Nowe czcionki i ikony zmierzają do Windows 10. To był tydzień z Microsoft 167

Nowe czcionki i ikony zmierzają do Windows 10. To był tydzień z Microsoft 167

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 5/7/2021, 9:51 PM

Liczba odsłon: 3567

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zebraliśmy dla Was najciekawsze informacje z ostatnich dni ze świata Microsoft. Tym razem zaczynamy od zmian wizualnych — aktualizacji ikon, które pozostawały zapomniane przez Microsoft od przeszło ćwierć wieku! Przyjrzymy się również nowym czcionkom w Windows 10, aktualizacjom Microsoft Edge na różnych platformach, raportowi o dalszych losach Windows 10X oraz nowościom w Microsoft Office na nowy rok szkolny. Na koniec mamy ciekawostkę dla graczy, zwłaszcza dla posiadaczy konsol PlayStation i Nintendo, którzy być może za jakiś czas będą mogli grać w tytuły z Xboksa dzięki szerszej dostępności usługi chmury gamingowej Microsoftu. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacja ikon zapomnianych od czasów Windows 95

W jednej z marcowych kompilacji Windows 10 w Dev Channel pojawiło się sporo nowych ikon ważnych katalogów systemowych (wliczając w to ikony zwykłego folderu, pulpitu, obrazów, dokumentów czy kosza), które przewijają się w Eksploratorze plików. To jeden z wielu kroków w ewolucji ikonografii Windows, która objęła niedawno Zabezpieczenia Windows, Narratora, Notatnika i wielu innych wbudowanych aplikacji. Wciąż jednak obok tego pozostają składniki systemu, których ikony nie zmieniły się od czasów Windows 95!

Nowe ikony Windows 10     Nowe ikony Windows 10

Współistnienie kilku designów obok siebie było bolączką Windows przynajmniej od czasów Windows XP, a przybrało na sile w Windows 10, gdzie obok najnowszych elementów w stylu Fluent Design można zobaczyć ikony i interfejsy, które utkwiły w latach 90. Oczywiście nie wszystkim to przeszkadza, ale jednak wiele osób zwraca uwagę na takie niespójności. Microsoft jest tego świadom, dlatego na drugą połowę tego roku szykuje aktualizację Sun Valley, która zacznie być wdrażana wraz z Windows 10 21H1. Jednym z wielu jej składników będą nowe ikony, a niektóre z nich trafią do miejsc, które leżały zapomniane od ponad 25 lat!

Segoe UI Variable — nowa czcionka w Windows 10

Do Windows 10 Insider Preview (build 21376) zawitała nowa czcionka Segoe UI Variable, która zawiera oś optyczną, dzięki której obramowanie może skalować się płynnie od małych do dużych rozmiarów ekranu. Segoe UI Variable to odświeżone podejście do klasycznej Segoe — teraz z poprawioną czytelnością na niewielkich ekranach i ulepszonym renderowaniem krawędzi na różnych ich rozmiarach.

Segoe UI Variable — font

Dawniej czcionki do drukowania drobnego tekstu były projektowanie inaczej od tych, które miały być wyświetlane w dużych rozmiarach. Segoe UI był oryginalnie projektowany pod kątem rozmiaru 9pt, co czyni ją idealnym fontem dla tego rozmiaru, ale ogranicza ekspresję w dużych rozmiarach i pozbawia czytelności w mniejszych. Segoe UI Variable rozwiązuje ten problem, używając nowej wersji Segoe korzystającej z technologii zmiennej czcionki (tzw. Variable Font), która dynamicznie dostosowuje czytelność i styl w zależności od rozmiaru. Przy okazji warto wspomnieć, że Microsoft zaktualizował również czcionkę Segoe UI Historic, dodając wsparcie dla zakresu Bamum Unicode.

Microsoft 365

Pozostając w temacie, przypomnijmy jeszcze news z zeszłego tygodnia: Microsoft szykuje nową domyślną czcionkę dla Office'a i reszty ekosystemu Microsoft 365. Po wielu latach zastąpi ona Calibri (która z kolei zastąpiła dawniej Times New Roman). Gigant udostępnił już pięć projektów (widocznych powyżej), na które mogą głosować użytkownicy.

Microsoft Edge ze wspólnym podstawowym kodem dla wszystkich platform

W ostatnich tygodniach Microsoft przystąpił do mocnej ekspansji zapoznawczych kanałów Edge na platformy inne niż Windows. Tym sposobem w kwietniu Edge Insider w kanałach Canary i Dev zaczął być wydawany na Androida, zaś na Linuksie otwarto jego gałąź Beta (obok już istniejącej Dev). Nie minęło wiele czasu, a Edge Beta trafił również do programu Apple Testflight, dzięki czemu mogą go już testować posiadacze iPhone'ów i iPadów.

Microsoft Edge na iOS

Sam fakt dostępności jeszcze jednej wersji Edge Insider na iOS prawdopodobnie nie byłby tak ważny, gdyby nie to, że wersja ta korzysta z tej samej, zunifikowanej bazy kodu, co wersja na Androida. Jest to więc kolejny duży krok w stronę ujednolicenia podstawowego kodu przeglądarki dla wszystkich platform, czyli realizacji planu deweloperów Edge, dzięki któremu będzie on mógł dostarczać aktualizacje i nowe funkcje znacznie szybciej i sprawniej.

