Pierwszy Patch Tuesday i pierwsze problemy w tym roku. To był tydzień z Microsoft 202

Pierwszy Patch Tuesday i pierwsze problemy w tym roku. To był tydzień z Microsoft 202

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:27
14.01.2022
2015 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W pierwszym w tym roku odcinku To był tydzień z Microsoft zajmiemy się nowościami ze świata Microsoft Surface, Microsoft Defender, Windows 11, Microsoft 365, Windows 10, Windows Server, Word i Microsoft Teams. Zapraszamy do sprawdzenia naszego podsumowania!

Surface Pro 8 i Surface Go 3 w nowych wariantach

W tym tygodniu do sprzedaży trafiły dwa nowe warianty urządzeń Surface ostatniej generacji. Pierwszym z nich jest Surface Go 3 w czarnej wersji. Jest on identyczny, jak jego podstawowa wersja. Z jedną tylko różnicą — jest czarny. Wersja w kolorze Matte Black (Czarny matowy) pojawiła się w ofercie Microsoft Store, także w jego polskim oddziale.

Surface Go 3

Druga nowość to Surface Pro 8 z modułem 4G LTE Advanced, który pojawił się jedynie w ofertach Surface Pro 8 dla firm. Ceny poszczególnych wariantów wahają się od 1299 dolarów (Intel Core i7 lub i5, 8GB RAM, 1TB SSD) do 1849 dolarów (Intel Core i7, 16GB RAM, 256 GB SSD).

Surface Pro 8 w wersji z LTE

Po raz pierwszy w linii Surface Pro dostępny jest wariant LTE razem z procesorem i7. Poprzednie warianty były ograniczone do procesorów i5, jako że były pozbawione wiatraków, co dawało miejsce dla dodatkowego modemu LTE. Surface Pro 8 został jednak zaprojektowany w taki sposób, by znalazło się w nim miejsce na modem.

Tak wygląda nowy Microsoft Defender

O pracach nad nową wersją i nowym wyglądem Microsoft Defendera wiemy od kilku miesięcy. Najpierw jej strona zastępcza pojawiła się w Microsoft Store, a w tym tygodniu wyciekły grafiki, które ukazują nowe oblicze słynnego pakietu chroniącego.

Microsoft Defender

Dzięki tym renderom wiemy już, jak będzie wyglądał ekran główny (czyli strona domowa) programu na komputerach PC i Mac, a także na smartfonach z Androidem. Widać tu pewien progres w stosunku do aplikacji Zabezpieczenia Windows, więcej stylu Fluent i zaokrągleń.

Obraz ISO i nowy design wysuwanych menu w Windows 11

Microsoft wypuścił drugą w tym roku kompilację Windows 11 Insider Preview w Dev Channel. System w kompilacji 22533 został wydany jako obraz ISO — do pobrania za darmo z serwera Microsoftu. W wydaniu tym zaktualizowano też design wysuwanych menu ze wskaźnikami sprzętowymi dla jasności, głośności, prywatności kamery, włączania/wyłączania kamery i trybu samolotowego, tak aby był zgodny z zasadami designu oraz motywem systemowym Windows 11.

Wysuwane menu w Windows 11

Pozostałe zmiany to łatwiejszy dostęp do wprowadzania głosowego, nowe układy klawiatury dla IME, możliwość odinstalowania Zegara czy aktualizacja ekranu połączeń aplikacji Twój telefon.

Microsoft Defender for Endpoint P1 jako część Microsoft 365 E3/A3

Począwszy od 14 stycznia, Microsoft Defender for Endpoint Plan 1 (P1) automatycznie staje się częścią licencji Microsoft 365 E3/A3. Usługa ta jest mocną ochroną platform końcowych (tj. urządzeń z Windows, macOS, Androidem i iOS), która jest kluczowym składnikiem strategii XDR i Zero Trust.

Microsoft Defender for Endpoint

Microsoft Defender for Endpoint Plan 1 zawiera system antimalware nowej generacji, funkcje zmniejszające powierzchnię ataku, dostęp warunkowy w oparciu o urządzenie, funkcje analityczne, niezrównaną widoczność zagrożeń, korelację i wgląd w incydenty, a także inne funkcje, o których więcej dowiecie się z naszego artykułu.

Problemy z VPN i Windows Server po styczniowym Patch Tuesday

Pierwszy w tym roku Patch Tuesday, który wypadł w ten wtorek, to nie tylko przeszło 2768 poprawek bezpieczeństwa, ale też niestety kilka nowych problemów. Te z systemem Windows Server okazały się tak dotkliwe, że Microsoft tymczasowo wycofał dla niego aktualizacje. Kolejne problemy zgłaszają natomiast użytkownicy VPN.

Błąd VPN w Windows

Po zainstalowaniu styczniowych aktualizacji Windows 10 i Windows 11 użytkownicy i administratorzy zaczęli doświadczać problemów z L2TP VPN. Próby nawiązania połączenia za pomocą klienta VPN w Windows kończą się niepowodzeniem. Microsoft potwierdził istnienie błędu i zapowiedział jego naprawę w przyszłej aktualizacji.

Wspólny czat dla kont służbowych i osobistych Microsoft Teams

Microsoft zaczął udostępniać funkcję czatu dla użytkowników z kontami osobistymi (konsumentów) i firmowymi (użytkowników biznesowych). Dzięki tej aktualizacji użytkownicy Teams w twojej organizacji będą mogli rozpocząć czat 1:1 lub grupowy z użytkownikami Teams, którzy korzystają z osobistych kont i vice-versa — czytamy w powiadomieniu. Nowa funkcjonalność pozwoli zapraszać do czatu dowolnych użytkowników Teams z użyciem adresu e-mail albo telefonu i spełnić przy tym zasady bezpieczeństwa i zgodności w organizacji.

Microsoft Teams - konto osobiste

Wspólny czat staje się dostępny w aplikacjach Teams w przeglądarce, destkopowej i mobilnej. Administratorzy będą mogli ją włączyć lub wyłączyć zarówno na poziomie dzierżawy, jak i indywidualnych użytkowników. Domyślnie ustawienie będzie włączone. Administratorzy będą mogli je wyłączyć na portalu admina w sekcji zewnętrznego dostępu bądź za pomocą poleceń PowerShell.

Wyszukiwanie głosowe trafiło do Worda w ramach Office Insider

Funkcja "Wyszukaj" w Word to potężne narzędzie, które zwraca akcje, definicje, pliki, ludzi i inną zawartość zaledwie po wpisaniu paru znaków. Nowa funkcja wyszukiwania głosowego umożliwia wypowiedzenie tego, czego szukamy, a wyszukiwarka to znajdzie — tak samo, jak gdybyśmy to wpisali na klawiaturze. Aby zyskać dostęp do tej funkcji, należy kliknąć ikonę mikrofonu przy prawej krawędzi pola wyszukiwarki.

Wyszukiwanie głosowe w Office

Można też nacisnąć Alt + Q na klawiaturze, aby umieścić fokus w polu wyszukiwarki, a następnie nacisnąć klawisz strzałki w prawo i Enter. Teraz możemy już powiedzieć do mikrofonu frazę wyszukiwania, a z pola rozwinie się menu z podpowiedziami. Standardowo klikamy podpowiedzi z listy albo szukamy dalej. Funkcja jest obsługiwana w języku polskim. Na razie mogą z niej korzystać Office Insiderzy w Windows Current Channel.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, zapowiedzi i premiery z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP