Nowe kafelki w menu Start trafiły do Windows 10. Build 20161 w Dev Channel

Nowe kafelki w menu Start trafiły do Windows 10. Build 20161 w Dev Channel

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
12:01
02.07.2020
5380 wyświetleń

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o końcu kafelków, jakie znamy. Wprawdzie taki układ siatki pozostaje w menu Start, ale kafelki tracą "dynamiczny" charakter i własne kolory tła, a Microsoft pozbywa się wszystkich ikon "flat", zastępując je ikonami w stylu Fluent Design. Zmiana ta w końcu wkroczyła do Windows 10 w kompilacji 20161 w kanale deweloperów. Oprócz tego wprowadzono przełączanie Alt + Tab między aplikacjami i stronami, bardziej personalny pasek zadań, poprawione ustawienia i powiadomienia oraz inne zmiany.

Co nowego w kompilacji 20161 w Dev Channel?

Kafelki dopasowane do motywu

Wygląd menu Start doczekał się sporego odświeżenia. Jego nowy design usuwa tła składające się z różnych kolorów za ikonami na kafelkach, które w połączeniu z nowoczesnymi ikonami robiły wrażenie chaotycznych. Zamiast tego tła ikon są jednolite, półprzezroczyste i dopasowane do systemowego motywu. Jest to ostateczne odejście od stylu "flat" rodem z Windows 8. Na jednolitym — ciemnym lub jasnym — tle ikony w stylu Fluent prezentują się dużo lepiej.

Menu Start

Odświeżony design menu Start wygląda świetnie zarówno w ciemnym, jak i jasnym motywie. Jeśli jednak wolisz bardziej kolorowe motywy, w Ustawieniach > Personalizacja > Kolory > Pokaż kolor wiodący w następujących obszarach zaznacz Menu Start, pasek zadań i centrum akcji. Kolor wiodący pokryje również tło kafelków.

Przełączanie między aplikacjami i kartami w widoku Alt + Tab

Za pomocą globalnego skrótu Alt + Tab możemy przełączać się między otwartymi oknami aplikacji, przy czym każde okno przeglądarki traktowane było do tej pory jako po prostu jedno okno, niezależnie od liczby otwartych w nim kart. Teraz każda karta w Microsoft Edge będzie dostępna oddzielnie w widoku Alt + Tab, nie tylko ta otwarta na pierwszym planie.

Edge

Jeśli nie chcesz widzieć podglądu wszystkich kart (gdy jest ich otwartych wiele, mogą utrudnić znalezienie pojedynczych aplikacji), możesz wejść do Ustawień > System > Obsługa wielu zadań i wybrać pokazywanie tylko 3 lub 5 ostatnich kart lub zupełnie wyłączyć ich pokazywanie.

Funkcjonalność ta jest obecnie udostępniania części Insiderów w kanale Dev i wymaga Edge w kompilacji Canary lub Dev (83.0.475.0 lub wyższa).

Bardziej spersonalizowany pasek zadań dla nowych użytkowników

Microsoft stara się zadbać o to, by doświadczenia użytkownika były jak najlepsze już przy pierwszym uruchomieniu systemu. Z tego względu zawartość paska zadań będzie lepiej dostosowana do preferencji ustawionych podczas pierwszej konfiguracji. Dotyczy to nowo utworzonych kont lub scenariusza pierwszego logowania.

Spersonalizowany pasek zadań

Przykładowe układy pasków obejmują użytkowników z połączonymi telefonami z Androidem lub użytkowników z kontami Xbox Live albo gamingowymi pecetami.

Poprawione doświadczenie powiadomień

Teraz łatwiej uzyskać wgląd, skąd pochodzi powiadomienie toast. W lewym górnym rogu znajduje się logo aplikacji. Kliknij X w prawym górnym rogu, aby zamknąć powiadomienie i wrócić do swoich spraw.

powiadomienie

Ponadto zostały domyślnie wyłączone powiadomienia od Asystenta skupienia i podsumowujące. Nie będziemy już niepotrzebnie powiadamiani, gdy Skupienie włączyło się poprzez automatyczną zasadą. Powiadomienie można na powrót włączyć w Ustawieniach.

