Podejrzyj ukryte partycje w Ustawieniach. Windows 10 z buildem 20270 w Dev Channel

Podejrzyj ukryte partycje w Ustawieniach. Windows 10 z buildem 20270 w Dev Channel

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:21
03.12.2020
2988 wyświetleń

Dziś w kanale deweloperów (dawnym Fast Ring) ukazała się nowa kompilacja Windows 10 Insider Preview o numerze 20270, należąca do gałęzi FE_RELEASE. Oprócz standardowego pakietu poprawek i drobnych ulepszeń dostarcza ona zmiany w ustawieniach optymalizacji dysku, dla urządzeń 2-w-1 oraz w aplikacji Cortana. Te ostatnie ze względu na brak polskiego tłumaczenia mają zapewne niewielkie znaczenie dla większości użytkowników w Polsce, jednak poświęcimy im nieco uwagi. Pełna lista zmian poniżej.

Co nowego w kompilacji 20270 w Dev Channel?

Cortana z umiejętnością obsługi plików

Cortana nabyła nową umiejętność — File Skill — dzięki której użytkownicy mogą zamienić swoje myśli w bezpośrednie działania, takie jak wyszukiwanie i otwieranie plików, a także zaoszczędzić czas, nawigując do aplikacji/folderów, aby zlokalizować i otworzyć pliki. Asystentce można wydawać polecenia w języku naturalnym, odwołując się do kontaktów i plików związanych z użytkownikiem.

Cortana - pliki

Użytkownicy firmowi, logujący się do Cortany firmowymi danymi (np. AAD), mogą wyszukiwać pliki zapisane w OneDrive dla Firm i SharePoint wraz z plikami zapisanymi lokalnie na PC (ustawienie to znajduje się w Ustawieniach > Wyszukiwanie > Wyszukiwanie w Windows). Użytkownicy z kontami Microsoft (np. kończącymi się na @Outlook.com albo @Hotmail.com) mogą używać Cortany do wyszukiwania plików znajdujących się na PC. Funkcjonalność jest obecnie dostępna dla anglojęzycznych użytkowników w USA.

Inne zmiany i ulepszenia

 • Nowe pole "Widok zaawansowany" w Defragmentacji i optymalizacji dysków już działa, a jego zaznaczenie spowoduje wyświetlenie woluminów wcześniej niewidocznych w tym oknie (np. partycji systemowych i przywracania).
 • Użycie klawiatury dotykowej w orientacji portretowej na urządzeniach dotykowych 2-w-1 obsługuje teraz tryb oddzielonej klawiatury.

Pozostałe poprawki

 • Rozwiązano problem z niektórymi oknami dialogowymi, np. Właściwości, wyświetlającymi czarny tekst na ciemnym tle.
 • Rozwiązano problem z niektórymi aplikacjami, które niespodziewanie zamykały się po kliknięciu przycisku Maksymalizuj.
 • Rozwiązano problem z drukarkami mającymi japońskie znaki w nazwie, które niepoprawnie wyświetlały się w ustawieniach drukarek i skanerów.
 • Rozwiązano problem, który mógł skutkować opóźnieniami w logowaniu na urządzeniach PC z dużą liczbą użytkowników.

Znane problemy

 • Microsoft przygląda się raportom o procesie aktualizacji zawieszającym się przez dłuższy czas podczas próby zainstalowania nowej kompilacji.
 • Podgląd przypiętych kart witryn nie jest jeszcze widoczny dla wszystkich Insiderów, dlatego może wyświetlić się szare okienko po najechaniu na miniaturę na pasku zadań. Microsoft nadal doszlifowuje to doświadczenie.
 • Trwają prace nad włączeniem nowego interfejsu paska zadań dla istniejących przypiętych witryn. W międzyczasie możesz odpiąć witrynę od paska zadań, usunąć ją ze strony edge://apps, a następnie ponownie przypiąć witrynę.
 • Microsoft bada raporty od użytkowników doświadczających błędu 0x80070426 podczas używania konta Microsoft do logowania do niektórych aplikacji. Ponowne uruchomienie PC powinno tymczasowo pomóc.
 • Microsoft bada problem z brakiem dysków w Ustawieniach > System > Pamięć > Zarządzaj dyskami i woluminami. Problem można ominąć, używając klasycznego narzędzia Zarządzanie dyskami.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2020/12/03/announcing-windows-10-insider-preview-build-20270/

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach