Nowe integracje Microsoftu z iOS i Androidem. To był tydzień z Microsoft 135

Nowe integracje Microsoftu z iOS i Androidem. To był tydzień z Microsoft 135

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 9/18/2020, 2:30 PM

Liczba odsłon: 2969

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft prezentujemy Wam podsumowanie nowości, zmian i gorących zapowiedzi z ostatnich dni. Zaczynamy od programu xCloud, czyli grania w chmurze na urządzeniach z Androidem, który jest już ogólnodostępny w Polsce. Kolejny ważny temat to nowe możliwości aplikacji Microsoft 365, takich jak Outlook, OneDrive i Edge, na urządzeniach Apple'a. Nie zabrakło też świetnych funkcji dla posiadaczy urządzeń z Androidem, którzy mogą teraz otwierać swoje aplikacje mobilne wprost na PC z Windows 10. Na koniec przegląd najciekawszych nowości w Windows 10 i aplikacji SwiftKey Keyboard. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Polska premiera chmury gamingowej xCloud na Androidzie

W lipcu zostało oficjalnie potwierdzone, że Project xCloud stanie się częścią Xbox Game Pass Ultimate, przy czym cena abonamentu nie wzrośnie. Dzięki usłudze grania w chmurze będziemy mogli zagrać w ponad 100 tytułów Xbox Game Pass na telefonach i tabletach. Następnie podano, że granie w chmurze będzie dostępne na urządzeniach z Androidem w dniu premiery na 22 rynkach, wliczając w to Polskę. Premiera miała miejsce 15 września. Usługa już działa, a gracze otrzymali nie 100, lecz blisko 170 tytułów Xbox do ogrania na swoich urządzeniach mobilnych.

Po kilku latach przygotowań i miesiącach testów beta nowa era gamingu oficjalnie się rozpoczęła. Granie w pełnoprawne tytuły konsolowe Xbox na telefonach i tabletach — czyli urządzeniach o niepomiernie niższej mocy obliczeniowej — stało się już możliwe za sprawą usługi xCloud. Gry uruchamiają się na specjalnych serwerach tworzących unikalną chmurę gamingową, po czym są streamowane w czasie rzeczywistym za pośrednictwem Internetu. Usługa dostępna jest w ramach Xbox Game Pass Ultimate, przy czym cena subskrypcji pozostaje nadal taka sama.

Microsoft 365 jest gotowy na nowe systemy Apple'a

Nowy system operacyjny Apple'a w końcu otworzył drzwi dla deweloperów, którzy mogą teraz oferować swoim użytkownikom więcej. Nowe wersje iOS i iPadOS 14 pozwalają ustawić Edge i Outlook jako aplikacje domyślne, tak aby zawartość e-mail i linki otwierały się w nich automatycznie. System daje też większą swobodę w personalizacji.

Microsoft na iOS i iPadOS 14

Microsoft Outlook i OneDrive oferują możliwość dodania widżetów na ekran domowy iPhone'a i iPada. Użytkownicy mogą wybrać rozmiar i położenie widżetów, a następnie pozostawać na bieżąco z zawartością kalendarza Outlook, a także wyświetlać zdjęcia z OneDrive dzięki funkcjonalności "Tego dnia". Nowości czekają też na użytkowników tabletów. Dzięki iPadOS 14, Apple Pencil i Outlook użytkownicy będą mogli pisać swoje maile odręcznie i będą one automatycznie konwertowane na tekst.

Microsoft na iOS i iPadOS 14

Outlook i Edge wspierają również Multitasking na iPadOS. W aplikacjach tych możemy kopiować zawartość i korzystać z metody przeciągnij-i-upuść (tak jak na Surface Duo), aby na przykład wrzucać załączniki i zdjęcia do treści maila. Możemy otworzyć aplikację Zdjęcia obok Outlooka i przeciągać zdjęcia wprost do wiadomości.

