Paint będzie aktualizowany przez Microsoft Store. Nowe ustawienia w Windows 10 (build 21354 w Dev Channel)

Paint będzie aktualizowany przez Microsoft Store. Nowe ustawienia w Windows 10 (build 21354 w Dev Channel)

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:48
08.04.2021
3510 wyświetleń

Wczoraj wieczorem Microsoft wypuścił nową kompilację Windows 10 Insider Preview w kanale deweloperów. Build o numerze 21354 to pierwsze wydanie po dwutygodniowej przerwie. Zgodnie z przewidywaniami jego zawartość jest o wiele większa niż zwykle — w końcu zebrane tu zostały nowości z dwóch tygodni. Tym razem zmiany obejmują nowe opcje personalizacji i ustawienia (zwłaszcza kamer i ekranu), sposoby aktualizacji wybranych aplikacji, organizację aplikacji spod szyldu Akcesoria i nie tylko, a także inne zmiany i poprawki.

Co nowego w kompilacji 21354 w Dev Channel?

Zmiana nazwy wyświetlanej gałęzi

Począwszy od tego builda Insiderzy zauważą, że nazwa gałęzi wyświetlana w znaku wodnym w prawym dolnym rogu ekranu zmieniła się na CO_RELEASE. Podobnie jak w październiku, kiedy buildy były wydawane w FE_RELEASE, Microsoft zmienia gałąź, z której nadchodzą kompilacje. Jako że nasi inżynierowie pracują wewnętrznie w kręgach deweloperskich, możemy priorytetyzować prace wykonywane w konkretnych gałęziach i możemy potrzebować przenosić Insiderów między gałęziami. Traktujemy te buildy tak samo, jak traktowalibyśmy buildy z gałęzi RS_PRERELEASE — tłumaczy Brandon LeBlanc z zespołu Windows Insider.

Dostępność jako obraz ISO

Build 21354 jest najnowszą wersją Windows 10 do pobrania w formie obrazu ISO ze strony Windows Insider Preview Downloads.

Nowe opcje personalizacji wiadomości i zainteresowań na pasku zadań

Microsoft nadal rozwija doświadczenie wiadomości i zainteresowań (News and interests) w oparciu o sugestie użytkowników. Najnowsze zmiany w tym obszarze obejmują przycisk "zarządzaj zainteresowaniami" ("Manage interests") pojawiający się na górze okna i prowadzący do pełnej strony z opcjami personalizacji tematów, a także nową kartę personalizacji na tablicy.

Windows 10

Pole wyszukiwania na górze strony pozwala odnaleźć tematy i wydawców, których chcemy obserwować. Można też odkrywać zainteresowania, przeglądając jedną z kategorii. Po zaznaczeniu tematów do śledzenie zobaczymy więcej powiązanych newsów na tablicy, jeśli będą dostępne. Można zarządzać obserwowanymi tematami, wybierając “Followed interests” w nawigacji po lewej.

Microsoft zaprezentował też nową funkcjonalność “Tune your feed”, która ułatwia eksplorowanie i dodawanie do obserwowanych wydawców z ekosystemu partnerów oraz wybieranie artykułów zgodnych z zainteresowaniami. Wystarczy wybrać paru dostawców treści i newsów lub przewinąć, by zobaczyć więcej. Można też "dostrajać" zawartość tablicy, klikając "X" w prawym górnym rogu karty artykułu i opcjonalnie dostarczając feedback, np. "Nie interesuje mnie ta historia", "Nie podoba mi się źródło" czy "Zgłoś problem".

Nowe doświadczenia personalizacji Wiadomości i zainteresowań są dostępne na kilku rynkach, wliczając w to USA, UK, Kanadę, Indie i Australię, a globalne rozszerzanie dostępności ciągle jest w toku.

