Menu kategorii
 • Podpisy generowane na żywo już dostępne w spotkaniach Teams

  Podpisy generowane na żywo już dostępne w spotkaniach Teams

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  16:03
  08.10.2019
  511 wyświetlenie

  Microsoft Teams otrzymał wsparcie dla podpisów na żywo. Jest to funkcja pozwalająca uczestnikom spotkań czytać transkrypcje wypowiedzi innych, pokazujące się w czasie rzeczywistym. Harmonogram zmian Microsoft 365 przewiduje tę funkcję na listopad 2019 r., jednak Microsoft MVP, Tony Redmond, poinformował dziś świat o jej dostępności w wersji rozwojowej.

  Podpisy na żywo zostały dodane po to, by spotkania w Teams były bardziej przystępne dla osób z niepełnosprawnością słuchową lub w sytuacjach, gdy nie możemy korzystać z głośników czy słuchawek. Zamiast więc słuchać wypowiedzi uczestników, możemy również je czytać. Działanie tej funkcji polega na przetwarzaniu dźwięku przez algorytmy rozpoznające mowę i wyświetlaniu tekstu na dole ekranu. Z raportu Tony'ego Redmonda wynika, że uczestnicy muszą mówić wyraźnie, a napisy pojawiają się na ekranie z niewielkim, choć zauważalnym opóźnieniem. Algorytm niespecjalnie sobie radzi z przejęzyczeniami czy regionalizmami i w takich przypadkach może wygenerować ciekawe, ale nieadekwatne podpisy.

  Microsoft Teams - napisy na żywo

  Poprawnemu rozpoznawaniu mowy na pewno służą mikrofony dobrej jakości. Aby podpisy były możliwie jak najbardziej precyzyjne, Microsoft w dokumentacji radzi zastosować się do paru wskazówek:

  • Mów wyraźnie, powoli i bezpośrednio do mikrofonu. Po zwiększeniu odległości od mikrofonu podpisy mogą być mniej dokładne.
  • Unikaj lokalizacji z hałasem w tle.
  • Unikaj jednoczesnego mówienia wielu osób.
  • Korzystaj z dostępnych dla Ciebie urządzeń z certyfikatem najwyższej jakości.

  Ciekawą funkcją, na którą natknął się Redmond, jest filtrowanie wulgaryzmów. Na chwilę obecną działa ona tylko dla słów w języku angielskim, które gwiazdkuje. Nadal można kląć do woli w innych językach, choć oczywiście może to nie być w dobrym tonie, jeśli prowadzimy formalne spotkanie.

  Microsoft Teams - napisy na żywo

  W obecnej fazie podpisy nie są włączone automatycznie i zainteresowani użytkownicy muszą je włączyć samodzielnie z menu "..." podczas spotkania. Administratorzy Office 365 mogą je włączyć na poziomie zasad. Microsoft dodaje, że Podpisy na żywo to funkcja poglądowa w aplikacji Microsoft Teams, dostępna dla małej grupy klientów. Obecnie są one dostępne tylko w języku angielskim i aplikacji Team Desktop. Ogólną dostępność zaplanowano na listopad.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://office365itpros.com/2019/10/07/teams-live-captions/

  Polecamy również w kategorii Teams