Menu kategorii
 • Nowe możliwości wyszukiwania - Windows Live Search

  Nowe możliwości wyszukiwania - Windows Live Search

   Mateusz Miciński
  Mateusz Miciński
  00:00
  09.04.2009
  13649 wyświetleń

  Czym byłby Internet, gdybyśmy nie mieli dostępu do wyszukiwarek? Odpowiedź jest banalna, a mianowicie odnalezienie konkretnej informacji czy strony internetowej, bez znajomości jej adresu, wiązałoby się z mozolną pracą, przeczesywaniem wielu witryn, czy nawet byłoby niemożliwe, wręcz nieosiągalne. W związku z tym wielu producentów przygotowało wbrew pozorom bardzo zaawansowane witryny, których zadaniem jest przeczesywanie zaindeksowanych adresów internetowych w celu odnalezienia informacji, których poszukujemy. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że użycie internetowej wyszukiwarki ogranicza się jedynie do wpisania słowa, bądź zwrotu kluczowego, a następnie kliknięcia przycisku Szukaj, aczkolwiek zwrócone rezultaty uzależnione są od jakości mechanizmów wyszukujących, indeksujących oraz parsujących (filtrujących) wyniki. Jedną z zaawansowanych wyszukiwarek, umożliwiającą dobrej jakości przeczesywanie globalnej Sieci oraz oferującej dodatkowe możliwości jest propozycja od giganta z Redmond, a mianowicie Microsoft Windows Live Search dostępna pod adresem www.live.com. Przyjrzyjmy się zatem jej bliżej.

  Szukamy...

  Jeszcze kilka lat temu wyszukiwarki umożliwiały jedynie odnajdywanie wskazanych informacji spośród setek tysięcy stron, i ograniczały się do zawartych nań tekstu. Dzisiaj sytuacja ta wygląda całkowicie inaczej. Poza tekstem, możemy odnajdywać fotografie, klipy wideo, lokalizacje na cyfrowych czy nawet satelitarnych mapach i wiele innych. Windows Live Search jest właśnie takim kombajnem wyszukującym, umożliwiającym między innymi:

  • przeszukiwanie sieci Web,
  • przeszukiwanie fotografii,
  • wyszukiwanie lokalizacji w mapach cyfrowych i satelitarnych,
  • wyszukiwanie połączeń lotniczych.

  Trzeba na wstępie przyznać, że możliwości Windows Live Search dla polskich użytkowników są póki co dosyć ograniczone, bowiem nie możemy nawet skorzystać z przeszukiwania materiałów wideo, co dostępne jest dla wielu innych krajów. Oczywiście w najbliższym czasie, polska odsłona wyszukiwarki będzie wzbogacana o kolejne funkcje. My jednak zajmiemy się teraz przedstawieniem najciekawszych rozwiązań, z których możemy skorzystać zarówno w polskiej jak i angielskiej lokalizacji Windows Live Search.

  Proste wyszukiwanie

  Po przejściu na stronę główną usługi, w pole wyszukiwarki wystarczy wpisać słowo kluczowe poszukiwanej zawartości, i kliknąć ikonę Wyszukaj. Po chwili zwrócone zostaną wyniki działania mechanizmów wyszukujących. Dla przykładu wpisaliśmy zwrot centrumxp, dla którego Windows Live Search odnalazł blisko 60 tysięcy wyników, a na pierwszym miejscu odnośnik do głównej strony portalu CentrumXP.pl.

  Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dokładniej określić parametry pracy wyszukiwarki. Wystarczy kliknąć łącze Zaawansowane, a następnie określić poszukiwaną frazę, domenę adresów, w których ma być przeprowadzana operacja oraz lokalizację i język witryny. Po wykonaniu tych czynności i kliknięciu przycisku Dodaj do wyszukiwania zostaną zwrócone zawężone rezultaty, spośród których łatwiej będzie odnaleźć poszukiwaną stronę.

  A co z obrazami? Windows Live Search w bardzo prosty sposób umożliwia odnajdywanie interesujących grafik czy zdjęć. Wystarczy na głównej stronie usługi kliknąć łącze Obrazy, wpisać nazwę poszukiwanych plików i nacisnąć przycisk rozpoczynający przeszukiwanie. Po chwili zwrócone zostaną miniatury grafik dopasowanych do wprowadzonego słowa. Jednakże usługa Windows Live Search umożliwia uściślenie zwróconych wyników. W prawej części strony możemy określić zarówno rozmiar, współczynnik proporcji, kolor, styl oraz ujęcie twarzy fotografii. Jak to działa? Wyobraźmy sobie, że poszukujemy kolorowej fotografii ulubionej postaci w dużej rozdzielczości. Wpisujemy zatem w wyszukiwarce obrazów imię postaci, następnie po zwróceniu wyników w panelu Uściślij według wybieramy rozmiar Duże, ubarwienie Kolorowe, styl Fotografia oraz ujęcie Popiersie. Po chwili zwrócone zdjęcia zostaną przefiltrowane zgodnie z wprowadzonymi parametrami. Dzięki temu możliwe jest szybkie odnalezienie grafik o konkretnych własnościach.

  Jak więc widać, przeszukiwanie Internetu za pomocą Windows Live Search jest bardzo proste i przypomina pracę z konkurencyjnymi narzędziami tego typu.

