Nowy Direct X razem z Windows 10

Nowy Direct X razem z Windows 10

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:03
03.10.2014
2013 wyświetlenia

Ukazanie się DirectX 12 zostało zapowiedziane w marcu. Kilka miesięcy później Microsoft we współpracy z Intelem zaprezentował działanie API w środowisku 3D. Wiemy już, że nowy DirectX wniesie doświadczenie gier na wyższy poziom. Teraz stało się jasne, że zadebiutuje on wraz z Windows 10!

Nowy DirectX zostanie udostępniony publicznie mniej więcej w połowie przyszłego roku. Wtedy też możemy spodziewać się pierwszych tytułów ze wsparciem dla nowego API. Tymczasem Microsoft zaprasza do programu Early Access, dzięki któremu deweloperzy gier otrzymają zestaw niezbędnych narzędzi, wliczając w to zaktualizowany runtime, nagłówki API, sterowniki, dokumentacje i przykłady. Wszystko to będzie kompatybilne z Windows 10 Technical Preview. DirectX 12 posiada wsparcie m. in. dla Unreal Engine 4.4, najnowszej wersji potężnego silnika graficznego.

DirectX 12

DirectX 12 znacznie poprawi wydajność gier przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii. Obecnie zgodne z nowym DirectX są jedynie karty graficzne AMD Radeon HD 7000/R 200 (na bazie Graphics Core Next) i Nvidia GeForce 900 (na bazie architektury Maxwell 2 generacji). Zgodność zapowiada także Intel, który w przyszłym roku wypuści procesory w architekturze Skylake. Do premiery pozostał prawdopodobnie niecały rok, dlatego powyższa lista wkrótce powinna powiększyć się o nowe układy. Możliwości DirectX 12 zobaczymy niebawem w rozwijanej właśnie, kolejnej wersji popularnego benchmarka 3DMark.

Prace nad nowym DirectX to znak, że Microsoft nie zapomina o graczach na PC. Zwiastowany przez niektórych kryzys PC-towego gamingu jest naszym zdaniem mocno przesadzony. Wprawdzie rynek konsoli przeżywa dziś drugą młodość, ale scena PC nie pozwoli tak łatwo o sobie zapomnieć.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/directx-12-premiera-api-wraz-z-systemem-windows-10-koniec-2015.html

Polecamy również w kategorii DirectX