Ostatnie miesiące wsparcia dla Windows XP

Ostatnie miesiące wsparcia dla Windows XP

 Adam Myszkowski
Adam Myszkowski
15:00
09.01.2014
6235 wyświetleń

Microsoft coraz głośniej przypomina o zbliżającym się zakończeniu wsparcia technicznego dla Windows XP. Jeśli nie zamierzacie zmieniać systemu, za 3 miesiące wszystkie nie naprawione błędy i luki pozostaną w nim już na zawsze.

Koncern nie zamierza ugiąć się pod naciskiem społeczności i już wkrótce, po 12 latach obecności na rynku, Windows XP zostanie pozostawiony samemu sobie. Stanowisko w tej sprawie zostało po raz kolejny potwierdzone słowami działu PR:

Tak, wsparcie dla Windows XP kończy się z dniem 8 kwietnia 2014 roku. Po tej dacie użytkownicy Windows XP nie będą otrzymywać już nowych aktualizacji bezpieczeństwa, innych poprawek do systemu, darmowej ani płatnej asysty technicznej, ani żadnych materiałów związanych ze wsparciem technicznym produktu. Firmy zewnętrzne mogą wciąż kontynuować swoją działalność w zakresie wsparcia, ale jest ważne, aby zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie to się wiązało z żadnymi poprawkami i aktualizacjami bezpieczeństwa dla jądra systemu.

Windows XP i Office 2003 były świetnym oprogramowaniem w momencie wydawania ich ponad dekadę temu, ale technologia ewoluuje, tak samo, jak potrzeby i oczekiwania konsumentów i partnerów, którzy są w posiadaniu nowoczesnego sprzętu. Firmy opierające się w dalszym ciągu na Windows XP tracą korzyści wynikające z modernizacji ich zaplecza IT, zwłaszcza w zakresie poprawy bezpieczeństwa, większego wyboru urządzeń, które pozwalają sprostać potrzebom mobilnej pracy, wyższej produktywności swoich pracowników i niższym kosztom całkowitym wynikającym z posiadania najnowszych technologii. 12-letni system operacyjny nie może już odpowiadać współczesnej technologii, ani biznesowi, nie jest też w stanie sprostać wszystkim zagrożeniom jego bezpieczeństwa.

Windows XP

W analizowanym niedawno przez naszą redakcję raporcie firmy Net Applications, Windows XP wciąż był na drugim miejscu w rankingu zainstalowanych systemów operacyjnych. Z raportu wynikało, że średnio co czwarty komputer wciąż opiera się najnowszym systemom i korzysta właśnie z XP. Mimo zauważalnego trendu powolnej migracji do Windows 7 i 8, prawdopodobnie za 3 miesiące wciąż duża część komputerów pozostanie przy starszych „okienkach”.

Microsoft ostrzegał już wielokrotnie o konsekwencjach korzystania z Windows XP po dacie 8 kwietnia 2014. Jakiekolwiek luki mogące być wykorzystane przez hakerów nie będą już naprawiane, co zagraża bezpieczeństwu użytkowników. Wśród producentów oprogramowania dla platformy XP nie ma już takiej jedności i m.in. zarówno Google, jak i Mozilla potwierdziły kontynuację wsparcia dla swoich przeglądarek pracujących pod kontrolą Windows XP przez co najmniej rok od 8 kwietnia.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/windows-xp-support-ends-in-90-days-microsoft-remains-firm-on-deadline

Polecamy również w kategorii Windows XP