  Nawigujemy z Windows Live Search

  Jedną z dodatkowych usług Windows Live Search jest Windows Live Search Maps dostępna pod adresem maps.live.com, umożliwiająca odszukiwanie lokalizacji na cyfrowej mapie całego świata, a także planowanie podróży. Windows Live Search Maps powstał z połączenia usług Windows Live Local, Windows Live Maps oraz Microsoft Virtual Earth. Poza wspomnianymi funkcjami, usługa umożliwia także oglądanie trójwymiarowych zdjęć z poziomu ulicy w największych światowych metropoliach:

  • Wiedeń (Austria),
  • Tuluza, Vannes (Francja),
  • Tokio (Japonia),
  • Calgary, Edmonton, Hamilton, Montreal, Ottawa, Quebec, Toronto (Kanada),
  • Atlanta, Augusta, Aurora-Naperville, Baton Rouge, Birmingham, Boston, Buffalo, Cape Coral, Cedar Rapids, Chattanooga, Chicago, Cleveland, Cincinnati, Coral Springs, Dallas-Fort Worth, Decatur, Denver, Detroit, Huntsville, Indianapolis, Jackson, Jacksonville, Joliet, Kansas City, Knoxville, Las Vegas, Los Angeles, Louisville, Miami, Milwaukee, Minneapolis, Mobile, Montgomery, Nashville, New Haven, New Orleans, Miasto Nowy Jork, Orlando, Peoria, Philadelphia, Phoenix, Portland, Providence, Redmond, Rockford, Sacramento, San Diego, San Francisco, Savannah, Seattle, Shreveport, Springfield, St. Louis, St. Petersburg, Tacoma, Tallahassee, Tampa, Tucson, West Palm Beach (Stany Zjednoczone),
  • Zurych (Szwajcaria),
  • Brighton, Bristol, Cardiff, Eastbourne, Gloucester, Liverpool, Northampton, Plymouth, Southampton, Swindon, Wolverhampton (Wielka Brytania).

  Przyjrzyjmy się bliżej wybranym funkcjom.

  Wyszukujemy lokalizację i planujemy podróż

  Po przejściu na główną stronę usługi Windows Live Search Maps, w pole wyszukiwania wpisujemy nazwę miasta, z którego chcemy rozpocząć podróż. Następnie pod polem wyszukiwania naciskamy łącze Locations i klikamy przycisk wyszukiwania. W kolejnym kroku na mapie najeżdżamy kursorem na ikonę lokalizacji i z podręcznego panelu wybieramy polecenie Drive from here. W podobny sposób odnajdujemy na mapie cel podróży, klikamy go prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy Drive to here. Na koniec wystarczy kliknąć przycisk Get directions, a po chwili poznamy szczegóły trasy.

  Przeglądamy zdjęcia satelitarne oraz widok ulicy

  Ciekawą, a zarówno nowatorską usługą jest tak zwany widok ulicy. Dostępny jest on tylko w miastach, które wcześniej wymieniliśmy. Zobaczmy zatem jak z niego skorzystać. Przechodzimy do odpowiedniej miejscowości, w widoku mapy klikamy ikonę 3D, następnie ściągamy i instalujemy dodatek Virtual Earth 3D. Po poprawnym przejściu tego procesu, w przeglądarce zostanie wyświetlony trójwymiarowy widok ulicy w wysokiej jakości.

  Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zobaczyć z bliska polskie miasto. Jednakże tutaj trzeba pamiętać, że Microsoft w usłudze Windows Live Search Maps dostarcza jedynie zdjęcia kilku miast w wysokiej jakości.

  Udogodnienia Windows Live Search

  Wyszukiwarka Windows Live Search to nie tylko opisane już możliwości. Ciekawymi rozwiązaniami godnymi omówienia są tak zwane alerty oraz kanały RSS. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie są one dostępne w polskiej wersji językowej. Dzięki alertom i subskrypcji RSS możemy być na bieżąco z wybranymi informacjami. Wystarczy po zalogowaniu się za pomocą identyfikatora Windows Live ID, z poziomu angielskiej wersji wyszukiwarki, odnaleźć interesujące informacje, a następnie zasubskrybować je w postaci RSS, bądź utworzyć alerty, które w momencie pojawienia się nowych informacji, przekażą na adres e-mail odpowiednie powiadomienie.

  Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest wbudowana w przeglądarkę Internet Explorer wtyczka wyszukiwarki Windows Live Search. Dzięki niej nie musimy przechodzić na stronę główną usługi, a jedynie wystarczy, że wpiszemy poszukiwane informacje w polu programu i naciśniemy klawisz Enter. Warto także dodać, że Microsoft podobną wtyczkę wydał także do innych przeglądarek.

  Na sam koniec niestety musimy zmartwić wszystkich polskich użytkowników. Usługa Windows Live Search jest bardzo "okrojona" w polskiej wersji, nie oferuje zbyt wiele, co może nie spodobać się użytkownikom. Niestety zmuszeni jesteśmy czekać na kolejne wersje i poprawki usługi, która według zapowiedzi giganta ma być stopniowo rozbudowywana i uaktualniania.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Windows Live Search