Ulepszone ustawienia ekranu

Pierwszą nowością jest opcja wyłączenia kontroli jasności opartej na zawartości (Content Adaptive Brightness Control — CABC). CABC pozwala komputerowi oszczędzać baterię, ale za cenę obniżenia jakości obrazu. Może to przeszkadzać m.in. osobom, którym zależy na jak najlepszym odwzorowaniu kolorów. Możliwość wyłączenia CABC była jednym z topowych requestów Windows Insiderów. Teraz jest ona dostępna na stronie Ustawienia > System > Ekran. Opcje z tym związane będą wyświetlane w zależności od tego, czy nasze urządzenie wspiera technologię CABC.

Windows 10

Druga nowość to certyfikacja HDR. Aby zwiększyć świadomość wysokiej jakości ekranów HDR wśród klientów, Microsoft wprowadza certyfikację HDR do Ustawień > System > Ekran > Zaawansowane ustawienia wyświetlania. Funkcjonalność będzie wdrażana etapami. Microsoft zaczął od wybranych modeli Dolby Vision i VESA DisplayHDR, dlatego nasz certyfikat może nie pojawić się na stronie od razu, mimo że jest obecny.

Nowa strona ustawień kamery

Microsoft poinformował o dostępności nowej strony "Kamery" w Ustawieniach > Urządzenia. Daje ona użytkownikom możliwość dodawania/usuwania kamer oraz konfigurowania domyślnych ustawień obrazu dla każdej z nich.

Windows 10

Strona ta pozwala zarządzać kamerami poprzez aplikację Ustawienia niezależnie, czy są to kamery bezpośrednio podłączone do komputera (jak kamery internetowe), czy też kamery ONVIF IP w sieci lokalnej. Każde z tych urządzeń ma własny przycisk "Konfiguruj", który prowadzi do ustawień jasności i kontrastu. W zależności od zestawu funkcji wspieranych przez kamerę możemy oprócz tego skonfigurować Video HDR, Eye Contact i obrót kamery.

Windows 10

Aktualizacje wbudowanych aplikacji

MSPaint jest teraz aktualizowany poprzez Microsoft Store

Windows 10

Jak niedawno informowaliśmy, Paint został wreszcie wydany w Microsoft Store. Stało się tak dlatego, aby aplikacja mogła być aktualizowana niezależnie od dużych aktualizacji systemu. Paint ma również nową ikonę i został *wypromowany* z folderu Akcesoria Windows, by zająć własne miejsce w menu Start. Naszym zdaniem powinno to rozwiać wątpliwości dotyczące tego, czy Paint zostanie usunięty z systemu, czy też zostanie na swoim miejscu.

Narzędzie Wycinanie jest teraz aktualizowane poprzez Microsoft Store

Windows 10

Narzędzie Wycinanie będzie odtąd aktualizowane poprzez Microsoft Store — niezależnie od głównych aktualizacji OS. Zostało ono spakowane razem z narzędziem Wycinek i szkic, dzięki czemu oba będą dostawać aktualizacje w tym samym czasie. Narzędzie Wycinanie także zaliczyło promocję z Akcesoriów Windows, otrzymując własne miejsce w menu Start.

Organizacja narzędzi systemowych i administracyjnych w folderze Narzędzia systemu Windows

Windows 10

W kompilacji 21343 sprzed dwóch tygodni Microsoft zmienił nazwę folderu "Narzędzia administracyjne systemu Windows" ("Windows Administrative Tools") na "Narzędzia systemu Windows" ("Windows Tools") oraz dodał, że pracuje nad lepszą organizacją narzędzi administracyjnych i systemowych w Windows 10. Efekty tych prac możemy zaobserwować teraz. Kompilacja 21354 wprowadza ważną zmianę: foldery Akcesoria Windows, Narzędzia administracyjne systemu Windows, Windows PowerShell i Windows System zostały usunięte z menu Start, a aplikacje w nich zawarte zostały przeniesione do sekcji "Narzędzia systemu Windows", który posiada własne miejsce w menu Start i kieruje do pełnej listy tych aplikacji w Eksploratorze plików. Wszystkie te aplikacje pozostają dostępne do wyszukania, uruchamiania dowolnym sposobem, przypinania do Start i paska zadań oraz tworzenia skrótów. Microsoft dodał, że w ramach tych prac również Eksplorator plików został przeniesiony do własnego miejsca w menu Start.

