zatem panel ulubionych i przechodzimy na stronę internetową z wiadomościami, które będziemy chcieli subskrybować. Dla przykładu przedstawimy korzystanie ze źródeł RSS na portalu CentrumXP.pl.
 6. Klikamy strzałeczkę przy ikonce i z listy wybieramy żądany kanał informacyjny. Oczywiście ilość i zróżnicowanie dostępnych do wyboru źródeł uzależnione jest od twórcy portalu.
 7. Przekierowani zostajemy na stronę wybranego kanału. W celu dodania go do listy źródeł klikamy Subskrybuj do tego źródła, a następnie zatwierdzamy chęć dodania kanału, wybierając przycisk Subskrybuj.
 8. W analogiczny sposób możemy dodać inne kanały oferowane przez autora witryny, a także możliwe jest równoczesne subskrybowanie źródeł z innych portali.

Gadżet Nagłówki

Jeśli już przygotowaliśmy listę kanałów, możemy z nich skorzystać bezpośrednio w gadżecie bocznego paska. Spójrzmy w jaki sposób tego dokonać.

 1. Klikamy prawym przyciskiem myszy w wolnym polu paska Sidebar, a następnie z menu kontekstowego wybieramy Dodaj gadżety....
 2. W galerii dodatków klikamy dwukrotnie ikonę Nagłówki.
 3. Pozostaje jeszcze wybrać kanał RSS, który będzie wyświetlany. Klikamy zatem ikonkę widoczną z prawej strony dodanego wcześniej gadżetu.
 4. W nowo otwartym oknie z listy Wyświetl to źródło wybieramy interesujący kanał, z którego chcemy korzystać na daną chwilę. Oczywiście, możemy skorzystać z opcji Wszystkie źródła, dzięki której równocześnie będą wyświetlane nagłówki z wszystkich kanałów. Zmiany zatwierdzamy klikając OK.

Podsumowując

Kanały RSS nie cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników, choćby z powodu niewygodnej obsługi czytników RSS, w które wbudowane są przeglądarki internetowe, czy też programy pocztowe. Aczkolwiek gadżet dostępny w systemie Windows Vista oferuje minimum opcji przy zachowaniu wszystkich zalet wiadomości RSS. Po skorzystaniu z powyższej porady, od tej pory nie będziemy zmuszeni zaglądać na interesujące portale i wyszukiwać najnowszych informacji. Dodatek systemu Windows Vista pobierze skróty wszystkich wiadomości i w intuicyjny sposób wyświetli, a w chwili, gdy zapragniemy poznać dalsze szczegóły artykułu, wystarczy, że klikniemy nagłówek informacji.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Pasek boczny

Komentarze

 • koszał 18:39 13.04.2009

  <p>ale czy ten czytnik będzie pobierał zauktualizowane wiadomości w momencie jak nie używam przeglądarki IE7 tylko opery?? czy to ma znaczenie?????</p>

 • kama1511 20:37 27.06.2009

  <p>Wreszcie ktoś napisał po ludzku,jak się instaluje czytnik RSS po polsku.</p> <p>I działa !!!Nareszcie mam na widoku nagłówki najnowszych wydarzeń</p> <p> </p> <p>                                                                serdeczne dzięki! </p> <p> </p> <p>                                                                        kama1511[img]../tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif[/img]</p> <h1></h1>

 • andrzej 01:22 21.09.2010

  usunąlem w windows 7 gadżet NAGŁOWKI  chce go odzyskac;( jak?

 • Millais 18:35 14.12.2011

  Kama1511 Święta racja! Prosto, jasno, praktycznie! Dzięki wielkie! Swoją drogą ciekawe, że wszystkie portale z MSN włącznie nie potrafią przekazać tak prostej instrukcji.

 • Millais 18:43 14.12.2011

  I jeszcze jedna uwaga. Wprawdzie mam Win 7 ale to nie robi różnicy. Jednak nieco inaczej działa już IE9. A więc skrót Alt+B odnosi się do zakładki bezpieczeństwo. Więc by wejść w źródła - Pasek Menu/Widok/Paski eksploratora/Źródła , lub po prostu Ctrl+Shift+G. Dopiero po otwarciu tej zakładki jest możliwość wchodzenia w źródło. O tym właśnie wszyscy inni zapomnieli. Tak jakby każdy używał IE i do tego miał pootwierane wszystkie zakładki. Koszał. Jak też używam Opery, ale do gadżetu nagłówka użyłem IE9. I więcej do IE nie zaglądam, więc pewnie nie ma znaczenia.

Skomentuj

Autor