Nowy RAM

Nowy RAM

Autor: Paweł Wujczyk

Opublikowano: 4/8/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 13575

RAM czyli pamięć operacyjna, jest to komponent w komputerze, w którym umieszczone są wszystkie uruchomione aplikacje. To właśnie tam są ładowane programy i tam funkcjonują. Kiedy włączamy jakiś proces w komputerze zostaje on odczytany z dysku i zapamiętany w kostkach pamięci. RAM jest nietrwały, kiedy zostanie od niego odłączony prąd wszystko co było tam zawarte znika bezpowrotnie. Jeżeli korzystamy z wielu aplikacji równocześnie lub uruchamiamy zaawansowane programy powinniśmy dysponować dużą ilością tego sprzętu. Szczególnie programy, w których operujemy na dużych obrazach wymagają wiele RAM'u. Na szczęście nie musimy od razu podczas kupna komputera wybierać największej pamięci. Wspaniałość komputera polega na tym, że możemy go rozbudowywać. I tak można kupić najpierw razem z komputerem mniejszą ilość RAM'u a następnie za pół roku, rok dokupić kolejne kostki. Nie musimy oczywiście ich wymieniać, wystarczy, że dołożymy obok już zainstalowanych w komputerze. Co zrobić jak już kupimy pamięć?

Najpierw wyłączmy komputer i rozkręćmy obudowę. Teraz musimy odnaleźć miejsce, w które włożymy RAM. W zależności od płyty, wnęk na pamięć może być różna ilość. Zazwyczaj spotyka się od dwóch do czterech złącz.

Teraz musimy włożyć pamięć. Nie jest to trudne ponieważ RAM da się umieścić tylko w jedną stronę. Jednak jeżeli robimy to pierwszy raz na pewno się spocimy. Kostka sprzętu jest delikatna jednak podczas wkładania musimy czasem przyłożyć dużą siłę aby element zaskoczył. Zazwyczaj złącze na pamięć ma zabezpieczenie przed wysunięciem się kostki. Włóżmy pamięć równomiernie w złącze i z siłą wepchnijmy ją do środka.

Po poprawnym włożeniu pamięci. Zamknijmy obudowę i uruchommy komputer. Jeżeli podczas startu systemu nasz sprzęt będzie piszczał oznacza to że zrobiliśmy coś źle, wyłączmy go i ponownie spróbujmy włożyć pamięć. Po czym sprawdźmy czy system wykrył poprawnie nowy komponent. Kliknijmy prawym przyciskiem na ikonę Mój komputer i z menu wybierzmy pozycję Właściwości. W oknie, które się pojawi mamy podaną informację o ilości pamięci zainstalowanej na naszym systemie.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia