Ostatnie aktualizacje w tym roku? To był tydzień z Microsoft 147

Ostatnie aktualizacje w tym roku? To był tydzień z Microsoft 147

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 12/11/2020, 4:30 PM

Liczba odsłon: 2674

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft prezentujemy Wam podsumowanie nowości, zmian i gorących zapowiedzi z ostatnich dni. Jako że szalony rok 2020 powoli dobiega końca, czas na podsumowanie ostatnich w tym roku aktualizacji Windows. Sprawdzamy też, co nowego w programach Windows i Teams Insider oraz w jaki sposób Skype dogania Teams. Przypominamy też o zapowiedzi Xbox Game Streaming na PC i iOS, a na koniec mamy dla Was ciekawostkę związaną z Menedżerem zadań, chmurą Azure i... Tetrisem! Zapraszamy do lektury!

Nowy build Insider i ostatni Patch Tuesday w tym roku

W tym tygodniu do Windows Insiderów w Dev Channel trafiła kompilacja 21277. Dodaje ona emulację x64 na urządzeniach ARM PC, co pozwala uruchamiać na nich aplikacje x64 z Microsoft Store albo innych źródeł. Pojawiły się w niej również nowe emoji, zaprojektowane przez Microsoft w odpowiedzi na Emoji 12.1 oraz 13.0. Aktualizacja wprowadza do Windows 10 ponad 200 nowych obrazów. Inne zmiany to bardziej płynne animacje otwierania i zamykania okna, możliwość wklejania wycinków (Win + Shift + S) bezpośrednio do wybranego folderu w Eksploratorze plików, aktualizacje Edytora rejestru i aktualizację logiki folderu na liście wszystkich aplikacji w menu Start. Gdy folder zawiera tylko jeden element, będzie on teraz wyświetlany w miejscu folderu. Szczegóły znajdziecie w naszym artykule: Emulacja x64 na ARM i nowe Emoji w Windows 10 (build 21277 w Dev Channel).

Emoji w Windows 10

W tym tygodniu wypadł też drugi wtorek grudnia — ostatni w tym roku Patch Tuesday! To prawdopodobnie ostatni zestaw aktualizacji zbiorczych Windows 10 w tym miesiącu. Microsoft bowiem zapowiedział wcześniej, że druga tura z aktualizacjami opcjonalnymi nie odbędzie się w grudniu. Ten wyjątkowy rok zakończyliśmy z aktualizacjami zabezpieczeń większości wspieranych wersji Dziesiątki, ale też Windows Server, 8.1 i 7 (dla klientów z wykupionym wsparciem). Zawartość i numery kompilacji możecie sprawdzić tutaj.

Microsoft powołał do życia kanały Teams Insider

Microsoft wprowadził nowe sposoby na testowanie nadchodzących funkcji Teams. Użytkownicy będą mogli zyskać wczesny dostęp — podobnie jak to wygląda w programach Office i Windows Insider. Jeżeli obserwujecie na bieżąco te programy lub sami jesteście niejawnymi testerami, to zarówno nazwy, jak i przeznaczenie kanałów w Teams Insider wydadzą Wam się znajome.

Teams Insider - kanały

Program niejawnych testów Microsoft Teams podzielono na trzy kanały:

  • Beta Channel: to kanał idealny dla pragnących wczesnego dostępu i profesjonalistów IT, którzy chcą testować funkcjonalności, gdy tylko zostaną skompilowane.
  • Private Preview Channel: Insiderzy w tym kanale zobaczą więcej stabilnych funkcjonalności do walidacji i adaptacji pilotażowej. Aktualizacje i pomoc w adaptacji od Microsoft będą nadchodzić szybciej.
  • Public Preview Channel: kanał ten stanowi nowość. Jest on przeznaczony dla klientów, którzy chcą sprawdzić funkcjonalność, lub deweloperów, którzy chcą zbudować rozwiązanie przed wdrożeniem na szerszą skalę.

Skype coraz bardziej przypomina Teams

Skype nie ma co prawda tak wysokiego priorytetu, jak Microsoft Teams, jednak i on dostaje aktualizacje, które przynajmniej częściowo nadrabiają zaległości względem jego spadkobiercy. W tym tygodniu stała się dostępna aktualizacja Skype Insider do wersji 8.67.76.83, która wprowadziła:

  • MeetNow w obszarze powiadomień: zespół Skype blisko współpracuje z zespołem Windows nad dostarczeniem opcji szybkiego tworzenia spotkania bezpośrednio z Windows. W zależności od wersji Windows (nie jest to właściwie związane z wersją Skype) powinniśmy móc już zobaczyć ikonę MeetNow w systemowym tray'u, czyli obszarze powiadomień na pasku zadań.
  • Tryb dużej siatki dla połączeń wideo: w tym widoku otrzymujemy widok 49 uczestników jednocześnie na pojedynczym ekranie. Warto przypomnieć, że układ dużej siatki 7x7 już wcześniej debiutował w Teams.
  • Ulepszenia dla Androida 11: takie jak dymki czatu, konwersacje priorytetowe i przestrzeń konwersacji.

Xbox Game Streaming oficjalnie zapowiedziany na PC i iOS

Xbox Game Streaming to póki co domena urządzeń z Androidem, jednak już od pewnego czasu wypływają mniej lub bardziej oficjalne informacje o planach rozszerzenia usługi na komputery PC, urządzenia z iOS, smart TV, przeglądarki, a nawet same konsole Xbox. W tym tygodniu padła konkretna zapowiedź: granie w chmurze (dawniej znane jako Project xCloud) w ramach Xbox Game Pass Ultimate stanie się dostępne na PC i iOS w 2021 roku. Testy mają rozpocząć się już wiosną.

Menedżer zadań jako interfejs Tetrisa? Czemu nie!

Na koniec ciekawostka dla fanów retro-gamingu i potężnych technologii chmurowych. Jak wiadomo, Tetris — jako gra opierająca się na bardzo prostym układzie siatki — może być uruchamiany w wielu nietypowych miejscach, na przykład w oknach budynku. Im bardziej pokręcone sterowanie (np. światłami w pokojach), tym lepszy efekt. Tetris to gra tak prosta, że dają sobie z nią radę nawet niewielkie "gierki elektroniczne". A gdyby tak do obsługi gry zaprzęgnięto potężną, 24-terabajtową maszynę wirtualną w Azure?

Można by rzec, że obciążenie potężnego węzła w chmurze Azure tylko po to, by uruchomić prostą grę, jest porównywalne z wycięciem całego lasu, gdy potrzeba drewna na jedną zapałkę. Nie ma w tym jednak bezcelowego trwonienia zasobów obliczeniowych. Tetris w Menedżerze zadań to tak naprawdę efekt testów obciążeniowych chmury. Bycie CTO w Microsoft Azure wiąże się z pewnymi przywilejami, a jednym z nich jest obciążanie 24-terabajtowej VM poprzez granie na niej w Tetrisa.

Oczywiście to nie tylko gra. W tej skali zaangażowanych było 420 wirtualnych procesorów Xeon, aby móc wyrenderować klocki Tetrisa widoczne w Menedżerze zadań. W przeciwieństwie do podobnego projektu, w którym to rzekomo w trakcie badań nad AI uruchomiono w tym miejscu DOOM, nie mamy podstaw, by wątpić w autentyczność tego, co opublikował Mark Russinovich.

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia