Office Mobile na Androidzie i iOS z jedną aplikacją łączącą funkcje Word, Excel i PowerPoint

Office Mobile na Androidzie i iOS z jedną aplikacją łączącą funkcje Word, Excel i PowerPoint

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:32
09.10.2019
1164 wyświetlenia

Microsoft wkracza w szeregi producentów telefonów z Androidem, dlatego przyszedł czas, aby przyjrzeć się temu, co dzieje się z mobilnym pakietem Office. Aplikacje mobilne Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook i wiele innych dostępne są w sklepach Google Play i Apple App Store, ale czasem mogą wydawać się one nadmiernie rozbudowane i zróżnicowane. Oczywiście dla użytkowników zaawansowanych nie stanowi to wady (wręcz przeciwnie), jednak tzw. typowego klienta liczebność aplikacji może przyprawiać o zawroty głowy. Microsoft zdaje się szykować odpowiedź na te potrzeby — jest nią unifikacja.

W tym roku Microsoft ogłosił rozszerzenie partnerstwa z Samsungiem, w efekcie którego wybrane aplikacje i usługi Microsoftu są preinstalowane na telefonach Samsung Galaxy Note10. Nie jest jednak tak, że Samsung wstępnie ładuje na urządzenia Worda, Excela czy PowerPointa. Zamiast tego preinstalowany jest "Microsoft Office Mobile". Jest to pojedyncza aplikacja, którą użytkownicy smartfonów Galaxy mogą pobrać z Galaxy Store lub skorzystać z wersji preinstalowanej. Aplikacja ta pozwala użytkownikom przeglądać dokumenty i edytować pliki Word, Excel i PowerPoint. Obecnie nie jest dostępna dla innych urządzeń z Androidem i nie można jej pobrać ze Sklepu Play. Aby zyskać dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji, użytkownicy mogą nabyć subskrypcję Office 365. Pozwoli to korzystać z pełni funkcjonalnych, oddzielnych aplikacji Office. No dobrze, tylko jaki to ma związek z urządzeniami Apple'a?

Zunifikowana aplikacja Office Mobile jest podobno rozwijana pod kryptonimem Unity przez zespół Microsoft w Indiach. Ma być ona znacznie mniejsza i bardziej poręczna niż oddzielne aplikacje Word, Excel i PowerPoint oferowane w Sklepie Play. Co ciekawe, Microsoft Office Mobile trafić ma też na urządzenia z iOS, choć gigantowi może być trudno przekonać Apple do jego preinstalowania. Nie ma też chyba wątpliwości, że Microsoft będzie ją preinstalował na telefonach Surface Duo z Androidem, które trafią na rynek w przyszłym roku. A co z wersją dla Windows?

Już rok temu Microsoft potwierdził, że mobilne aplikacje Office nie są już rozwijane dla Windows. Priorytetem firmy w segmencie mobilnym pozostają wersje na iOS i Androida, a w segmencie Windows — aplikacje Win32 i wersje przeglądarkowe. Microsoft nie oferuje żadnej zunifikowanej aplikacji Office dla urządzeń z Windows, jednak pod koniec zeszłego roku wypuścił nową aplikację Office, którą można traktować jako launcher. Zastąpiła ona wcześniejszą aplikację Mój Office i służy raczej do uruchamiania poszczególnych aplikacji niż do bezpośredniej pracy z dokumentami.

Być może "okienkowy" Office Mobile odżyje za sprawą Windows 10X, czyli nowego systemu przeznaczonego dla dwuekranowych urządzeń, takich jak Surface Neo. Z drugiej strony nie jest to takie pewne, jako że Windows na ARM ma możliwość uruchamiania klasycznych aplikacji Win32 i może mu wystarczyć zwykły launcher Office.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-is-reportedly-working-on-a-unified-office-mobile-app-for-ios

Polecamy również w kategorii Office na Androidzie