Menu kategorii
 • Narzędzie Wycinanie zostanie porzucone na rzecz aplikacji Szkic ekranu

  Narzędzie Wycinanie zostanie porzucone na rzecz aplikacji Szkic ekranu

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  17:16
  28.06.2018
  6013 wyświetlenia

  Praktycznie każda duża aktualizacja Windows 10 coś dodaje i coś odejmuje. Przewidziany na jesień tego roku Redstone 5, jak wynika z wczorajszego komunikatu Microsoftu, na szali postawi dalszą przyszłość Narzędzia Wycinanie. Teraz współegzystuje ono z aplikacją Szkic ekranu, ale w niedalekiej przyszłości może zostać przez nią całkowicie wyparte. Jak na tę zmianę zapatruje się Microsoft?

  Szkic ekranu Windows 10

  Microsoft dodał Snipping Tool po raz pierwszy dla platformy Tablet PC w 2002 r., by parę lat później umieścić je w Windows Vista. Wygląda jednak na to, że dni funkcji są już policzone. Na przestrzeni ostatnich kilku kompilacji Windows 10 Insider Preview pojawiają się komunikaty o "konsolidacji doświadczeń wycinania", ale dopiero we wczorajszej kompilacji zostało to dokładnie wyjaśnione. Dona Sarkar i Brandon LeBlanc napisali tak: "Obecnie nie planujemy usunięcia Narzędzia Wycinanie w następnej aktualizacji Windows 10, a decyzje dotyczące prac nad konsolidacją będą oparte na feedbacku i danych. Jeśli nie zrobiliście tego jeszcze, prosimy, poświęćcie chwilę na wypróbowanie aplikacji Szkic ekranu i dajcie nam znać, jak u was działa. Szkic ekranu daje wam wszystkie funkcjonalności Narzędzia Wycinanie wraz z dodatkowymi usprawnieniami. Możecie uruchomić aplikację bezpośrednio i z tego miejsca zacząć wycinanie lub po prostu przycisnąć WIN + Shift + S, kliknąć boczny przycisk pióra lub nacisnąć Print Screen (te dwie ostatnie opcje trzeba włączyć w Ustawieniach)".

  Windows 10 build 17704

  Komunikat zdaje się uspokajać fanów starszego narzędzia, jednak sprzeczne informacje płyną do nas, gdy otworzymy Narzędzie Wycinanie po aktualizacji do builda 17704. Choć "To tylko zapowiedź...", w aplikacji przeczytamy, że "Narzędzie wycinanie zostanie usunięte w przyszłej aktualizacji. Wypróbuj ulepszone funkcje i wycinaj w normalny sposób, używając narzędzia Szkic ekranu". Sprzeczność dotyczy tego, co właściwie rozumie teraz Microsoft przez pojęcie "przyszłej aktualizacji" - czy chodzi o Redstone 5, czy o Redstone 6? Niezależnie od tego los narzędzia wydaje się przesądzony.

  Narzędzie Wycinanie prędzej czy później zniknie z Windows 10, ale jego funkcjonalność nie. Zostanie ona przeniesiona do nowocześniejszego rozwiązania, jakim jest Szkic ekranu, dostępny do pobrania z Microsoft Store. Nie wiadomo tylko, kiedy dojdzie do pełnego skonsolidowania wszystkich tych rozwiązań. Być może jeszcze przez pewien czas będziemy mieli do czynienia z taką samą sytuacją, jaka jest udziałem aplikacji Paint i Paint 3D.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: /Windows10/3403,Windows-10-Insider-Preview-z-nowa-kompilacja-17704-RS5-dla-PC.aspx

  Polecamy również w kategorii Windows 10