Dostęp do aplikacji Androida na PC z Windows 10

Na początku sierpnia do Windows Insiderów trafiła nowa funkcjonalność aplikacji Twój telefon — Aplikacje. W sekcji tej znajdują się apki zainstalowane na smartfonie, które możemy otwierać bezpośrednio w Windows w formie oddzielnych okien (na razie nie można jeszcze otwierać więcej niż jednego okna jednocześnie). W tym tygodniu Microsoft ogłosił, że Aplikacje są już dostępne dla wszystkich w Windows 10, o ile dysponują wspieranym urządzeniem.

Your Phone

Microsoft poinformował, że funkcjonalność Aplikacje (Apps) jest właśnie udostępniana wszystkim z obsługiwanymi urządzeniami. Aplikacje pozwolą uzyskać natychmiastowy dostęp do aplikacji mobilnych z telefonu z Androidem bezpośrednio na PC z Windows 10. Kluczowe możliwości tej implementacji to:

  • Podgląd listy zainstalowanych aplikacji na Androida bezpośrednio w Twoim telefonie.
  • Dodawanie często używanych aplikacji do sekcji ulubionych oraz wyszukiwanie aplikacji.
  • Uruchamianie dowolnej aplikacji na Androida bezpośrednio na PC.
  • Aplikacje i ekran telefonu uruchamiają się w oddzielnych oknach.
  • Przypinanie aplikacji mobilnych na pasku zadań i w menu Start.
  • Powiadomienia z licznikami (nieprzeczytane powiadomienia) na liście wszystkich aplikacji i w ulubionych.

Funkcjonalność jest dostępna dla urządzeń z Androidem w wersji przynajmniej 9.0 oraz integracją z Łączem do Windows. Na razie wspierane są tylko wybrane modele Samsung Galaxy.

Sterowanie kursorem dostępne dla wszystkich w SwiftKey na Androidzie

Jako odpowiedź na prośby użytkowników w niedawnej aktualizacji klawiatury dotykowej w Windows 10 została dodana funkcjonalność sterowania kursorem tekstowym poprzez gesty na klawiszu spacji. Teraz ta funkcja — wraz z innymi nowościami — trafiła także do klawiatury SwiftKey na Androidzie.

SwiftKey

Funkcjonalność trafiła do SwiftKey Keyboard w wersji 7.6.3.4. Wypróbujemy ją, stukając i przytrzymując klawisz spacji, aby przesunąć kursor. Jeśli używacie wielu języków, kontrola nad kursorem będzie musiała zostać najpierw włączona. Ustawienie to znajduje się w menu "Pisanie".

Drukowanie uniwersalne w chmurze już dostępne w Windows 10

Praktycznie wszystkie duże firmy korzystają z serwerów wydruku, które łączą drukarki z komputerami-klientami poprzez sieć. Takie rozwiązania mają też swoje wady, dlatego na początku tego roku Microsoft otworzył usługę Drukowanie uniwersalne na portalu Azure. Teraz w wersji zapoznawczej mogą już z niej korzystać użytkownicy Windows 10 w edycjach Enterprise oraz Education.

Universal Print

Drukowanie uniwersalne to oparta na subskrypcji usługa Microsoft 365, która pomaga scentralizować zarządzanie drukowaniem. Rozwiązanie jest zintegrowane z Azure Active Directory i obsługuje scenariusze pojedynczego logowania. Universal Print w wersji Public Preview jest dostępny dla Windows 10 Enterprise E3 i E5, Windows 10 Education A3 i A5, Microsoft 365 Enterprise E3 i E5 oraz Microsoft 365 Education A3 i A5.

Linuksowe systemy plików w Windows 10

Podsystem Windows dla systemu Linux pozwala teraz użytkownikom dodawać i montować fizyczny dysk wewnątrz dystrybucji WSL 2. Umożliwia to dostęp do systemów plików, które nie są natywnie wspierane przez Windows, np. ext4. Jeśli więc stosujecie dual booting z Windowsem i Linuksem oraz używacie różnych dysków, od teraz możecie zyskać dostęp do plików Linuksa w Windows. Nowość dostępna jest dla Windows Insiderów w kanale Dev, gdzie pojawiła się w kompilacji 20211.

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia