OpenJDK, czyli jak Microsoft importuje Javę na Windows 10 ARM

OpenJDK, czyli jak Microsoft importuje Javę na Windows 10 ARM

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:54
14.07.2020
1978 wyświetleń

W zeszłym roku Microsoft ogłosił przejęcie jClarity, aby zoptymalizować obciążenia Java w Azure. Dało to początek zespołowi Java Engineering Group w ramach Developer Division — działu w Microsoft zorientowanego na dostarczanie wszelkich wizji deweloperom, aplikacjom i platformom. Działania te doprowadziły również do powstania implementacji Java na urządzenia ARM z Windows 10.

Pierwsza faza portowania OpenJDK dla urządzeń z Windows 10 on ARM (AArch64) została właśnie ukończona. Port ten został dodany do projektu OpenJDK w partnerstwie z Red Hat. Binarka ze wczesnym dostępem jest już gotowa do pobrania z GitHub, a deweloperzy są zachęcani do jej wypróbowania.

Microsoft zaobserwował spory entuzjazm na rynku i zwiększoną adaptację architektury ARM64 w laptopach, a ostatnio też w serwerach. Z uwagi na wyższą wydajność energetyczną użycie ARM64 może drastycznie zmniejszyć koszta centrów danych i wydłużyć żywotność baterii urządzeń osobistych. Dla wielu obciążeń i preferencji użytkowników Windows jest OS z wyboru i z tego powodu Java Engineering Group popchnęła ten port do przodu, aby wspierać tych użytkowników.
— Bruno Borges, Principal Program Manager, Java Engineering Group w Microsoft

Port nie jest jeszcze w 100% ukończony pod względem funkcjonalnym, niemniej jednak uruchamia się na większości obciążeń, w tym SPEC SERT. Deweloperzy mogą zacząć pracować w Javie na kompatybilnych z Windows 10 ARM64 laptopach, takich jak Surface Pro X, korzystając z kluczowych rozszerzeń Javy w Visual Studio Code dla Windows 10 ARM64, a także tradycyjnych narzędzi, takich jak Apache Maven, Gradle i innych.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://devblogs.microsoft.com/java/announcing-openjdk-windows-arm/

Polecamy również w kategorii Visual Studio