Panel sterowania zostanie usunięty z Windows 10?

Panel sterowania zostanie usunięty z Windows 10?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:01
26.03.2020
5530 wyświetleń

Kiedyś to było... W czasach klasycznych "Okienek", gdy chcieliśmy zmienić jakieś ustawienie, wystarczyło otworzyć Panel sterowania i w większości przypadków tam je odnajdywaliśmy. Windows 10 wprowadził aplikację Ustawienia, która z biegiem czasu przejmowała z Panelu sterowania kolejne sekcje ustawień. W efekcie powstało zamieszanie (zresztą nie pierwsze w Windows 10), któremu Microsoft chciałby w końcu położyć kres. Ostatnie ślady w systemie mogą sugerować, że gigant jest już bliski realizacji tego celu.

Obecnie mamy sytuację, gdzie część ustawień znajduje się tylko w Panelu sterowania, a część — tylko w Ustawieniach. Niektóre są natomiast zduplikowane, a każda aplikacja podchodzi do nich nieco inaczej. Ustawienia jako "nowoczesna" aplikacja, jak nietrudno się domyślić, oferuje bardziej uproszczony interfejs, wzorowany jak gdyby na mobilnym. Ceną, jaką przyszło za to zapłacić, jest zupełny brak niektórych bardziej szczegółowych ustawień, które wcześniej były dostępne na wyciągnięcie ręki w Panelu sterowania. Przykład? Ustawienia kolorów, boleśnie zredukowane w Ustawieniach do kilku opcji na krzyż. Bywa też tak, że Ustawienia na niektórych stronach linkują do ustawień zaawansowanych w Panelu sterowania. Nic więc dziwnego, że początkujący użytkownicy szybko przestają ogarniać, co tu się właściwie dzieje.

Panel sterowania, przywodzący na myśl epokę Windows 95, wydaje się być nie w smak Microsoftowi, który wolałby mieć spójny interfejs w Dziesiątce. Gigant ostrzy więc topór na przestarzałe jego zdaniem rozwiązanie. Nowe dowody na to znalazł inżynier wsteczny Rafael Rivera. W kompilacji 19587 (20H2) odkrył on nową wartość HideSystemControlPanel.

Jego zdaniem Microsoft może chcieć uśmiercić sekcję System w Panelu sterowania, która jest właściwie kopią sekcji System > Informacje w Ustawieniach. Nie jest jednak tak, że Ustawienia są już pełnowartościowym następcą Panelu. Nadal brakuje w nich masy ustawień, bez których zaawansowani użytkownicy nie wyobrażają sobie życia. Wspomniany wcześniej ciąg znaków może natomiast sugerować, że Panel zostanie domyślnie ukryty. Ale czy usunięty? Wielu użytkowników nie darowałoby tego Microsoftowi.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://news.softpedia.com/news/microsoft-could-soon-kill-off-the-classic-control-panel-in-windows-10-529564.shtml

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach