Nowe urządzenia z Windows 10 z obowiązkowym TPM 2.0

Nowe urządzenia z Windows 10 z obowiązkowym TPM 2.0

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:03
14.05.2016
3 komentarze
4201 wyświetlenie

Windows 10 posiada już szereg nowoczesnych funkcji bezpieczeństwa, wliczając w to Device Guard i Windows Hello. W rocznicowej aktualizacji tego lata Microsoft zamierza pójść o krok dalej. Począwszy od Anniversary Update, Windows 10 będzie wymagał od wszystkich nowych urządzeń wsparcia dla TPM 2.0. Układy w standardzie TPM (Trusted Platform Module) odpowiadają za wysokiej klasy obliczenia kryptograficzne i znajdują zastosowanie m.in. w funkcji Bitlocker.

TPM jest funkcją bezpieczeństwa na poziomie sprzętowym, która wymaga odpornego na nieuprawniony dostęp układu, zintegrowanego z urządzeniem. Układ ten zajmuje się funkcjami kryptograficznymi takimi jak generowanie, przechowywanie i odszyfrowywanie kluczy uwierzytelniania. TPM gra pierwsze skrzypce w funkcji szyfrowania dysków Bitlocker, dostępnej w wyższych edycjach systemów Windows od czasów Windows Vista. Tego lata, w pierwszą rocznicę premiery, do Windows 10 trafi aktualizacja Anniversary Update, która oprócz poprawek i nowości funkcjonalnych wprowadzi nowe standardy bezpieczeństwa.

Z materiałów niedawnej konferencji WinHEC wynika, że "Od tego lata wszystkie nowe urządzenia i komputery, wszystkie egzemplarze, muszą mieć zaimplementowany International Standard ISO/IEC 11889:2015 lub specyfikację Trusted Computing Group TPM 2.0 Library i stosować się do niej". Microsoft podkreśla, że TPM 2.0 musi być obecny i domyślnie włączony. To samo dotyczy Windows 10 Mobile - "Wszystkie [nowe] Windows Phone'y wymagają TPM 2.0". W przypadku Windows IoT i Windows Server implementacja TPM jest opcjonalna, chyba że kryteria jakościowe mówią inaczej. Od wprowadzenia Anniversary Update obecność układu TPM 2.0 będzie obowiązywać jako minimalne wymaganie sprzętowe Windows 10. Jest jednak wyjątek - nie dotyczy to systemów OEM specjalnych zastosowań, systemów komercyjnych, specjalnych zamówień klientów i niestandardowych obrazów. Szczegółowy opis zagadnień, związanych z bezpieczeństwem Windows, znajdziemy w raporcie z WinHEC 2016.

Jak każda technologia, także i TPM ma swoje wady i zalety. Z jednej strony uchodzi za wysokiej jakości komponent bezpieczeństwa. Z drugiej budzi kontrowersje z uwagi na możliwość wykorzystania w ramach zabezpieczeń DRM.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-new-windows-10-devices-and-pcs-to-require-tpm-20-support-from-this-summer

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • Paweł 79 18:44 15.05.2016

    A co z komputerami w których dokonano aktualizacji z Win 7/8.1. Czy użytkownicy tychże komputerów będą mogli bez problemów zainstalować Windows 10 Anniversary Update ?

  • Mastah 00:39 17.05.2016

    @Paweł 79: Wymog dotyczy tylko nowych "markowych" komputerow. Wszelkie aktualizacje czy OEM beda dzialac. Po prostu Microsoft nie sprzeda licencji producentowi laptopa jesli nie bedzie mial on modulu TPM 2.0. Dodatkowo wiekszosc plyt glownych posiada gniazdo dla tego modulu, tak wiec gdybys chcial korzystac ze wszystkich dobrodziejstw BitLockera, to mozesz sobie taki modul dokupic.

  • dfbd 19:27 29.10.2016

    W teorii moze i jest tak pieknie..ale per saldo to bzdura. Ochroni kowalskiego przed tym zeby mu ktos msha512 nie zlamala geforcem...ale da to furtke jeszce prostrza i jeszcze latwiejsza dla wszelkiej masci sluzb i hakerow do inwilgilowania w locie masowo komputerow na niespotykana dotad skale bez swiadomosci uzytkownika...bedzie mozna dobierac sie do watkow zaszyfrownaych z poziomu perla i asemblera juz teraz praktycznie..na poziomie bajtow..a uzytkownik nie ebdzie nawet mial na to wplywu czy to programem pod os czy to innacej. Komputery skoczyly sie wraz z nadejscie uefi..i windowsa 10. Koniec prywatnosciw sieci.

Skomentuj

Autor