Nowe spojrzenie na temat Windows Phone

Nowe spojrzenie na temat Windows Phone

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
13:48
28.11.2017
2358 wyświetleń

Surface Phone na razie jest owiany wielką tajemnicą i niewiele o nim wiadomo. Jak wygląda, jak mógłby wyglądać, pod kontrolą jakiego systemu będzie pracować, skoro Windows 10 Mobile jest praktycznie martwy? Pewne informacje można było próbować zdobyć podczas wizyty w laboratorium Surface, jednak pracownicy Microsoftu pilnują, aby nie uchylić nawet rąbka tajemnicy.

Porażka mobilnych okienek może skłonić Microsoft do obrania innej drogi przy projektowaniu nowego telefonu. Koncepcji było wiele, jedną z nich było wykorzystanie usług Microsoftu na innych platformach, głownie iOS i Android. Swój głos w tej sprawie zabrał Hal Brenson, były pracownik Microsoft. We wpisie na swoim blogu Brenson opisał strategię giganta w czasach, gdy rozwijany był Windows Phone 7. Założenie było takie, żeby stworzyć platformę dla deweloperów skupionych wokół produktów Microsoftu, tak aby mogli oni tworzyć oprogramowanie na inne systemy. O ile w przypadku Androida było to prostsze do wdrożenia z racji jego otwartości, o tyle system od Apple stwarzał więcej problemów. Firma z Cupertino od zawsze pilnowała, by mieć całkowitą kontrolę nad swoim systemem i aplikacjami dostępnymi na iOS. Z tego wynikało wiele problemów, między innymi licencyjnych i finansowych. Cześć zysków z aplikacji na iOS musiałoby wędrować do Apple. Gigant chciał jednak koniecznie mieć swój własny ekosystem mobilny na miarę tamtych czasów, więc koncepcja ta została porzucona na rzecz Windowsa Phone 7.

Microsoft Launcher

Czas zweryfikował plany, mobilne okna oficjalnie umarły w momencie osiągnięcia wersji 10. Wraz ze śmiercią systemu zmieniła się również koncepcja Microsoftu. Realia są aktualnie inne, usługi chmurowe pozwalają czerpać zyski z aplikacji wieloplatformowych. Dlatego też możemy z programów giganta korzystać na iOS i Androidzie, a ostatnio nawet pakiet Office trafił wreszcie na wszystkie urządzenia typu Chromebook. Wyłania się tutaj nieśmiało pewna koncepcja, którą przedstawia Brenson. Sugeruje on, że jej podstawą może być system Android. Sklep Google Play zawiera już całe spektrum usług giganta, a wśród nich jest Microsoft Launcher podbijający serca użytkowników. Natomiast na Microsoft Store trafił do sprzedaży Samsung Galaxy S8/S8+. Wizja, jaka się tutaj rysuje, ukazuje nam telefon na Androidzie z preinstalowanym oprogramowaniem Microsoftu. Inną opcją jest prosty konfigurator, który jednym kliknięciem instaluje całe oprogramowanie, loguje nas do konta Microsoft – w ciągu kilku minut zmienia dowolny telefon w Windows Phone. Jest to zdecydowanie ciekawa idea i de facto już teraz jest to możliwe. Jeśli bardzo chcemy, możemy, korzystając z telefonu z systemem Google, prawie całkowicie uniezależnić się od jego usług, wybierając aplikacje Microsoftu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://hal2020.com/2017/11/13/microsoft-phone-part-1/

Polecamy również w kategorii Surface Duo