Outlook na iOS i Androida zablokowany dla pracowników Parlamentu Europejskiego

Outlook na iOS i Androida zablokowany dla pracowników Parlamentu Europejskiego

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/11/2015, 3:08 PM

Liczba odsłon: 2998

Pod koniec stycznia Microsoft wypuścił mobilne wersje klienta poczty Outlook na systemy Android i iOS. Pierwszy z nich - znajdujący się w fazie beta - nie jest jeszcze zbyt popularny w Google Play, podczas gdy finalna wersja na iOS znalazła się na szczytach rankingów w iTunes App Store. Niestety nie wszyscy mogą korzystać z niedawno wypuszczonych aplikacji.

Outlook na iOS i Androida został zablokowany dla członków Parlamentu Europejskiego. Powodem miały być "poważne problemy z bezpieczeństwem". Zakaz, wydany przez departament IT, DG ITEC, obowiązuje od piątku. Ma on uchronić poufne dane oraz prywatność użytkowników. Jak głosi treść maili służbowych, przytoczonych przez IDG News Service: "Proszę nie instalować tej aplikacji, a w przypadku, gdy została już powiązana ze służbowym mailem EP, proszę odinstalować ją natychmiast i zmienić hasło." Aplikacje wysyłają informacje o haśle do Microsoftu, pomijając najwyraźniej procedury Parlamentu Europejskiego, oraz przechowują wiadomości w zewnętrznej chmurze, nad którą nie posiada on kontroli - miała głosić notka, udostępniona przez parlamentarny Intranet.

Outlook iOSOutlook iOSOutlook iOS

Mobilna apka Outlook wspiera szereg skrzynek różnych dostawców: Exchange, Outlook, iCloud, Google i Yahoo. Treści, takie jak przychodzące i wychodzące wiadomości i ich załączniki, dane z kalendarza czy książki adresowej, trafiają w zabezpieczony sposób z serwerów do aplikacji. Treści te, jak i dołączone do nich metadane, "mogą być tymczasowo bezpiecznie przechowywane i indeksowane zarówno na naszych serwerach, jak i lokalnie, w aplikacjach na waszych urządzeniach" - głosi polityka prywatności Acompli. Każda transmisja 'serwer-klient' jest podwójnie szyfrowana z wykorzystaniem unikalnych kluczy, znajdujących się po obu jej stronach. By odszyfrować dane, konieczne jest połączenie apki z serwerem - głosi polityka Acompli.

Nie tylko Parlament Europejski uważa, że to nie wystarczy. Uniwersytet w Wisconsin blokuje apki od poniedziałku z podobnych powodów. Chodzi o brak dostępu uczelni do zewnętrznej chmury, na której przechowywane są wrażliwe dane. Takiego samego zdania są przedstawiciele holenderskiego Uniwersytetu Technologicznego w Delft.

Rzecznik prasowy Microsoftu zapewnia, że dane o bezpieczeństwie i prywatności aplikacji, jak i opcje jej kontrolowania, dostępne dla administratorów IT, spełniają firmowe progi wymagań. Jeśli mimo to klienci mają zastrzeżenia, mogą skorzystać z porad w dziale Controlling Device Access w Microsoft TechNet, by zablokować dostęp do aplikacji i przerzucić się na Outlook Web Access (OWA) dla iPhone'a, iPada i Androida.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia