Windows Lite, czyli Windows Core OS z ograniczeniami?

Windows Lite, czyli Windows Core OS z ograniczeniami?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:49
03.12.2018
1005 wyświetleń

Microsoft już od dłuższego czasu pracuje nad Windows Core OS, o czym słyszeliśmy wiele (głównie ogólników), ale widzieliśmy dużo mniej. Tę specjalną wersję Windows 10 mogliśmy zobaczyć w akcji na przykładzie Surface Hub 2X, ale wiadomo też, że powstanie wersja dedykowana mniejszym urządzeniom. Nawiązanie do niej pojawiło się właśnie w Windows 10 SDK, a więcej na ten temat do powiedzenia mają "osoby zaznajomione z tematem".

Trzeba przyznać, że o Windows Lite nikt wcześniej nie słyszał. Wtajemniczeni utrzymują, że jest to następna generacja "nowoczesnego OS", idąca ramię w ramię z ChromeOS. Brad Sams podaje, że Windows Lite będzie ogołoconą wersją WCOS na wzór Windows 10 S, z tym że jej ograniczenia będą obowiązywały na stałe i systemu nie będzie można upgrade'ować do pełnej wersji bez ograniczeń. Ma to pomóc zarówno firmom, jak i sektorowi edukacyjnemu ograniczyć liczbę aplikacji do podstawowego minimum. Jeśli dodać do tego Qualcomm, to Windows Lite może być podstawą "idealnego" lekkiego urządzenia, które uruchamia najważniejsze aplikacje bez problemu.

Na trop Windows Lite wpadł też WalkingCat, który twierdzi, że system ten ma coś wspólnego z WebShell (rs_shell_webshell_wkg), choć nie wiadomo właściwie, co to jest. Niektórzy twierdzą, że to niejako Windows Sets przeniesione do przeglądarki Edge lub przeglądarkowy Timeline. W zasadzie trudno na ten temat powiedzieć cokolwiek więcej.

WCOS i związane z nim projekty są przez Microsoft wzmiankowane w udostępnianych publicznie plikach, ale firma na ich temat się nie wypowiada. Wielu liczyło na choćby potwierdzenie istnienia (nie mówiąc już o prezentacji) Surface Phone'a - nic z tego, Microsoft konsekwentnie milczy, oddając pierwszeństwo Samsungowi. Microsoft będzie na pewno o nowych powłokach mówił w przyszłości, być może nawet na konferencji Build 2019 wiosną przyszłego roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-might-soon-launch-windows-lite-based-on-windows-coreos/

Polecamy również w kategorii Windows 10