Zmiany i ulepszenia

 • [News and interests] Włączono możliwość wyłączenia zaznaczenia "Otwórz po najechaniu myszą" w opcjach wiadomości i zainteresowań na pasku zadań.
 • Domyśla ścieżka dostępu do plików Linuksa w Windows z użyciem Windows Subsystem for Linux (WSL) została zmieniona z "\\wsl\\" na "\\wsl.localhost\\", aby poprawić wydajność i niezawodność. Wciąż jednak można zyskać do nich dostęp z użyciem "\\wsl$\\".
 • Na stronie Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Zmień godziny aktywnego użytkowania przełącznik "Automatycznie dostosuj godziny aktywnego użytkowania tego urządzenia na podstawie aktywności" będzie teraz automatycznie włączony, jeśli nigdy nie dostosowywaliśmy tej opcji. Gdy jest ona włączona, Windows Update będzie planował automatyczne restarty w okresach, gdy nasze użytkowanie komputera nie jest wzmożone.
 • Wszystkie przypięte strony z Edge powinny już zachowywać się prawidłowo na pasku zadań bez konieczności ich odpięcia i ponownego przypięcia.
 • Na urządzeniach ARM64 można już zmieniać ustawienia zgodności aplikacji x64.
 • W Ustawieniach > Personalizacja > Wykorzystanie urządzenia można teraz zaznaczyć wszystkie sposoby, w jakie planujemy używać komputera.

Poprawki

 • [Gaming] Rozwiązano problem z wysypywaniem się niektórych gier, synchronizacją zapisanych stanów gry, gdy gra jest uruchomiona na innym urządzeniu, i zapisywaniu, gdy nowa gra została zainstalowana.
 • [Eksplorator plików] Rozwiązano problem ze znikaniem wszystkich przypiętych folderów w sekcji Szybkiego dostępu w Eksploratorze plików po zainstalowaniu builda 21343. Poprawka zapobiega powtórzeniu się tego w przyszłości, jednak niestety nie przywraca odpiętych wcześniej folderów.
 • [Eksplorator plików] Rozwiązano problem z brakiem całej sekcji folderów w sekcji Szybki dostęp po zainstalowaniu ostatniego wydania.
 • Rozwiązano problem z niezawodnością Wyszukiwania.
 • [News and interests] Rozwiązano problem z blokowaniem innych treści przez Wiadomości i zainteresowania na pasku zadań, zwłaszcza na małych ekranach.
 • Rozwiązano problem z nieprawidłowym wyświetlaniem tekstu dymka dla przycisku Zasilanie w menu Start.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się po wejściu w WinPE i próbie włączenia Narratora za pomocą Win + Ctrl + Enter.
 • Rozwiązano problem prowadzący do ekranu zatrzymania SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED podczas ponownego uruchamiania lub zamykania.
 • Rozwiązano problem z błędem zatrzymania przy uruchamianiu WSL.
 • Rozwiązano problem ze stroną ustawień Windows Update, która wyświetlała kropki postępu, lecz nigdy się nie ładowała.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się Ustawień po nawigacji do ustawień zasilania i uśpienia.
 • Rozwiązano problem z pojawianiem się losowego, niefunkcjonalnego przełącznika na stronie Ustawienia > Personalizacja > Ekran blokady.
 • Rozwiązano problem z błędem przy próbie dodania hasła do konta lokalnego, które utworzono bez hasła.
 • Rozwiązano problem z wyświetlaniem się pustej strony Ustawień po otwarciu za pomocą wyszukiwarki Pinyin IME.
 • Rozwiązano problem z występowaniem czarnego tła pulpitu po przyciągnięciu aplikacji do krawędzi bocznej ekranu.
 • Rozwiązano problem z Narzędziem Wycinanie, w którym część tekstu nie wyświetlała się prawidłowo.
 • Rozwiązano problem z Panelem pisma odręcznego, który nie wspierał wprowadzana piórem na urządzeniach ARM64 PC.
 • Rozwiązano problem z niezawodnością historii schowka.
 • Rozwiązano problem z duplikującymi się znakami podczas pisania w koreańskim edytorze IME.
 • Rozwiązano problem uniemożliwiający wstawianie ciągów kompozycji podczas pisania w IME po skopiowaniu i wklejeniu pola tekstowego w PowerPoint.
 • Rozwiązano problem z utratą zdarzeń klawiatury po zmianie nazwy plików w Eksploratorze podczas pisania w IME.
 • Rozwiązano problem z niewyświetlaniem się kandydatów IME w niektórych aplikacjach posiadających własny UI kandydatów IME, jeśli korzystaliśmy z IME japońskiego i chińskiego.
 • Rozwiązanie problemu z niewłaściwym kolorem na klawiaturze dotykowej, wprowadzone w buildzie 21327, jest teraz udostępniane wszystkim w Dev Channel.
 • Rozwiązano problem z wydłużonym czasem logowania.
 • Rozwiązano problem z wydłużonym czasem ładowania systemu.
 • Rozwiązano problem z przyciskiem sieci na ekranie logowania, który nie działał i mógł doprowadzić do wysypania.
 • Rozwiązano problem z zawieszaniem się lub czarnym ekranem przy niektórych logowaniach.
 • Rozwiązano problem z zawieszaniem się podczas oglądania wideo w przeglądarkach opartych na Chromium.

