Nokia powróci z Androidem, Windows 10 Mobile na Nexus 5X

Nokia powróci z Androidem, Windows 10 Mobile na Nexus 5X

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:25
18.05.2016
3384 wyświetlenia

Nokia powraca do świata smartfonów i tabletów. Fiński producent udzielił licencji na swoją nazwę i praw do własności intelektualnej HMD, nowo uformowanemu podmiotowi, który tworzy portfolio urządzeń z Androidem. HMD i Nokia współpracują też z FIH Mobile Limited, działem Foxconn, który przejął niedawno produkcję feature phone'ów Nokii/Microsoftu. HMD nabył też prawa do korzystania z marki Nokia na owych klasycznych telefonach Microsoftu.

Nokia nie jest bynajmniej debiutantem, jeśli chodzi o Androida. W 2014 roku, jeszcze przed dołączeniem do Microsoft, firma wydała dwa smartfony - Nokię X i Nokię X2. Linię urządzeń z Androidem zamknięto już po przejęciu przez Microsoft. Tym razem to nie sama Nokia będzie producentem, a zewnętrzne firmy, które nabyły prawa do marki. "Microsoft Corp. w środę ogłosił zawarcie umowy sprzedaży niskobudżetowych telefonów firmy z FIH Mobile Ltd., będącego częścią Hon Hai/Foxconn Technology Group i HMD Global. Umowa opiewa na 350 mln dolarów. Jako część umowy Fih Mobile Ltd. przejmuje także dział Microsoft Mobile Vietnam - fabrykę w Hanoi. Do FIH lub HMD dołączy lub ma możliwość dołączenia blisko 4500 pracowników. Microsoft wciąż będzie rozwijał Windows 10 Mobile i wspierał telefony Lumia, takie jak Lumia 650, 950 i 950 XL, oraz telefony partnerów OEM, takich jak Acer, Alcatel, HP, Trinity i VAIO" - głosi oświadczenie Microsoft. W nowym układzie HMD zyska pełne prawa do sprzedaży, marketingu i dystrybucji telefonów i tabletów sygnowanych logo Nokii. Nokia dostarcza firmie praw do marki i kluczowych licencji patentowych. Jako że HMD składa się z byłych pracowników Nokii, wkrótce możemy spodziewać się nowych smartfonów Nokii z Androidem na pokładzie.

Przy okazji możemy spojrzeć na Androida i Windows 10 Mobile z nieco innej perspektywy. Wielu użytkowników wyczekuje dnia, w którym na jednym urządzeniu będzie można uruchomić obydwa systemy. Od pewnego czasu jest już to możliwe, a przykładem jest Xiaomi Mi 4, telefon z preinstalowanym Androidem, na którym Windowsa uruchomić można, ładując pakiet ROM. Opcja nie jest jeszcze publicznie dostępna, tym niemniej powstają już kolejne, dużo odważniejsze próby.

Na opublikowanym niedawno wideo zobaczymy płynnie działający, zaktualizowany system Windows 10 Mobile na smartfonie Google Nexus 5X. Wideo udostępniono w serwisie Reddit i w zasadzie nie wiadomo, jak udało się dokonać całej operacji. Niewykluczone, że udział miał w tym wspomniany oficjalny ROM dla Xioami Mi 4... o ile nagranie nie jest mistyfikacją.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.windowscentral.com/were-finally-about-get-nokia-android-phone-weve-always-wanted

Polecamy również w kategorii Nokia