Menu kategorii
 • Nowe ikony aplikacji Alarmy, Kontakty i Mapy w Windows 10X

  Nowe ikony aplikacji Alarmy, Kontakty i Mapy w Windows 10X

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  12:09
  14.10.2019
  956 wyświetleń

  W tym miesiącu Microsoft przedstawił światu Windows 10X, system dedykowany składanym urządzeniom z dwoma ekranami. Jest on traktowany nie jako następca klasycznego Windows 10, ale członek jego rodziny, do której należą też Xbox One czy HoloLens. Jeśli chodzi o wygląd systemu, Microsoft pozostaje dość oszczędny w ujawnianiu detali. Dzięki nowemu przeciekowi wiemy jednak, że zmieni się ikonografia systemu. Czy zmiana ta obejmie też wersję desktopową?

  W przeciągu ostatniego roku w ikonach Office 365 i Windows 10 zapanował trend spod szyldu Fluent Design i spodziewamy się, że będzie się on rozszerzał przez najbliższe lata. Przeciek nowych, kolorowych ikon dla Windows 10X zdaje się to potwierdzać, choć wyłania się tu jeszcze jeden trend — dopasowanie do realiów mobilnych. Przez kilka ostatnich lat Microsoft aktualizował ikony swoich aplikacji na Androida i iOS, ale nie myślał chyba zbyt wiele o wyglądzie własnego systemu mobilnego. Zaczęło się to zmieniać w toku prac nad Windows 10X. Dziś możemy zobaczyć pierwszą serię odmienionych dla tego systemu ikon. Są to kolejno ikony aplikacji Alarmy, Kontakty i Mapy.

  Windows 10X Windows 10X Windows 10X

  W ikonach tych przeważa styl Fluent, czyli niewiele kolorów na jedną ikonę, ale za to z cieniami i gradientami. Daleko im do skeumorfizmu Apple'a, ale też i do stylu Flat z epoki kafelków Windows Phone. Z drugiej strony mają one w sobie coś typowego dla ikon mobilnych, czego nie ma w desktopowym wydaniu Windows. Tu rodzi się oczywiście pytanie, czy ten zestaw ikon trafi też na pecety, Xboksa i inne urządzenia giganta. Tego jeszcze nie wiadomo.

  Niektórzy mogą stwierdzić, że tym ikonom brakuje trochę oryginalności. Mapy przywodzą na myśl Google Maps, a Kontakty — Microsoft Teams. W przypadku Alarmów ma to jednak uzasadnienie, jako że nie ma sensu wymyślać budzika na nowo.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://twitter.com/ALumia_Italia/status/1182744816788131840

  Polecamy również w kategorii Windows 10X