Znane problemy

 • Microsoft bada raporty o zawieszaniu się procesu aktualizacji przez dłuższy czas przy próbie instalacji nowego builda.
 • Mogą wystąpić różne problemy z Wiadomościami i zainteresowaniami (News and interests).
 • [ARM64] Insiderzy, którzy zainstalowali poglądową wersję sterownika graficznego Qualcomm Adreno na Surface Pro X, mogą doświadczyć zmniejszenia jasności ekranu. Zostanie to rozwiązane w przyszłej aktualizacji.
 • Microsoft bada problemy z nieprawidłowym wyświetlaniem elementów wyszukiwania (w tym polem wyszukiwarki w Eksploratorze plików) w ciemnym motywie.
 • Microsoft pracuje nad poprawką błędu wpływającego na użytkowników WSUS. Opcja "Check online for updates from Microsoft Update" jest zaszarzona. Tymczasowo pomocne może okazać się wprowadzenie do Wiersza polecenia (otwartego jako administrator) klucza reg add "HKLM\Software\Microsoft\WindowsUpdate\UX\Settings" /f /v ScanMicrosoftOnly /t REG_DWORD /d 0x01, a następnie "Sprawdź aktualizacje" w ustawieniach Windows Update. Klucz musi być dodany przed każdym skanowaniem.
 • Z powodu migracji skrótów do nowej lokalizacji Narzędzia systemu Windows folder Ten komputer może wyświetlać się jako Komputer. Poprawka jest już w drodze.
 • Niektóre nieadministracyjne aplikacje, takie jak 3D Viewer i Print 3D, które były dotychczas w folderze Akcesoria systemu, znajdują się teraz w folderze Narzędzia systemu Windows. Skróty tych aplikacji będą przeniesione z powrotem do menu Start w następnych wydaniach.
 • Aplikacja Aparat nie respektuje jeszcze domyślnych ustawień jasności skonfigurowanych na nowej stronie ustawień.
 • Niektóre kamery mogą nie wspierać ustawień z nowych ustawień kamery, gdy kamera jest używana również przez inną aplikację.
 • Dostęp do wirtualnego GPU nie działa dla gości Windows i Linux. Dodanie vGPU do VM nie przynosi efektu i VM będzie nadal działał z renderowaniem software'owym.
 • Ekrany powitalne dopasowane do motywu są w tym buildzie wyłączone i zostaną przywrócone wraz z poprawką w następnym buildzie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/04/07/announcing-windows-10-insider-preview-build-21354/

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach