Nowe możliwości w systemie Windows 8

Nowe możliwości w systemie Windows 8

Autor: Mirosław Górzyński

Opublikowano: 3/1/2013, 12:00 AM

Liczba odsłon: 11555

Windows 8, jako flagowy produkt Microsoftu, został właściwie stworzony od nowa. We wszystkich dostępnych wersjach, Windows 8, 8 Pro i RT, system opiera się na czterech kluczowych filarach – ekranie startowym i aktywnych kafelkach, aplikacjach, chmurze oraz produktywności.

Nowy wygląd i możliwości

Znane dotychczas ikony w nowym interfejsie użytkownika zostały zastąpione kafelkami, z których każdy reprezentuje inny program. Stanowią one punkt wyjścia do pełnej personalizacji ekranu startowego. Użytkownik może je dowolnie konfigurować, odpinać, przypinać, zmieniać ich lokalizację, kolor i wielkość. Kafelki są aktywne i prezentują przydatne informacje, np. kafelek programu pocztowego pokazuje tematy najnowszych wiadomości ze skrzynki pocztowej. Informacje z aplikacji zmieniają się w czasie rzeczywistym. Polecenia można wprowadzać za pomocą standardowej klawiatury i myszki lub nawigacji dotykowej. Dopiero dzięki niej użytkownicy są w stanie docenić dynamizm systemu. Windows 8 oferuje wbudowany zestaw najważniejszych aplikacji, które ze sobą współpracują i wymieniają treści. Na przykład aplikacja Kontakty to najbardziej kompleksowa książka adresowa, obejmująca bazę treści wpisów pochodzących ze wszystkich kont – Hotmail, Facebook, Twitter, Gmail itd. Dzięki temu z jednego miejsca można je podglądać, aktualizować status i komunikować się ze znajomymi na wiele sposobów. Dodatkowe aplikacje, które rozszerzają możliwości całego systemu, użytkownicy znajdą w sklepie Windows.


Windows 8 Pro, wersja BOX

Jeszcze lepsza chmura

Łączność z usługami w chmurze to dzisiaj podstawa każdego poważnego systemu. W przypadku Windows 8 usługą zapewniającą taką funkcję jest SkyDrive. Jest to wirtualny dysk o pojemności 7 GB, który dodatkowo można rozszerzyć, dzięki czemu staje się on wygodną platformą przechowywania i wymiany danych. Spersonalizowane dane użytkownika są dostępne za pośrednictwem aplikacji SkyDrive wszędzie tam, gdzie jest zasięg działania sieci. Z poziomu telefonu można na przykład wygenerować link i przesłać go wybranej osobie, udostępniając folder lub plik. Ważna w Windows 8 jest możliwość korzystania z dwóch kont: lokalnego, bez możliwości synchronizacji pomiędzy urządzeniami oraz Microsoft, pozwalającego na wymianę informacji w formie kontaktów, zdjęć, plików czy ustawień. W praktyce oznacza to, że bez względu na urządzenie, Windows 8 staje się systemem konkretnego użytkownika, z określonym ekranem startowym, układem graficznym czy historią przeglądania.

Nowe imię integracji

Do pracy i rozrywki użytkownikom przestał wystarczać jeden sprzęt w postaci starego, poczciwego PC-ta. Pojawiły się tablety, smartfony, konsole, a wraz z nimi nowe wymagania klientów. Microsoft do tej pory nie miał własnego systemu operacyjnego na tablety, więc postanowił wykorzystać to, co już ma – wersję desktopową. Na jej bazie zbudował nowy system, a właściwie ekosystem. Tak powstała filozofia trzech ekranów, polegająca na integracji urządzeń i scalaniu ich różnymi usługami. PC, notebook i tablet - trzy urządzenia, na których zadebiutował Windows 8. Do tego smartfon z Windows Phone 8 i konsola Xbox z możliwością podpięcia do TV. Wszystko modelowo zintegrowane i zdolne wymieniać ze sobą dane za pomocą SkyDrive i Xbox Live.


Tablet Samsung ATIV z Windows 8

Microsoft postawił na produktywność i wydajność, bo Windows 8 to realizacja większej ilości zadań w krótszym czasie. Pomaga w tym kompatybilność, aplikacje i wielozadaniowość, pozwalająca na przykład na zautomatyzowane dzielenie ekranu pomiędzy dwie aplikacje jednocześnie.

Przejrzystość i stabilność mają rządzić systemem. Jak to wszystko sprawdzi się w praktyce i czy podbije rynek? O tym zadecydują użytkownicy.