Microsoft Edge po przejściu na silnik Chromium stał się szeroko dostępną przeglądarką, obecną już na platformach macOS, Windows 8/8.1, Windows 7, Windows Server, Windows 10X, Hololens 2, Linux i oczywiście Windows 10.

Microsoft zawiesza prace nad Windows 10X?

Jesienią 2019 roku Microsoft poprowadził event sprzętowy Surface, który prawdopodobnie przejdzie do historii z powodu jednych z najambitniejszych zapowiedzi firmy. Dotyczyły one mianowicie Surface Duo z Androidem i Surface Neo z Windows 10X. Składany smartfon/tablet, składany PC i nowy system operacyjny to całkiem dużo jak na jeden raz. I chociaż Surface Duo udało się wypuścić na rynek, to nieszczęsny Windows 10X ciągle nie daje się ukończyć.

Według osób zaznajomionych z planami firmy Microsoft nie dostarczy Windows 10X w tym roku, a OS, jaki znamy dzisiaj, prawdopodobnie nigdy nie nadejdzie. Firma przeniosła zasoby do Windows 10, a 10X został odłożony na bok, przynajmniej na razie.
— Brad Sams, Petri.com

Doniesienia nie napawają optymizmem, chociaż losy Windows 10X nie są jeszcze przesądzone, a projekt nie został oficjalnie anulowany. Z drugiej strony tego typu rzeczy, gdy za długo leżą na półce, szybko się starzeją i nawet wydane po kilku latach mogą już nie zachwycać tak, jak na początku, i przejść bez echa. Przyszłość systemu Windows 10X stanęła więc pod znakiem zapytania.

Office 365 szykuje się na nowy rok szkolny 2021

Praktycznie każdego roku Microsoft udostępnia kilkadziesiąt nowych funkcji dla użytkowników edukacyjnych — uczniów, nauczycieli, ale też rodziców. Sięgają one wielu miejsc ekosystemu Microsoft 365, wliczając w to aplikacje pakietu Office 365 dla edukacji, Microsoft Teams, Minecraft i narzędzia edukacyjne, takie jak Czytnik immersyjny. W tym roku, chociaż do rozpoczęcia następnego roku szkolnego zostało jeszcze parę miesięcy, firma zaczęła już udostępniać przeszło 30 nowości spod szyldu Microsoft Education. Część z nich jest dostępna już teraz, podczas gdy pozostałe będą wdrażane aż do sierpnia.

Microsoft Office 365 dla edukacji

Wśród nowości oddanych już do użytku bądź mających nadejść przed nowym rokiem szkolnym/akademickim znajdziemy m.in. więcej integracji Czytnika immersyjnego z aplikacjami Office, Edytor równań w Word Online, Asystenta matematycznego w OneNote, Rozwiązywanie równań w Microsoft Edge, nowe funkcje dla Microsoft Forms, szerszą dostępność Minecraft: Education Edition, szereg nowych funkcji dla programów Microsoft Whiteboard, OneNote, PowerPoint i Word, a także nowe możliwości dla platformy Microsoft Stream. Wszystkie te zmiany szczegółowo opisaliśmy w naszym artykule:
30 nowych funkcji edukacyjnych w Office 365 na nowy rok szkolny.

Microsoft chciałby wypuścić Xbox Cloud Gaming na PlayStation i Nintendo

O planach Microsoftu dowiadujemy się z e-maila, który został pozyskany w ramach sprawy sądowej Epic Games przeciwko Apple. Phil Spencer, szef działu Xbox, pisał w sierpniu do Tima Sweeneya, CEO Epic Games, poruszając kilka istotnych tematów, w tym "xCloud na innych konsolach (nie poddaliśmy się)" oraz "F2P poza Gold". Pierwszy dotyczy rzecz jasna Xbox Cloud Gaming na konsolach innych niż Xbox, a drugi — uruchamiania gier free-to-play bez potrzeby płatnej subskrypcji Xbox Live Gold. I podczas gdy ta ostatnia zmiana weszła w życie w drugiej połowie kwietnia, to xCloud nadal czeka na zapowiadaną ekspansję.

Grafika

Z wiadomości szefa Xboksa wynika, że Microsoft nie zamierza rezygnować ze swoich planów. Już wcześniej firma sprawnie (choć po linii najmniejszego oporu) ominęła dziwaczne restrykcje w Apple App Store i wprowadziła xCloud na iOS. Dlaczego by więc nie miała tego powtórzyć na konsolach PlayStation i Nintendo? Nie widzimy znaczących przeszkód, jednak z drugiej strony wymaga to pewnej pracy. Między innymi wydawcy gier na Xboksa muszą wyrazić zgody na ich streaming na konsole inne niż Xbox, a tytułom tym trzeba też zapewnić sensowne sterowanie, czyli nota bene wsparcie dla właściwych dla danej konsoli kontrolerów.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze nowości i zapowiedzi z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też heheszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!