Informacje o systemie przeniesione z Panelu sterowania do Ustawień

Microsoft nadal przenosi funkcjonalność Panelu sterowania do Ustawień. Teraz dotyczy do zawartości strony System, która trafiła do Ustawień > System > Informacje. Linki otwierane na stronie systemu w Panelu sterowania będą prowadziły do strony informacji w Ustawieniach. Ponadto informacje o urządzeniu można teraz wygodnie kopiować. Microsoft dodaje, że jeśli zależy nam na bardziej zaawansowanej kontroli rodem z Panelu sterowania, nadal znajdziemy je na stronie Informacje w Ustawieniach.

Ustawienia

Usprawnione doświadczenie tabletu na urządzeniach 2-w-1

Wcześniej odłączanie klawiatury na urządzeniu 2-w-1 powodowało wyświetlenie powiadomienia toast z zapytaniem, czy przejść w tryb tabletu. Po zaznaczeniu "Tak" przechodziliśmy do trybu tabletu, a po wybraniu "Nie" otwierało się nowe doświadczenie tabletu wprowadzone w May 2020 Update. Microsoft zmienia teraz domyślny tryb, dlatego powiadomienie nie będzie już wyświetlane i użytkownicy będą od razu przechodzić do nowego doświadczenia. W razie potrzeby można to zmienić w Ustawieniach > System > Tryb tabletu.

Ponadto na urządzeniach bez ekranów dotykowych została usunięta szybka akcja "Tryb tabletu". Dodano też nową logikę, która pozwala użytkownikom logować się w odpowiednim trybie na podstawie ostatniego trybu oraz tego, czy klawiatura jest podłączona, czy nie.

Poprawki i inne zmiany

 • Kalkulator z trybem graficznym, przedstawiony Insiderom w styczniu, staje się teraz ogólnodostępny.
 • Rozwiązano problem prowadzący do bugchecka (blue screena) przy łączeniu się lub używaniu kontrolera Xbox.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się gier i aplikacji przy uruchamianiu oraz z ich instalowaniem.
 • Rozwiązano problem z Microsoft Edge, który nie nawigował do stron przy włączonym WDAG.
 • Rozwiązano problem z wydłużającym się czasem wylogowywania.
 • Rozwiązano problem z chińskim edytorem IME.
 • Rozwiązano problem z błędem przy próbie zresetowania komputera do ustawień początkowych.
 • Rozwiązano problem z urządzeniami Bluetooth, które nie pokazywały poziomu baterii w Ustawieniach.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się Ustawień po wejściu do sekcji Prywatność > Mikrofon, gdy aplikacja win32 nagrywała dźwięk.
 • Rozwiązano problem z ustawieniami dźwięku, w których rozwijane menu pokazywało "brak urządzeń wejścia", a po jego kliknięciu Ustawienia się wysypywały.
 • Rozwiązano problem z dodawaniem drukarki — okno dialogowe mogło się wysypać, gdy przeszliśmy do "Dodaj sterownik drukarki".
 • Rozwiązano problem z bugcheckami (BSOD-ami) związany z grafiką.

Znane problemy

 • Microsoft pracuje nad poprawką błędu, który prowadzi do wysypania się systemu i niebieskiego ekranu z błędem HYPERVISOR_ERROR.
 • Microsoft bada raporty o zawieszaniu się procesu aktualizacji przez dłuższy czas przy próbie instalacji nowego builda.
 • Notatnik może nie być w stanie ponownie otworzyć plików zapisanych automatycznie podczas aktualizacji PC (lub ponownego uruchomienia, jeśli włączono w Ustawieniach). Dokumenty można przywrócić z %localappdata%\Notepad.
 • Menedżer zadań może wskazywać na zużycie CPU rzędu 0.00 GHz w zakładce Wydajność.
 • Mogą wystąpić problemy z koreańskim IME w niektórych aplikacjach.
 • Trwają prace nad dostrojeniem animacji kafelków w menu Start, by uniknąć błysków kolorów.
 • Opcja "otwieraj tylko okna" w nowych ustawieniach Alt + Tab jeszcze nie działa.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2020/07/01/announcing-windows-10-insider-preview-build-20161/

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach